Mi hasznuk van a társadalomtudományoknak? Teszi fel a kérdést a Nekem a tudomány + című, a Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200. évfordulójára készített sorozat egyik hosszabb epizódjában Boda Zsolt politológus, az MTA doktora. A kisfilmből nem csupán az derül ki, hogy milyen feladatai vannak napjainkban a társadalomkutatóknak, hanem az is, hogy milyen sok területen tudnak segíteni kutatási eredményeikkel a döntéshozóknak.
„A tudományhoz kell a kritikai hozzáállás. Ezt azt jelenti, hogy megkérdőjelezünk dolgokat. Időnként meg kell kérdőjelezni a bevált elméleteket és meg kell kérdőjelezni az elfogadott tudományos eredményeket is” – vallja Boda Zsolt. Fontos kérdésnek nevezi ugyanakkor azt, hogy miként lehet egyensúlyt tartani a kritikai hozzáállás és a tekintélytisztelet között, hiszen a tudomány tekintélyelvű is: nem csupán az igazságot tiszteli, de azokat a kutatókat is, akik komoly eredményeket értek el.
A Boda Zsolttal készült epizód ide kattintva elérhető.
„Tudomány nincs szabadság nélkül” – mondja a társadalomtudós. „Ha nem tudjuk elhinni, hogy szabadok vagyunk, akkor nem tudunk kutatni és nem lesz jó tudomány”. A politológus a kutatói erények között említette a bátorságot is. Szerinte azok tulajdonságok, amelyek a tudomány műveléséhez szükségesek, a hétköznapokban is hasznosak. Persze attól még nem lesz valaki kutató, hogy birtokában van ezeknek az erényeknek. „A tudományhoz elmélyültség és valamiféle igényesség, precizitás és a tudományos módszer ismerete is kell. A tudományos megismerés abban különbözik a másfajta megismerésektől, hogy sajátos módszerre, a tudományos módszerre épít.”
Boda Zsolt szerint a társadalomkutatókra nem csak a társadalmi problémák feltárása miatt van szükség, hanem azért is, mert segíthetnek ezeknek a problémáknak a megoldásához. Mindezek következtében pedig a társadalom önismeretéhez is hozzájárulhatnak. Mint mondja, azt sem szabad elfelejteni, hogy egy új technológia megjelenése, vagy például egy járványra adott reakció is társadalmi jelenség, amelyet vizsgálni kell. Sok egyéb mellett ez is a társadalomkutatók feladata.
A bicentenáriumi ünnepi évre készült Nekem a tudomány című sorozatban 22 kiváló kutató, köztük a Nobel-díjas Karikó Katalin mondja el gondolatait a tudományhoz és saját szakterületéhez fűződő viszonyáról. A legkülönbözőbb tudományterületek művelői osztják meg gondolataikat a tudomány jelentőségéről és a társadalomban betöltött szerepéről. A sorozat egyperces részeit ide kattintva, az MTA YouTube-csatornáján nézheti meg. A videókon magyar és angol felirat is bekapcsolható.
Az egyperces kutatói vallomásokat bemutató Nekem a tudomány sorozat néhány szereplője hosszabban is kifejti gondolatait, személyes viszonyulását a világhoz, a tudományhoz. Ezek láthatóak hétről hétre a Nekem a tudomány + sorozatban.
A hosszabb változatok eddig publikált részei:
Kemenesi Gábor virológus
Kiss L. László csillagász