- A méz származási országának világosan láthatónak kell lennie a címkén
- Kialakítják az uniós méz nyomon követhetőségének rendszerét
- A gyümölcslevek cukortartalmának egyértelműbb címkézése
- Új szabályok a lekvárokban és dzsemekben található gyümölcsökre is
A „reggeli irányelvek” felülvizsgálatának célja, hogy a fogyasztók tájékozottabb és egészségesebb döntéseket hozhassanak olyan termékekről, mint a méz, a gyümölcslé, a lekvár és a dzsem.
A Parlament szerdán 603 szavazattal, 9 ellenében és 10 tartózkodással jóváhagyta a Tanáccsal kötött előzetes politikai megállapodást az egyes, reggeliknél használt élelmiszerek összetételére, megnevezésére, címkézésére és kiszerelésére vonatkozó frissített szabályokról, az úgynevezett „reggeli irányelvekről”.
Az új szabályok különösen a nem uniós országokból származó hamisított méz behozatala ellen fognak küzdeni a származási ország kötelező és jól látható címkézése révén, és elindítják a méz nyomon követhetőségét szolgáló rendszer kiépítését célzó folyamatot. A gyümölcslevek cukortartalmára, valamint a lekvárok és dzsemek minimális gyümölcstartalmára vonatkozóan is egyértelműbb címkézést írnak elő. Az új szabályokról bővebben az uniós országokkal kötött megállapodást követő sajtóközleményben olvashat (angolul).
A jelentéstevő szerint
Alexander Bernhuber (EPP, Ausztria) jelentéstevő így nyilatkozott a szavazás után: „Ma fontos lépést tettünk az élelmiszerek eredetének címkézése terén, és szigorú intézkedéseket fogadtunk el a mézcsalás elleni küzdelem érdekében. A mézkeverékek címkézésén egyértelműen fel kell tüntetni a származási országokat. Emellett magasabb minőségi követelményeket határoztunk meg, és megállapítottuk, hogy szükség van egy uniós nyomonkövetési rendszerre a méz esetében. Ezek a kezdeményezések biztosítják a fogyasztók jobb tájékoztatását, valamint a méhészek és a fogyasztók jobb védelmét a hamisított mézzel szemben.”
A következő lépések
A jogszabályt a tagállami kormányokból álló Tanácsnak is el kell fogadnia. Azt követően a jogszabályt kihirdetik az EU Hivatalos Lapjában, és 20 nappal később hatályba lép. Az uniós országoknak a hatálybalépést követően két évvel kell alkalmazniuk az új szabályokat.
Háttér
Az Európai Bizottság 2023. április 21-én javasolta az egyes „reggeli irányelvekre” vonatkozó uniós forgalmazási előírások felülvizsgálatát, hogy a több mint 20 éves jelenleg érvényben lévő előírásokat korszerűsítse.
REF: 20240408IPR20310
Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája