Az energiaválság és a magas villamosenergia-árak szükségessé tették az EU energiapiacának reformját. Összefoglaltuk a Parlament lépéseit.
Oroszország Ukrajna elleni agressziója 2022-ben energiaválságot idézett elő, és az árakat új magaslatokba emelte. A villamos energia európai teljesítmény-referenciaértéke például átlagosan 339 euró/MWh volt 2022 harmadik negyedévében, ami éves szinten 222%-os növekedést jelent.
A magas árak, az energiaellátás biztonsága és a szén-dioxid-mentesítés fokozása érdeklben az Európai Bizottság 2023. március 14-én javaslatot tett a villamosenergia-piac reformjára.
2023 szeptemberében az Európai Parlament zöld utat adott a reformról szóló tárgyalások megkezdésére a Tanáccsal.
Hatékonyabb fogyasztóvédelem a változékony energiaárakkal szemben
„Ezzel a megállapodással a Parlament a polgárokat helyezi a villamosenergia-piac kialakításának középpontjába, megtiltja a vállalatoknak, hogy kikapcsolják az áramot a kiszolgáltatott és veszélyeztetett fogyasztóknál, népszerűsíti az energiamegosztáshoz való jogot, csökkenti az áremelkedéseket, valamint támogatja a megfizethető árakat a polgárok és a vállalkozások számára is” – mondta Nicolás González Casares (S&D, Spanyolország), a villamosenergia-piaci tervezés reformjának jelentéstevője.
A képviselők azt javasolják, hogy tovább erősítsék a fogyasztók védelmét a változékony árakkal szemben. Jogot kell biztosítani számukra a fix vagy dinamikus áras szerződésekhez, valamint további információk eléréséhez a lehetőségekről. A cél az árak stabilizálása és a hirtelen fellépő ársokkok hatásának mérséklése.
A képviselők azt is szeretnék elérni, hogy a tagállamok tiltsák meg a szolgáltatóknak a kiszolgáltatott fogyasztók villamosenergia-ellátásának megszakítását vagy az előtörlesztési rendszer alkalmazását.
Védelem az energiapiaci manipulációkkal szemben
A Parlament új intézkedéseket is javasol az EU nagykereskedelmi energiapiacának jobb védelmére és a piaci manipuláció leküzdésére az átláthatóság, a felügyeleti mechanizmusok és az energiaszabályozók együttműködési ügynöksége szerepének megerősítése révén.
„Munkánkat három fő elv vezérelte: a jogi koherencia és átláthatóság, a megerősített európai dimenzió és a megerősített piac” – mondta Maria da Graça Carvalho (EPP, Portugália).
Mi a következő lépés?
Miután a Tanács elfogadta álláspontját, megkezdődhetnek a nemzeti kormányokkal folytatott tárgyalások az EU villamosenergia-piaci reformjának végső formájáról. A Tanács már megállapodott a nagykereskedelmi energiapiac integritásáról és átláthatóságáról szóló rendeletjavaslatról. A képviselők a 2024-es európai parlamenti választások előtt megállapodásra számítanak.
További információ
- Kérdések és válaszok az EU villamosenergia-piaci tervének felülvizsgálatával kapcsolatban
- Nicolás González Casares, a villamosenergia-piaci tervezés reformjával foglalkozó jelentéstevő sajtótájékoztatója
REF: 20230915STO05212
Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája