Dosztányi Zsuzsanna IDP2Biomed kutatócsoportja a neurodegeneratív betegségekben résztvevő eredendően rendezetlen fehérjéket vizsgálja a következő években. A kutatók Budapesten tartották első stratégiai megbeszélésüket.
Sajtóközlemények: elte
A poláros fényszennyezés, azaz a sima és sötét felületekről visszaverődő vízszintesen poláros fény vízutánzó hatása megtévesztheti, így károsíthatja a vízirovarok populációit. Az ELTE kutatóinak legújabb vizsgálatai szerint a felületek érdesítésével, világosításával vagy fehér rácsmintázattal való ellátásával ezek az ártalmak csökkenthetők.
Az Eötvös Kiadó idén karácsonykor egy különleges szépirodalmi gyűjtemény kiadására vállalkozott. Az ELTE Legendák antológia a kiadó első szépirodalmi kötete, amely a magyar irodalmi és tudományos élet kiemelkedő alakjainak írásait gyűjti egybe. A kötetet december 6-án ünnepélyes keretek között mutatták be a szerzők jelenlétében.
Az ELTE Bölcsészettudományi Kar sikeresen pályázott az EU-s támogatásra, amely a kutatásértékelés reformját célozza meg. A projekt célja a minőségi alapú kutatásértékelési rendszer kialakítása, amely figyelembe veszi a kutatók sokféleségét és a szakértői értékelést.
Fedezd fel Európa kulturális sokszínűségét az ELTE-n megrendezett CHARM-EU Kulturális Fesztiválon! November 5-én és 6-án ingyenes programokkal várják a látogatókat, ahol a művészetek, gasztronómia és interaktív élmények találkoznak.
A serdülők álhírekre való reagálásának vizsgálata fontos téma, hiszen a tinédzserek jövőbeni döntéshozóként kulcsszerepet játszanak a demokráciában. Az ELTE PPK kutatói arra a kérdésre keresik a választ, miként tudják a fiatalok jobban felismerni a hamis információkat.
Egy európai együttműködés keretében az ELTE kutatói átfogó tanulmányban mutatták be a szennyvízben előforduló fertőző betegségek monitorozására fejlesztett új módszert, amely segíthet azonosítani, hogy a betegségeket okozó baktériumok, vírusok és az antimikrobiális rezisztencia emberekből, állatokból vagy a környezetből származnak.
Az ELTE és a Debreceni Egyetem szakemberei azt vizsgálták, hogy az állatok esetében is megfigyelhető, távolodást vagy közeledést kiváltó nem verbális hangjelzések szabályszerűségei átültethetők-e mesterségesen létrehozott gépi hangokba.
A RHIC STAR együttműködés – amelynek az ELTE is hivatalos résztvevője – hatmilliárd részecskeütközést vizsgálva észlelte az egzotikus antirészecskéket. A felfedezés az anyag és az antianyag közötti különbségek megismerésében is segítheti a kutatókat.
Az ELTE kutatói új kutatásukban több fajnál is megfigyeltek egy úgynevezett élettartam-határvonalat, vagyis egy epigenetikai jelzés olyan csúcspontját, ami után a szervezet gyors hanyatlásnak indul. Eredményeik elősegíthetik az öregedéskutatást, valamint az egészséges öregedés támogatását és az egészségesen töltött évek számának növelését.
Az első rajrepülő drónflotta létrehozása után most önvezető drónok nagy létszámú sűrű forgalmát mutatták be a világon elsőként az ELTE kutatói. A lenyűgöző új rendszer képességei lényegesen felülmúlják az emberi pilótákkal valaha is megvalósítható szintet.
Etológiai szempontból kutya és gazda függőségen alapuló szociális kapcsolata funkcióját tekintve hasonló az anya és kisgyermeke közötti kapcsolathoz. Az ELTE Etológia Tanszék kutatói legutóbb emberi környezetben intenzíven szocializált malacoknál vizsgálták, vajon náluk is kialakul-e hasonló kötődés.
Az ELTE doktoranduszai új módszerükkel megnyerték a Nightingale Open Science egészségügyi adatelemző versenyt, amelyen saját fejlesztésű algoritmusokkal kellett elemezni egy több mint 75.000 mikroszkópos képet tartalmazó, Ázsiában gyűjtött légúti mintákból álló adathalmazt, és megállapítani, hogy van-e bennük bacilus vagy sem.
Úttörő európai projekt indult 14 ország 22 egyetemének összefogásával, amelynek célja, hogy okosalkalmazások segítségével csökkentse a digitalizáció káros hatását a fiatalok mentális egészségére.
Nemzetközi kutatók négy alföldi lelőhely valamennyi temetkezését genetikai elemzésnek alávetve, a régészeti kontextusból származó ezidáig ismert legnagyobb rokoni hálózatot térképezték fel a világon.
Magyar és szlovák kutatóknak sikerült meghatározniuk egy ízeltlábú zárványt, amely az ajkai borostyánkőből került elő. Az aprócska csótány egy olyan ízeltlábú csoportot képvisel, amelynek képviselője előkerült már a mianmari gyantakincsből is.
A gyógyszeriparban is használatos spektroszkópiai és kromatográfiás műszerek gyártásában piacvezető, japán JASCO cég bejelentette a Spectra Manager BeStSel szoftverének megjelenését, amely az ELTE TTK kutatói által fejlesztett fehérjeszerkezet-meghatározó módszert alkalmazza.
A szótár újdonsága egyrészt az, hogy online, könnyen elérhető és kereshető formában teszi közzé a legjellemzőbb családnevekkel kapcsolatos információkat, másrészt az, hogy a négy ország családnévanyagát együttesen, többnyelvű szótár keretében mutatja be.
Az ELTE Etológia Tanszékén működő Alfa Generáció Labor kutatói szerint a mobilhasználat nemcsak elveszi az időt a társas tevékenységektől, hanem rontja az együtt töltött idő minőségét is.
A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érezzük távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – derül ki az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálatából.
Az ELTE Etológia Tanszék kutatói nemrég kimutatták, hogy az intelligencia egyik fő alkotóeleme, az úgynevezett „g faktor” kutyáknál is létezik, és sok jellemzőjében, többek között az öregedési mintázatában, hasonlít is az emberihez.