Az új Európai Bizottság és Parlament megkezdi megbízatását, 42 európai civil szervezet közös nyilatkozatban szólította fel az EU új vezető döntéshozóit, hogy a következő uniós költségvetésben biztosítsák az Igazságos Átmeneti Alap megfelelő folytatását.
Jelenleg Európa-szerte 92 régió használja az Igazságos Átmeneti Alapot, hogy enyhítse a nagy szén-dioxid-kibocsátású iparágak kivezetésének hatásait az EU régióiban. Egyes országok néhány éven belül befejezik a folyamatot, más tagállamok előtt azonban sokkal hosszabb és nehezebb út áll a teljes dekarbonizáció felé.
A Magyar Természetvédők Szövetsége által is aláírt civil javaslatcsomag jól időzített: közeleg az EU kohéziós politikájának félidős felülvizsgálata, az Igazságos Átmeneti Alap felülvizsgálata és az Európai Bizottság új többéves EU-s pénzügyi keretre (MFF) vonatkozó javaslata, amelyet a többi uniós intézménnyel folytatott tárgyalások követnek.
Miközben az Európai Bizottság következő elnökének politikai iránymutatásai között szerepel az a kötelezettségvállalás, hogy „a következő hosszú távú költségvetésben jelentősen növeljük az igazságos átmenet finanszírozását”, az EU különböző pontjairól olyan jelzések is érkeznek, amelyek szerint az Igazságos Átmeneti Alapot vagy teljesen meg kell szüntetni, vagy jelentősen módosítani kell. Ez nagyfokú elégedetlenséghez vezethet azokban a régiókban, amelyek már elindultak az igazságos átmenetben.
A közös javaslatcsomaggal Európa vezető civil társadalmi szervezetei hangsúlyozzák: az Igazságos Átmeneti Alapot a kohéziós politika keretében célzott pénzügyi eszközként tartsák fenn, ugyanakkor a célzott támogatás biztosítása érdekében őrizzék meg területi fókuszát. Emellett felszólítják az EU vezetőit: biztosítsák, hogy az alap következő változata szigorúbb szociális feltételeket alkalmazzon a legkiszolgáltatottabb közösségek védelme érdekében, például a kiadások minimális arányát szociális projektekre fordítsák. Szigorúbb környezetvédelmi feltételrendszert is javasolnak azért, hogy a finanszírozott projektek nagyobb mértékben járuljanak hozzá a tagállam és ezzel az EU éghajlatvédelmi és biológiai sokféleséggel kapcsolatos célkitűzéseihez.
„Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Baranya vármegyékben az Igazságos Átmeneti Alap tekinthető az egyetlen célzott és könnyen hozzáférhető Uniós alapnak, amelyet igénybe vehetnek. A Mátrai Erőmű lignittüzelése folytatása, a szénkivezetés halasztása megnehezítette a helyi kis- és középvállalkozások, lakóközösségek, önkormányzatok zöld gazdaságra való átmenetét, újjáélesztését, szükségük lesz célzott segítségre, támogatásokra az új költségvetési ciklusban is. A környezeti, gazdasági és társadalmi kihívásokat összehangoltan kezelő, a helyi szükségletekhez és körülményekhez igazított igazságos átmenetről is szóljanak az EU Kohéziós Politika jövőjéről való uniós egyeztetések és az európai zöld megállapodás végrehajtása.” – mondta Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége éghajlatvédelem és energia programigazgatója.
A javaslatcsomag magyarul: https://www.mtvsz.hu/uploads/files/Magyar-42civil-nyilatkozat-javaslatcsomag-JTFjovoje_2024szeptdocx.pdf
A javaslatcsomag eredetiben, angol nyelven: https://bankwatch.org/publication/keeping-the-promise-why-the-just-transition-fund-must-be-maintained-in-the-next-eu-budget
Forrás: Magyar Természetvédők Szövetsége