Kína vezető felsőoktatási intézményével, a Tsinghua Egyetemmel kötött kutatási, innovációs és technológiai együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem. A két intézmény partnersége többek között az orvostudomány, a terápiás eljárások, a gyógyszer- és élelmiszerfejlesztés, valamint a mesterséges intelligencia alapú kutatás-fejlesztés területeire terjed ki, az ezt rögzítő dokumentumot a Debreceni Egyetemen írták alá a felek.
Közös, a technológiatranszfer és a tudomány legújabb vívmányait, élvonalbeli innovatív megoldásait bemutató mini szimpóziumot tartott a Debreceni Egyetem a globális egyetemi rangsorok élvonalában számontartott Tsinghua Egyetem kutatóival és tudományos partnereivel. A fórumon a kínai vendégek részletes betekintést kaptak több debreceni kutatásba, többek között gyógyszerkészítmények, étrend-kiegészítők és funkcionális élelmiszerek K+F eljárásaiba, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazási területeibe innovatív gyógyszerkutatási és élelmiszer folyamatokban.
A pekingi Tsinghua Egyetem Hagyományos Kínai Orvoslás Interdiszciplináris Kutatóintézete (TCM-X) komoly eredményeket ért el a hagyományos kínai és a modern gyógyszerek mesterséges intelligencia alapú kutatásában és fejlesztésében. A szimpóziumon az intézetet képviselő Zhang Bo kutatóorvos bemutatta az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia akadémikusa, Li Shao által kifejlesztett UNIQ rendszert, amely hatékonyan alkalmazható a hagyományos kínai orvoslás interdiszciplináris kutatásainál, valamint a gyógyszerek, élelmiszerek és termékek területén végzett transzlációs kutatásoknál. A két intézmény között induló együttműködés kapcsán Szilvássy Zoltán rektor felidézte az elmúlt időszak mérföldköveit.
– A közelmúltban lett intézményünk a University Network For Research Collaboration, az Egy övezet, egy út kezdeményezés partneregyetemi hálózatának teljes jogú tagja, amihez hozzájárult szoros együttműködésünk a három kínai óriáscéggel: az Eve Power-rel, a CATL-lel és a Semcorp-pal. A jövőt meghatározó másik tényező ezzel párhuzamosan kapcsolatunk a BMW-vel, így olyan ideális helyzet állt elő, hogy a Debreceni Egyetemet a kínai nemzetközi hálózat és a német felek is partnerként kezelik, ami az intézmény majd’ ötszáz éves történetében példa nélküli. Mindemellett a kulturális kapocs sem elhanyagolható, hiszen az orvostudomány és a hagyományos kínai orvoslás ad egy egyedülállóan értékes kulturális platformot az együttműködésünknek – fejtette ki Szilvássy Zoltán rektor. Az egyetemi vezető hozzátette: a Gyógyszerésztudományi, az Általános Orvostudományi és az Egészségtudományi Kar, valamint a Klinikai Központ jelentős egészségipari-tudományos erőteret képez, ami kiegészülve a Tsinghua University világ tudományos életét formáló kutatóival, eredményeivel, illetve az Egy övezet, egy út kezdeményezés partneregyetemi hálózatával jövőbemutató és szilárd pénzügyi alapot jelent a nemzetközi kollaborációkhoz.
Az együttműködési megállapodást a Tsinghua Egyetem képviseletében aláíró Yang Pengchong, a Tsinghua Egyetem Közigazgatási Iskola Városgazdálkodási Kutatóközpont Márkaképzési Bizottságának vezetője, a Tsinghua Holdings Cultural and Creative (Beijing) Brand Management ügyvezetője elismerését fejezte ki a Debreceni Egyetem történelmi múltja, egészségipari törekvései és stratégiái iránt. Kiemelte, hogy a Tsinghua Egyetem is komoly hangsúlyt fektet az interdiszciplinaritásra, különböző tanszékei elkötelezettek az emberi élet minőségének javítása mellett.
– Célunk a hagyományos kínai orvoslás, az élelmiszer- és gyógyszertudományok megismertetése a magyar szakemberekkel, valamint az együttműködés révén innovációt létrehozni. Nagyon örülünk, hogy Debrecenben egy olyan egyetemet találtunk, amely mély történelmi örökséggel és komoly szaktudással bír az orvostudomány és az egészségügy területén – mondta Yang Pengchong.
A pekingi delegáció a mini szimpóziumot követően a Debreceni Egyetem 2019-ben nyílt Konfuciusz Intézetében, a Vezér utcai Tudományos, Technológiai és Innovációs Parkban, a Gyógyszerésztudományi Karon, valamint a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon is látogatást tett, továbbá a Gazdaságtudományi Kar vidékfejlesztési szakembereivel is tàrgyalt együttműködési lehetőségekről.
Forrás: Debreceni Egyetem