Minden második megkérdezett válaszolta a Telekom felmérésében, hogy digitális ismeretei további fejlesztésre szorulnak, és csak a válaszadók 37%-a használja a hétköznapokban a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket.
Sajtóközlemények: kutatás
Szerencsére „csak” a balatoni árvaszúnyog-helyzetről van szó – ezek a rovarok ugyan nem csípnek, tömeges jelenlétük mégis lehet kellemetlen a kutatók szerint. De vajon miért jelentek meg nagy számban a tóparton?
A szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem (NTU) professzora, Srinivasan Madhavi vehette át a napokban a győri Széchenyi István Egyetem által először átadott Arraboniensis Distinguished Professor címet, amelyet példaértékű nemzetközi tudományos közösségépítési és kutatás-fejlesztési tevékenységével érdemelt ki.
Átlagosan 1-16 százalékkal csökkentik a városi autópályák a társas kapcsolatok számát azok között, akik az út két oldalán élnek – állapítja meg egy friss, a Budapesti Corvinus Egyetem részvételével lezajlott nemzetközi kutatás.
Hiába hajlamosak a kannibalizmusra, nem veszélyeztetik a rákosi viperák állományait a rézsiklók. A ritkán vizsgált siklófaj különleges táplálkozásának titkaira világított rád a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont egyik friss kutatása.
Az ELTE PPK Ember-Környezet Tranzakció Intézet kutatása szerint hiába aggódik valaki a bolygónk sorsa miatt, inkább környezetbarát termékek vásárlásával nyugtatja a lelkiismeretét, mintsem csökkentené a fogyasztását.
A KEPsoft Collaborative célja, hogy a vesebetegek számára nagyobb eséllyel találjon megfelelő élődonort, növelve ezzel a transzplantációk sikerességét. A szervezet olyan szoftveres megoldásokat fejleszt, amelyek optimalizálják a vesecsere-programok működését Európában és a világ más régióiban is.
Március 14-én ünnepélyes keretek között átadták a HUN-REN székházát. Az Alkotmány utca 29. a hazai és nemzetközi kutatói közösség, világhírű, jövőbe tekintő kutatói kiválóságok, szakértők, gazdasági szereplők és döntéshozók találkozási pontjává válik.
A HUN-REN KOKI kutatói fontos sejtcsoportokat határoztak meg az emberi hippokampusz különböző rétegeiben. Eredményeik olyan betegségek kutatásában bírhatnak nagy jelentőséggel, mint a skizofrénia, az epilepszia és az Alzheimer-kór. Tanulmányuk a Journal of Neuroscience márciusi számának címlapjára került.
A szakemberek 41 önkéntest vontak be a ZalaZone Járműipari Tesztpályán zajló vizsgálatokba. A mintegy háromperces, két kilométeres utat minden önkéntes kétszer tette meg, egyszer egy hivatásos sofőr vezetett, másik alkalommal pedig önvezető üzemmódban haladt a jármű.
A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont egy nagyszabású országos felméréssel szeretné feltérképezni a rovarölő hatóanyagok használatának szokásait. A cél, hogy megértsük, milyen vegyszereket alkalmaznak a gazdálkodók és a hobbikertészek, milyen tényezők befolyásolják a döntéseiket, és milyen hatással van mindez a környezetre.
A mesterséges intelligencia egyre több feladatban segít minket a mindennapokban, de mi történik egy chatbot „fejében”, amikor választ ad egy kérdésre vagy értelmez egy utasítást? Többek között erre keresi a választ az SZTE áprilisban induló kutatása, együttműködésben az amerikai Rutgers Egyetemmel és a német Ludwig-Maximilians-Universitättel.
A fogyasztók hajlandóak többet fizetni a biológiailag lebomló műanyag palackokba csomagolt vízért, azonban ez nem elegendő a gyártási többletköltségek fedezésére – derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem friss kutatásából.
A Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség és a HUN-REN által meghirdetett pályázat célja minden olyan tudományos és kutatási eredmény, illetve innovatív megoldás támogatása, amelyek a hidrogéntechnológia újszerű alkalmazását célozzák az energetikában, a közlekedésben, az építőiparban, az agráriumban vagy a nehéziparban.
A kutatás nagy környezettudományi jelentőséggel bír, hiszen az ilyen típusú elemzések hozzásegítik a tudományos szakembereket az újonnan és a környezetben együttesen megjelenő szennyező anyagok környezeti viselkedésének és hatásainak jobb megértéséhez.
A fenntartható környezetbiztonság megvalósítását szolgáló oktatási és kutatási tevékenysége elismeréseként a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének 2024-es Környezet Védelméért díj ifjúsági kategóriájának oklevelét nyerte el a győri Széchenyi István Egyetem oktatója, Macher Gergely Zoltán.
Megnyilvánul-e a nemek között egyenlőtlenség az online szakmai együttműködési platformokon? Erre kereste a választ kollégájával Vásárhelyi Orsolya, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa. A kutatás két nagy, nemzetközi kollaborációs felületen történt: a szoftverfejlesztőknek szóló Githubon és a kreatív szakemberek által használt Behance-en.
Az SZTE klímaváltozással kapcsolatos kutatásait és különböző területekről érkező szakértőit fogja össze a március elsejével létrejött Klímaváltozás Interdiszciplináris Kutatócsoport. Az első évben a kollaboráció részvevőinek összegyűjtése és a kapcsolható kutatások rendszerezése lesz a munka fókuszában.
Az együttműködés részeként vállalati ösztöndíjat, speciális kurzust, vendégelőadásokat és hallgatói projektmunkához felhasználható feladatot is kínál a Allianz Technology Magyarországi Fióktelepe a Budapesti Corvinus Egyetem diákjainak, emellett szakdolgozat-konzultációra is lehetőséget ad.
Magyar kutatók olyan, aranyat tartalmazó érzékelők előállításán dolgoznak, amelyek fényváltozással jelzik, ha a vérben vagy agyvízben mérgek vagy súlyos betegségekre utaló anyagok vannak jelen.
Hazánkban egyedülálló agyi képalkotó műszer szolgálja a jövőbemutató idegtudományi kutatásokat a győri Széchenyi István Egyetemen. A NIRSport2 az első olyan Magyarországon elérhető agyi képalkotó eszköz, amely valós időben, térbeli korlátok nélkül képes megjeleníteni az agykérgi aktivitást.