A kutatás során kifejlesztett katalizátorok forradalmasíthatják a biztonságosabb, hatékonyabb és környezetbarátabb kémiai eljárásokat, amelyek ráadásul a zöldebb és fenntartható mezőgazdasági termelést is támogatják.
Sajtóközlemények: kutatás
A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatói aggasztó felfedezést tettek az antibiotikumok jövőjével kapcsolatban. Kimutatták, hogy a legveszélyesebb kórházi fertőzéseket okozó baktériumok képesek ellenállóvá válni olyan új antibiotikumok ellen, amik még nem kerültek piacra.
A Semmelweis Egyetem és a MATE kutatói új tanulmányukban a világon elsőként igazolták penészgombák által termelt méreganyagok jelenlétét a humán tüszőfolyadékban és vizsgálták azok termékenységre gyakorolt hatását.
A porcsérülések és a porckopás hatékonyabb kezelési módszereinek kifejlesztését alapozhatja meg, valamint segítheti a betegek életminőségének javítását a Debreceni Egyetem szakembereinek kutatása. A vizsgálat eredményei úttörő jelentőségűek a porcképződés genetikai szabályozásának megértésében.
A klímaváltozás az életünk legtöbb területére kihat: a gazdaságtól a környezetünkön át egészen az alvási szokásainkig sok mindent érinthet. Azonban az egyre melegebb napoknak olyan társadalmi hatásai is vannak, amelyekről ritkábban beszélünk.
A magyar fejlesztésű 3D-lézerpásztázó mikroszkóp segítségével elsőként sikerült élő állatban másodpercek töredéke alatt, az emberi hajszálnál százszor vékonyabb struktúrákban megfigyelni az emlékek megszületését.
Alig néhány évszázada a csillagászat elsősoran tájékozódási és időmérési célokat szolgált a mindennapi életünkben. De milyen konkrét, megfogható hasznot hozhat napjainkban a társadalomnak és a gazdaságnak?
A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatói felfedték, hogyan kommunikálnak az idegsejtek digitális jelek formájában, és hogy az axonok különböző átmérői hogyan befolyásolják az akciós potenciálok terjedését.
Egyre többen követik szélsőségesen az ún. tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio vagy éppen kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint például a divatmodellek több mint harmada hajlamos lehet az egészséges ételfüggőségre.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Cseh Tudományos Akadémia tudósai elkészítették a Hold eddigi legrészletesebb térképét, amely segíthet megérteni a szabálytalan mare-foltok eredetét és a Hold fejlődését.
A világ öt legdigitalizáltabb autóipari vállalata mind ázsiai és mind beszállító cég, állapítja meg egy friss, a Corvinus bevonásával készült nemzetközi kutatás. Világszerte 54 autóipari nagyvállalatot vizsgáltak a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem uniós támogatású kutatásában, amelyben a Budapesti Corvinus Egyetem és a dániai Aalborg Egyetem kutatói is részt vesznek.
Kína vezető felsőoktatási intézményével, a Tsinghua Egyetemmel kötött kutatási, innovációs és technológiai együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem. A két intézmény partnersége többek között az orvostudomány, a terápiás eljárások, a gyógyszer- és élelmiszerfejlesztés, valamint a mesterséges intelligencia alapú kutatás-fejlesztés területeire terjed ki.
A közlemény szerint a jogszabály megfelelő kereteket biztosít ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, teljesítményelvű és hatékony hálózattá váljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, és a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét.
A Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontja és Győri Innovációs Parkja „Kiváló kutatási infrastruktúra” címet, míg Zalaegerszegi Innovációs Parkja az Intelligens Járművek Kutatási Hálózat részeként „Ígéretesen fejlődő kutatási infrastruktúra-hálózat” minősítést kapott.
A Széchenyi István Egyetem fenntarthatósági eredményeit ismeri el a QS legújabb rangsora, amelyben a 889. helyen szerepel, előrelépve az előző évi 901–920. helyről. Az intézmény célja a fenntarthatóság előmozdítása az oktatás és kutatás terén.
A Magyar Tudományos Akadémia 198., rendkívüli közgyűlése 182 igen szavazattal, 141 ellenében elfogadta az MTA Elnökségének előterjesztését arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia eladja a kutatóhálózat által használt vagyonelemeit a magyar államnak 80 milliárd forint ellentételezésért azzal a céllal, hogy ezen ingatlanok maradéktalanul az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek.
A Miskolci Egyetem új logisztikai szimulációs laborokat adott át az EWG csoport támogatásával, amelyek célja a logisztikai szakemberek korszerű képzése és a mesterséges intelligencia alapú kutatások elősegítése.
Magyar kvantumszimulációs szoftert használ a legújabb gyorsító kártyáihoz egy techóriás cég. A rendkívüli eredmény utat nyithat az új technológia alkalmazáshoz a szuperszámítógépek világában, például klímamodellezésnél és mérnöki tervezéseknél biztosíthat az eddigieknél sokkal megbízhatóbb számításokat.
A Budapesti Corvinus Egyetem kutatása szerint a részegség növeli a bizalmat mások iránt, különösen közös élmények során, mint például zenei fesztiválokon. Az eredmények rávilágítanak arra, hogy az alkoholfogyasztás csoportos viselkedésként is értelmezhető, ami a résztvevők közötti bizalom növekedéséhez vezet.
Egy friss, országos kutatás szerint a legkedveltebb ünnepi főételek listáját a töltött káposzta, a desszertekét a bejgli vezeti. Sokan azért sütnek-főznek otthon, mert olcsóbb, mint készen megvásárolni a fogásokat, de a megkérdezettek kétharmada szerint így is többe kerül majd a lakoma, mint tavaly.
A magyar kutatók aggasztó jelenségeket tártak fel a kisgyerekek digitális eszközhasználatával kapcsolatban, amely a koronavírus-pandémia alatt és után figyelhető meg. A kutatás szerint a túlzott kütyühasználat nyelvi képességek csökkenéséhez és a kommunikációs zavarokhoz vezethet, ami hosszú távon hatással lehet a jövő társadalmára.