- Az új uniós bevételek a kibocsátáskereskedelmi rendszeren, az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmuson és a vállalati nyereségen alapulnak
- Sürgősen szükség van forrásokra a helyreállítási eszköz finanszírozásából eredő adósságok visszafizetésére
- Az új uniós bevételekről jogilag kötelező érvényű ütemtervben állapodtak meg 2020-ban
A Parlament csütörtökön megnyitotta az utat a „saját források” következő generációja, azaz az uniós költségvetés bevételi forrásainak bevezetése előtt.
A Parlament 399 igen szavazattal, 138 nem ellenében és 61 tartózkodás mellett fontos lépést tett az EU bevételeit szabályozó jogszabály, az úgynevezett „saját forrásokról szóló határozat” (ORD) módosítása felé. A módosítás, amint a tagállamokból álló Tanács egyhangúlag elfogadja és valamennyi tagállam ratifikálja, három új bevételi forrást vezet be: a kibocsátáskereskedelmi rendszerből (ETS) származó bevételeket, az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmusból (CBAM) származó forrásokat, valamint a vállalati nyereségen alapuló ideiglenes statisztikai saját forrást.
A helyreállítási eszközből eredő adósságok visszafizetése
Az új „saját forrásokból” származó bevételek elengedhetetlenek lesznek az EU helyreállítási tervéből eredő adósság visszafizetéséhez, különösen az emelkedő kamatlábaknak az uniós költségvetésre gyakorolt súlyos hatása miatt. A képviselők szerint az új bevételekkel az uniós költségvetés hosszú távon megbízhatóan finanszírozható lenne, és új prioritásokat is lehetne finanszírozni, miközben nem kellene csökkenteni a meglévő uniós programokra és szakpolitikákra szánt összegeket.
Meg kell akadályozni a túlzottan magas visszatérítéseket
A magas infláció fényében váratlanul és aránytalanul megnövekedtek a Dániának, Németországnak, Hollandiának, Ausztriának és Svédországnak járó visszatérítések átalányösszegei, amelyekből a 2020-2027-es időszakban részesülnek. (A visszatérítés az adott ország által az uniós költségvetésbe befizetett, illetve abból kapott összeg közötti különbséget hivatott csökkenteni.) A képviselők ezért azt követelik, hogy ezeket az átalányösszegeket évente módosítsák az uniós költségvetéshez hasonlóan, azaz évi 2 százalékos rögzített deflátor alapján.
A jelentéstevők szerint
José Manuel Fernandes (EPP, Portugália), társjelentéstevő szerint: „Új saját forrásokra van szükségünk ahhoz, hogy hatékonyan reagálhassunk a jövőbeli válságokra, és betarthassuk az EU európai polgárokkal szemben vállalt kötelezettségeit, mindezt anélkül, hogy a jövő generációit adóssággal terhelnénk. Ezek nélkül az uniós programokat a tervek szerint évente több mint 15 milliárd eurós megszorításokkal kellene majd csökkenteni. Ennek elkerülése érdekében két lehetőségünk van: vagy növeljük a tagállamok hozzájárulását az uniós költségvetéshez, és ezzel a polgárokat terheljük, vagy új saját forrásokat hagyunk jóvá. Az utóbbi az előnyben részesített út, és a Tanácsnak a lehető legsürgősebben foglalkoznia kell ezzel a kérdéssel.”
Valérie Hayer (Renew, Franciaország), társjelentéstevő szerint: „Az idő fogytán van, és a Tanácsnak gyorsítania kell. Felszólítom, hogy a lehető leggyorsabban állapodjon meg erről a csomagról. Európa nem számíthat Orbán Viktor 2024-es tanácsi elnökségére, ha a társadalmi igazságosságról van szó; ez egyszerűen nem fog megtörténni!”
Következő lépések
Most, hogy a Parlament a konzultációs eljárás keretében jóváhagyta ezt az álláspontot, a tagállamok kormányaiból álló Tanácsának egyhangúlag jóvá kell hagynia a javaslatokat. Ezután a tagállamoknak ratifikálniuk kell az új saját forrásokról szóló határozatot.
Háttér
2020-ban a jelenlegi hosszú távú uniós költségvetéssel (2021-2027 közti többéves pénzügyi keret) együtt az uniós intézmények megállapodtak egy jogilag kötelező érvényű ütemtervről, amely új uniós bevételi forrásokat vezet be. Ennek alapján a 2021-ben bevezetett műanyag saját forrás 1988 óta az első új uniós bevételi forrás. A Bizottság 2021 végén három további, 2023 júniusában frissített saját forrásra tett javaslatot, amelyeket azonban az uniós országok még nem fogadtak el. Az EP-képviselők sürgetik a tagállamokat, hogy a 2024-es uniós választások előtt fogadják el az új uniós bevételi forrásokat.
Válasz a polgárok aggályaira
A Parlament csütörtökön elfogadott álláspontjával a polgároknak az Európa jövőjéről szóló konferencia következtetéseiben, nevezetesen a 16. javaslatban (5. bekezdés) megfogalmazott, az adó- és adópolitikáról szóló kéréseire reagál.
Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája