A tiszta víz nélkülözhetetlen az emberek és az egészséges környezet számára. Milyen lépéseket tesz az EU és az Európai Parlament a vizek állapotának megőrzése érdekében?
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint az 1990-es és 2010-es évek között csökkent a vízszennyezés az EU-ban. A javuló tendenciát azonban visszaesés követte: 2016 óta a felszíni vizek 58%-a szennyezettnek tekinthető. Emellett a felszíni vizeknek csupán a 42%-a, a felszín alatti vizeknek pedig a 77%-a esetében beszélhetünk jó kémiai állapotról.
A vízgazdálkodással kapcsolatos uniós jogszabályok végrehajtásáról szóló 2020. évi állásfoglalásában az Európai Parlament felszólította a Bizottságot, hogy hozzon meg minden szükséges intézkedést a vizek jó kémiai állapota érdekében, és tegyen határozott lépéseket olyan esetekben, amikor a tagállamok nem felelnek meg az uniós környezetminőségi előírásoknak. Emellett hangsúlyozta, hogy az ivóvíz minőségét befolyásoló anyagok – például a perfluor-alkilezett anyagok és bizonyos gyógyszerek – nyomon követését prioritásként kell kezelni.
Az európai zöld megállapodás szennyezőanyag-mentességi célkitűzésével összhangban a Bizottság 2022 októberében javaslatot terjesztett elő, amelyben az édesvízi víztestek védelmében felül kívánja vizsgálni a felszíni vizek és a felszín alatti vizek szennyező anyagainak úgynevezett „megfigyelési listáit”. A bizottsági javaslat célja továbbá, hogy kiigazítsa a vizek vegyi szennyezésével kapcsolatos jelenlegi szabályozási keretet, és lehetővé tegye annak a tudományos fejlődés fényében történő gyors felülvizsgálatát.
Felszín alatti és felszíni vizek
- A felszín alatti vizek a talaj, a homok és a kőzetek felszín alatti repedéseiben és vájataiban (pl. artézi kutakban, fúrott kutakban, forrásokban) találhatók.
- A felszíni vizek a felszíni víztestek (pl. folyamok, folyók, tavak, vizes élőhelyek, víztározók vagy patakok) összefoglaló elnevezése.
A Parlament javaslata
A Környezetvédelmi Bizottság (ENVI) 2023 júniusában elfogadta álláspontját a felszín alatti és felszíni vizek szennyezéssel szembeni védelméről és a vízminőségi előírások javításáról szóló bizottsági javaslatról. Az új jogszabálytervezet módosítja a víz-keretirányelvet, a felszín alatti vizekről szóló irányelvet és a környezetminőségi előírásokról szóló irányelvet (a felszíni vizekről szóló irányelv). Célja az emberi egészség és a természetes környezet hatékonyabb védelme a szennyező anyagokkal szemben.
A megfigyelési listát nem szabad korlátozni
A képviselők azt javasolják, hogy a megfigyelési listát a Bizottság javaslatával ellentétben ne korlátozzák az anyagok egy maximális számára, és azt rendszeresen vizsgálják felül az új tudományos bizonyítékok, valamint az új vegyi anyagok gyors ütemű megjelenésének figyelembevételével.
A képviselők emellett több anyag, többek között a mikroműanyagok megfigyelési listára való felvételét is kérik, amint a megfelelő megfigyelési módszerek rendelkezésre állnak.
A felszín alatti vizek védelme
Az EU felszín alatti vizeinek hatékonyabb védelme érdekében a képviselők azt kérik, hogy azok esetében a küszöbértékek legyenek tizedakkorák, mint a felszíni vizek esetében.
Továbbá szeretnék, ha a perfluor-alkilezett anyagok egy bizonyos csoportját felvennék a felszín alatti vizeket szennyező anyagok listájára, tekintettel arra, hogy ezeket az anyagokat az EU-ban a felszín alatti vizek mérési pontjainak több mint 70%-ánál észlelték. Ezenfelül szigorúbb előírásokat szeretnének a glifozátra, a biszfenolra, az atrazinra, a gyógyszerekre és a növényvédő szerekre.
Fizessen a szennyező
Végezetül a Környezetvédelmi Bizottság álláspontja szerint a szennyező anyagokat tartalmazó termékek gyártóinak hozzá kell járulniuk a megfigyelési költségekhez.
A következő lépések
A Parlament a 2023. szeptemberi plenáris ülésen elfogadta a javaslattal kapcsolatos tárgyalási álláspontját. Ezt követően, amint a Tanács is elfogadta álláspontját, megkezdődhetnek a tárgyalások a nemzeti kormányokkal a jogszabály végleges formájáról.
További információ
- Szennyező anyagok az uniós vizekben: Az ellenőrzés céljából jegyzékbe vett vegyi anyagok felülvizsgálata
- A felszíni vizeket és a felszín alatti vizeket szennyező anyagokra vonatkozó előírások felülvizsgálata gokra vonatkozó előírások felülvizsgálata (angolul)
- Integrált vízgazdálkodás – a felszíni és felszín alatti vizekben található szennyező anyagok jegyzékeinek felülvizsgálata
- Uniós cselekvési terv: „Út a szennyezőanyag-mentes levegő, víz és talaj felé”
REF: 20230831STO04505
Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája