Tavaly év végén módosult a termelésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásról szóló rendelet. A Nébih összefoglalta a vízvédelmi védősávokról és a méhekre vonatkozó korlátozásról szóló legfontosabb információkat.
Sajtóközlemények: környezetvédelem
A Budapest Airport utasforgalma idén minden hónapban rekordot döntött, és már szeptemberre meghaladta a teljes 2022-es létszámot, novemberre pedig a 2023-as 12 havi utasforgalmat szárnyalta túl 1,3 millió fővel, megközelítve az eddigi rekordnak számító teljes 2019. évi eredményt.
Az Európai Parlament egyéves halasztást fogadott el az erdőirtásról szóló jogszabály alkalmazására, amely 2025. december 30-tól lép életbe. A döntés célja, hogy a vállalatok felkészülhessenek a szabályok betartására, miközben csökkentik az adminisztratív terheket.
Diákkirály választó kampány, tanulmányi kirándulás Balassagyarmatról Pécsre, szabadtéri ökotanterem építése és iskolai víztisztító berendezések elhelyezése. Ezt a négy projektet támogatta osztályonként 500-500 ezer forinttal az OTP Bank az idei OTP Class Pályázatra érkezett jelentkezések közül.
A Sajó jelenlegi állapotát és a folyó vízgyűjtő területén felhagyott bányák és meddőhányók potenciális szennyező hatását vizsgáló projektet indított a Kassai Műszaki Egyetem, a Miskolci Egyetem és az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság.
Karácsonyfát választani nemcsak esztétikai, hanem környezeti szempontból is fontos. A Debreceni Egyetem Botanikus Kertjének igazgatója, Takács Attila bemutatja a hazai fenyőfajtákat, azok előnyeit és hátrányait, valamint a frissesség ellenőrzésének módjait.
A Kúria 2024. december 5-én meghozott döntésével immáron második alkalommal helyezte hatályon kívül az elsőfokú bíróság korábbi ítéletét és másodszor utasította azt új eljárás lefolytatására. A Gellérthegyi Sikló projekt tehát újra rendelkezik azzal a környezetvédelmi engedéllyel, amely az összes további engedély alapját képezi.
A karácsonyi ajándékvásárlás gyakran hatalmas mennyiségű műanyaghulladékot generál, ami jelentős környezeti károkat okoz, mivel 91 százalékukat sosem hasznosítják újra. Az idei ünnepi szezonban figyeljünk a tudatos vásárlásra, és keressünk fenntartható alternatívákat.
Az Európai Unió kutatásai szerint ma már a lakosság több mint 93%-a tartja fontosnak, és egyben egyéni felelősségének a környezetvédelmet, ami emelkedést mutat a korábbi évekhez képest. Magyarországon is egyre nagyobb az emberek tudatossága a környezetvédelmi kérdések iránt.
A „Passzold vissza, Tesó!’’ 2018 óta végzi használaton kívüli mobilok, gps-ek, tabletek és tartozékaik visszagyűjtését. Az akció iskolák, vállalatok, önkormányzatok, egyéb egyesületek és szervezetek bevonásával alakít ki gyűjtőpontokat, ahol a lakosság leadhatja az általuk már feleslegesnek ítélt mobilkészülékeket.
A békési palagáz-projekt jogi szempontból mérföldkőhöz érkezett, miután a hatóságok előírták az átfogó környezeti hatásvizsgálatot. A Magyar Természetvédők Szövetsége által szorgalmazott vizsgálatok várhatóan jelentős hatással lesznek a projekt jövőjére.
A Gazdasági Versenyhivatal párhuzamosan több vállalkozással szemben is eljárást indított, mivel az ásványvizes és üdítőitalos palackok címkéin feltüntetett, és egyéb kereskedelmi kommunikációjukban alkalmazott, a termék környezeti hatásaira vonatkozó állításokkal valószínűsíthetően megtévesztették a fogyasztókat.
A világ első fújós dezodor újratöltő megoldásáért kapott rangos elismerést a Respray műegyetemi eredetű startup.
Az új uniós szabályok az emberi egészség és a környezet védelme érdekében csökkentik az ipari létesítményekből, valamint a nagy sertés-, és baromfitelepekről származó káros kibocsátásokat.
A WWF és az MME több más hazai szervezettel együtt is nyílt levélben fordul a miniszterelnökhöz. A levélhez október 2-ig aláírásával bárki csatlakozhat.
1990-es és 2010-es évek között csökkent a vízszennyezés az EU-ban. A javuló tendenciát azonban visszaesés követte: 2016 óta a felszíni vizek 58%-a szennyezettnek tekinthető.
A Debreceni Egyetem kutatói számos új módszert dolgoztak ki az állattenyésztő telepeken keletkező, az üvegházhatást erősítő ammónia és metán gázok mennyiségének csökkentésére.
Megszünteti a Tesco a zöldség-gyümölcs-osztályon eddig ingyenesen elérhető, eldobható műanyag zacskók használatát. Az üzletekben ezentúl többször is használható, biológiailag lebomló…