Nyolc ország összefogásában, a Budapesti Corvinus Egyetem részvételével zajló Horizont Európa projektben 2028 közepére olyan szakpolitikai alternatívákat alakítanak ki, amelyek meghaladják a gazdasági növekedés kényszerét, és összeegyeztetik az emberi jóllétet a környezeti fenntarthatósággal.
A „Models, Assessment, and Policies for Sustainability (MAPS)” projekt célja, hogy olyan új megközelítéseket, innovatív modelleket, elemzéseket dolgozzon ki, amelyekkel Európa és a világ visszatérhet a bolygó eltartóképességén belülre, anélkül, hogy közben értékes társadalmi jólléti célok sérülnének. A klímaváltozás hatásait integráltan értékelő jelenlegi modellek ugyanis a növekedésorientált szakpolitikai megoldásokat hangsúlyozzák, és nem veszik figyelembe a gazdaság “növekedésen túli” megközelítésére épülő szakpolitikákat, forgatókönyveket. A gazdasági növekedésre épülő, a környezetterhelést figyelmen kívül hagyó jövőbeli fejlődési pályák nem reálisak, új paradigmára van szükség, ehhez pedig fel kell tárni azokat a megoldási lehetőségeket, amelyek túllépnek a GDP-növekedés mint cél elérésén.
A Horizont Európa támogatású kezdeményezés az ökológiai makroökonómia legmodernebb szimulációs modelljeit használja fel ahhoz, hogy a jóléti rendszerek alacsony növekedés mellett is jól működtethetők legyenek, és számszerűsíti a kívánt társadalmi eredmények eléréséhez szükséges erőforrásokat és munkaerőt. A projekt nem kizárólag fenntarthatósági tényezőket vesz figyelembe, hanem például integrálja a viselkedésbeli változások, a nem lineáris változások és a gazdaság, a társadalom és a környezet közötti visszacsatolási hurkok hatásait is. Az eredményekkel fejleszthetők lesznek azok a mérvadó globális tudományos értékelések, amelyeket például az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) és a Biológiai Sokféleség és Ökoszisztéma-szolgáltatások Kormányközi Platformja (IPBES) tesz közzé.
A MAPS-projektben nyolc európai ország tíz intézményének mintegy negyven kutatója dolgozik. A Budapesti Corvinus Egyetem mint társult partner vesz részt a Barcelonai Egyetem által koordinált projektben, olyan intézmények mellett, mint a Pisai Egyetem, a Surrey Egyetem, a ZOE Institute for Future-fit Economies, az Instituto Superior Técnico for Research and Development (IST-ID), a Leedsi Egyetem, Barcelonai Autnóm Egyetem (UAB), a Tamperei Egyetem és a Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetem (WU).
A 2024. június 1-jén indult és 2028. május 31-én záruló projektben magyar részről, a Corvinus képviseletében dr. Köves Alexandra vezetésével dr. Kiss Gabriella Katalin és dr. Gáspár Judit kutatók vesznek részt. A projekt 3 829 180 euró, azaz több mint másfél milliárd forintnyi uniós támogatásból valósul meg. A Corvinus a Kormányzati Önerő Alapból 130 969 300 Ft támogatásban részesül a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innováció Alapján keresztül, a 2020-2.1.1-ED-2023-00272 pályázati program finanszírozásában. A projekt frissen elkészült honlapja további tájékoztatást ad a részletekről.
Forrás: Budapesti Corvinus Egyetem