Öt újabb iskola teljesítette a 2022-23-as tanévben az Európai Parlament Nagykövet Iskolája program feltételeit Magyarországon.
A minősítést jelképező plaketteket Lővei Andrea, az Európai Parlament Kapcsolattartó Irodájának vezetője adta át kedden Budapesten, az Európa Pontban. A jelenlévő „szenior nagykövetek” és „junior nagykövetek” (a tanárok és a diákok) a tanév során a programban végzett munkájukért elismerésben részesültek.
A 2022-23-as tanévben csatlakozott iskolák:
- Andrássy György Katolikus Közgazdasági Technikum, Gimnázium és Kollégium
- Budapest VI. Kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium
- Egri Dobó István Gimnázium
- Kecskeméti Református Gimnázium
- Nyíregyházi SZC Zay Anna Technikum és Kollégium
Ay EU minden tagállamáre kiterjedő programot 2017-ben indította az Európai Parlament. A program célja a fiatalok figyelmének felkeltése Európa és az európai parlamenti demokrácia iránt. A program keretében nem pusztán az Európai Unióra vonatkozó tényeket ismerik meg a diákok, hanem azt is megtapasztalhatják, hogy mit jelent az EU a hétköznapi életben, mindennapjainkban, és mit tehetnek a fiatalok azért, hogy a jövő Európája olyan legyen, amilyennek ők szeretnék.
Magyarországon a program első évében, 2017-ben 25 iskola csatlakozott a programhoz. Az idei évben – a minősítést most elnyertekkel együtt – már 55 tagja van a hálózatnak a gimnáziumok, szakgimnáziumok, szakiskolák köréből.
A programban való részvételre bármely magyarországi középfokú oktatási intézmény pályázhat, szakképzési centrum alá összevont iskolák is külön-külön jelentkezhetnek. A következő pályázati időszak 2023 szeptemberében kezdődik.
Az Európai Parlament Nagykövet Iskolája program célja, hogy létrejöjjön egy iskolákból, tanárokból és diákokból álló, az Európai Parlamenttel, képviselőivel és a tájékoztatási irodákkal együttműködő, egyre növekvő hálózat. Azok az iskolák válhatnak a hálózat részérvé, amelyek oktatási tevékenységük révén felhívják a figyelmet az európai parlamentáris demokráciára és az európai polgárság értékeire.
A program keretében egy koordinátor pedagógus („szenior nagykövet”) és a vele dolgozó elkötelezett diákcsoport („junior nagykövetek”) munkája alapozza meg az iskola felkészülését a minősítést jelentő plakett tanév végi elnyerésére, majd a Nagykövet Iskolája programban való további részvétel folytatására.
Az Európai Parlament Nagykövet Iskolája program lefolytatásáról minden résztvevő iskolában legalább egy tanár („szenior nagykövet”) gondoskodik. E tanárok oktatási szakértők segítségével felkészítő, majd továbbképzésben részesülnek a program működéséről, az Európai Parlament szerepéről és tevékenységeiről, valamint arról, hogy miként taníthatók az uniós ügyek és más vonatkozó témák. A részt vevő tanár meghatározott számú diákot választ ki „junior nagykövetté”, akik programokat szerveznek az ő feladatuk az, hogy a többi diák számára közvetítsék az európai parlamenti demokrácia legfőbb üzeneteit.
Rendezvények
2023. június 1-3. között az Európai Parlament budapesti, bécsi, ljubljanai, pozsonyi és zágrábi Kapcsolattartó Irodái közös szervezésben rendezték meg az Európai Parlament Nagykövet Iskola program határokon átnyúló ifjúsági rendezvényét Veszprémben. A rendezvény házigazdája és fő szervezője az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája volt. A rendezvényen az öt ország (Magyarország, Ausztria, Horvátország, Szlovákia és Szlovénia) 35 iskolájából mintegy 250 középiskolás fiatal (16-19 évesek) és tanáraik, valamint az Európai Parlament europaert.eu önkéntes közösségének tagjai vettek részt. Az idei rendezvény helyszínének kiválasztásakor fontos szempont volt, hogy 2023-ban Veszprém viseli az Európa Kulturális Fővárosa címet. A találkozó témái többek között az ifjúság és Európa jövője, a klímasemlegesség, és az EU előtt álló kihívások voltak, a fiatalok szemszögéből nézve.
Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája