Az ELTE november 27-i Innovációs Napján diskurzus folyt a hazai KFI támogató intézmények, vállalati és nonprofit szakmai műhelyek és a kutatómunkát végző felsőoktatási társintézmények képviselőivel, díjazták a legkiemelkedőbb egyetemi fejlesztéseket, és sor került a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával egy közös iparjogvédelmi együttműködés ünnepélyes aláírására is.
Sajtóközlemények: innováció
A világ egyik legismertebb háztartási kisgép- és szépségápolási márkája, a Rowenta idén kettős évfordulót ünnepel: fennállásának 140. és első porszívójának 50. születésnapját. A márka hamar felismerte azokat az igényeket, amelyek az emberek mindennapjait forradalmasíthatják.
A PPKE-ITK kimagasló eredményeket ért el a nemzetközi CYBATHLON 2024 versenyen. Látástámogató technológiák kategóriájában az EyeRider csapat első helyezést ért el. Az általuk fejlesztett alkalmazás olyan nehezebb terepeken is lehetővé teszi a biztonságosabb közlekedést a látássérültek számára, mint az erdők vagy a járdák.
A Science Europe az MTA és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat társszervezésében magas szintű munkaértekezletet tart november 19-én Budapesten.
A Debreceni Egyetem újabb kutatóegységei kerültek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal legjobb infrastruktúrával rendelkező hazai kutatóhelyei közé. Így már a DE 11 kutatóintézménye szerepel a legkiválóbbakat felsorakoztató Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák között.
Az ELECTROMEGA Kft. a projekt megvalósításához a Széchenyi Terv Plusz keretén belül, az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában 98,23 millió forint támogatásban részesült.
A Drón Fórum 2024 a Széchenyi István Egyetemen a legújabb dróntechnológiai trendeket és kihívásokat tárgyalta, összegyűjtve iparági szakembereket, kutatókat és döntéshozókat. Az esemény célja a közös gondolkodás volt a drónhasználat jövőjéről.
A kifejlesztett rendszer képes 5 kilométer/óra sebességig rásegíteni az emberi erő által kifejtett mozgatóerőre, emellett vontatható és a komissiózóállomásokon töltőkön dokkolható is. Ezen felül több olyan új megoldást tartalmaz, amely az energiahatékonyságot és a munkabiztonságot is jelentős mértékben javítja.
A Magyar Nemzeti Bank részt vett a Singapore FinTech Festivalon, bemutatva a hazai FinTech ökoszisztéma fejlesztéseit és innovációit. Az esemény a pénzügyi technológiai fejlődés szempontjából jó lehetőséget biztosított a nemzetközi kapcsolatok erősítésére.
Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője „A virológia 100 éve a járványok tükrében” című előadásában beszélt arról is, hogy a tudomány elképesztő fejlődése számos új utat nyitott meg, amelyek alapján reális képet alkothatunk arról, hogy az elmúlt száz év vívmányai vajon milyen jövőt festenek gyermekeink számára.
A Széchenyi István Egyetem két doktorandusza, Péter Brúnó és dr. Tinka Domonkos, kiemelkedően teljesítettek a rangos 3MT versenyen, amely a jövő kutatóinak innovatív gondolatait állítja középpontba. A verseny nem csupán a tudás, hanem a kreativitás bemutatásának is különös platformja.
Az ELTE lágymányosi kampuszán működő Biotechnológia FIEK laboratórium olyan költséghatékony és tömeges tesztelésre alkalmas kapacitást alakított ki, amely egy következő járványhelyzetben az országos szűréseken is alkalmazható lehet.
A Házikó Farm Kft. és a Glia Kft. összefogásával jelentős biotechnológiai beruházás indul Tarnabodon és Szécsényben. A projekt célja egy innovatív antioxidáns alapú funkcionális ital előállítása, amely helyi erőforrásokat felhasználva hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz.
Egyetlen magyar intézményként az Egy övezet – egy út kezdeményezés partneregyetemi hálózata, a University Network For Research Collaboration tagja lett a Debreceni Egyetem.
A borkészítés területén új, innovatív eljárásokat fejlesztettek ki egy nemzetközi együttműködés keretében. Az ADEXGO Kft. és a Széchenyi István Egyetem által vezetett projekt célja a borok minőségének objektív jellemzése és azonosítása volt modern technológiák segítségével.
A női vezetők szerepe a gazdaságban egyre fontosabbá válik. A WILL Foundation legfrissebb kutatása bizonyítja, hogy a női vezetők arányának növelése nemcsak a vállalatok innovációját és pénzügyi teljesítményét javítja, hanem egy felelősségteljesebb üzleti környezetet is eredményez.
Olyan, mesterségesintelligencia-modellekre épülő megoldást fejlesztett ki a győri Széchenyi István Egyetem két hallgatója, Lőrincz Fanni és Szőnyi Balázs, amellyel a felhasználó úgy tud beszélgetni, mint egy élő emberrel. Céljuk elsősorban a társadalmilag elszigetelődött emberek és a pszichés betegségekkel élők segítése, valamint az ilyen betegségek kialakulásának megelőzése volt.
A Magyar Nemzeti Bank által támogatott konferencián Dr. Chris Howard és Dr. Rick Shangraw előadásai révén ismerhettük meg azokat a tendenciákat, amelyek formálják az egyetemek jövőjét.
A magyar kkv szektor digitalizálódása lemaradásban van, a legfrissebb kutatások és szakmai rendezvények is arra figyelmeztetnek, hogy sürgős intézkedések szükségesek a digitális transzformáció előmozdításához. Miért fontos a digitalizáció a vállalkozások sikeréhez?
Az építőipar termelési volumene csökkenő tendenciát mutat és az iparág jelentős átalakuláson megy keresztül, ezért a fennmaradáshoz új ötletek és megoldások kellenek. Ilyen a GLT Delta Épületgépészeti Kft. újítása, amely 3D felmérés és modell alapján legyártja az elemeket, amelyekből akár negyedannyi idő alatt összeszerelhető egy épület gépészeti rendszere.
A LynXes Innovation Kft. által kifejlesztett eszköz eddig csak nemzetközi nagyberendezéseknél, méregdrágán elvégezhető anyagvizsgálati méréseket tesz széles körben elérhetővé, egyszerűen és olcsón.