A szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem (NTU) professzora, Srinivasan Madhavi vehette át a napokban a győri Széchenyi István Egyetem által először átadott Arraboniensis Distinguished Professor címet, amelyet példaértékű nemzetközi tudományos közösségépítési és kutatás-fejlesztési tevékenységével érdemelt ki. Az új energiatárolási megoldásokra, valamint az e-hulladék és a lítiumion-akkumulátorok újrahasznosítására fókuszáló neves kutató látogatása során az intézmény Zalaegerszegi és Győri Innovációs Parkjában is tovább erősítette együttműködését az egyetemmel.
A Széchenyi István Egyetem nemrégiben adta át először az Arraboniensis Distinguished Professor címet, amelyet olyan kutató kaphat meg, akinek munkásságát a nemzetközi tudományos közélet a legmagasabb szinten ismeri el, és aki maradandó hatást gyakorol tudományterülete fejlődésére. A kitüntetést a szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem (NTU) professzora, Srinivasan Madhavi vehette át.
Az ázsiai intézmény a világ egyik legjobbja: a Quacquarelli Symonds nemzetközi felsőoktatási minősítő szervezet világranglistáján a 15., anyagtudományi szakterületi listáján, valamint a US News globális anyagtudományi rangsorában pedig egyaránt a 2. helyen szerepel. Srinivasan Madhavi – aki a szingapúri egyetem Energiakutató Intézetének (ERI@N) és Fenntarthatósági Hivatalának is ügyvezető igazgatója, valamint a körforgásos gazdaság kutatásáért felelős kutatóintézet társigazgatója – a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat révén ismerkedett meg a Széchenyi-egyetemmel, ahová először tavaly látogatott el.
„Lenyűgözőnek találtam az infrastrukturális lehetőségeket, az oktatási és kutatás-fejlesztési tevékenységek sokszínűségét, valamint az intézmény nyitottságát a nemzetközi kutatási hálózatban történő együttműködésre” – jelentette ki. Hozzátette: a laborlátogatások során tapasztalt kutatói attitűd és a tudományos eredmények gyakorlati hasznának elsődlegessége mind megerősítették benne a kooperáció iránti elkötelezettséget.
A példaértékű nemzetközi kutatói tevékenységet végző professzor kiemelkedő szerepet játszik a felsőoktatási partnerségek kialakításában, a vele történő együttműködés kitűnő lehetőséget kínál a Széchenyi István Egyetem kollégái számára a nemzetközi kutatási hálózatokba való bekapcsolódásra. A lehetséges közös témákról a kutató a napokban az intézmény Zalaegerszegi Innovációs Parkjában egyeztetett, amelynek tevékenységéről dr. Weltsch Zoltán központvezető tartott részletes bemutatót. Emellett szó volt az akkumulátorokkal kapcsolatos kutatásokról és fejlesztési lehetőségekről, az intézmény fenntarthatósági törekvéseiről és kutatás-fejlesztési irányairól, valamint a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont legfrissebb, releváns projekteiről.
„Rendkívülinek tartom az egyetem fenntarthatósági, e-mobilitási és akkumulátorspecifikus kutatásait, amelyek kiválóan kiegészítik a helyi ipar fókuszterületeit. Rengeteg kapcsolódási pontot látok az általam vezetett intézet és a saját kutatócsoportom munkájával is, amiket érdemes lesz jobban kihasználni a jövőben” – fogalmazott Srinivasan Madhavi.
A Széchenyi-egyetem tudományos közösségét és nemzetközi kutatás-fejlesztési tevékenységét erősítő szakember vezető szerepet tölt be globális kutatói hálózatokban, több mint 370, rangos folyóiratokban megjelent publikációjával és 30 szabadalmával tudományterülete egyik kiemelkedő alakja. A fenntarthatóságot szolgáló, az e-hulladék és a lítiumion-akkumulátorok újrahasznosítására, valamint az új energiatárolási megoldásokra fókuszáló kutatásairól az egyetem Győri Innovációs Parkjában adott elő az érdeklődő hallgatóknak, kutatóknak és oktatóknak.
Srinivasan Madhavi elmondta: „A Széchenyi István Egyetemmel közösen egy olyan laboratórium kialakítását tervezzük, amely a lehető legmodernebb technológiákkal végez kutatás-fejlesztést az akkumulátorokra fókuszálva, beleértve azok újrahasznosítását is. Ebbe szeretnénk bevonni mind az intézmény kutatóit, mind a hallgatókat, tovább építve a tudományos közösséget. Egy ilyen laboratórium erősítené az ipari kapcsolatokat is, hiszen egy jövőnket meghatározó témában folytatna egyedülálló tevékenységet, egy helyen összpontosítva a fejlesztéshez szükséges tudást és infrastruktúrát.”
Forrás: Széchenyi István Egyetem