- Az EU többéves pénzügyi keretének (MFF) felülvizsgálata sürgős a válságok okozta kihívások kezelése érdekében
- A Bizottság javaslatánál ambiciózusabbnak kell lenni
- A képviselők 10 milliárd eurót szánnak a 2024-2027 közötti időszakra a migráció, a külső kihívások, az EU stratégiai autonómiájának kezelésére, és az EU válságkezelési képességének javítására
A képviselők kedden elfogadták álláspontjukat az EU hosszú távú költségvetésének reformjáról, hangsúlyozva a jövőbeli uniós költségvetés biztosításának sürgősségét.
Az Európai Parlament képviselői a Bizottság javaslatát követően, amely az EU hosszú távú költségvetésének (MFF) félidős felülvizsgálatára irányult, 10 milliárd euró többletforrást támogattak a 2024-2027-es időszakra, a Bizottság által javasolt 65,8 milliárd eurón felül.
A sürgető kihívások kezelése
A közelmúlt külső kihívásaira, különösen az Ukrajna elleni orosz háborúra és a migrációs problémák növekedésére tekintettel a képviselők 2 milliárd euróval erősítették meg az érintett költségvetési területeket. További 3 milliárd eurót különítettek el az új „Stratégiai Technológiák Európai Platformja” (STEP) számára, és 5 milliárd eurót különítettek el az előre nem látható válságokra való reagálás képességének javítására.
Ami a gazdaságélénkítési tervből eredő adósságkifizetéseket illeti, a képviselők azt követelik, hogy azokat az EU költségvetési felső határai fölé helyezzék. Ezzel azt akarják biztosítani, hogy a polgárokat közvetlenül segítő uniós programok ne kerüljenek veszélybe, különös tekintettel arra, hogy a növekvő kamatlábak miatt ezek a költségek ingadozhatnak.
Kritikus időzítés
A képviselők hangsúlyozzák, hogy a módosított rendelet gyors elfogadása kulcsfontosságú, mivel a felülvizsgált többéves pénzügyi keretnek 2024. január 1-jéig működnie kell, hogy keretet adjon az adott évi éves költségvetésnek.
A 2021-2027-es többéves pénzügyi keret félidős felülvizsgálatára irányuló javaslatról szóló időközi jelentést 393 szavazattal, 136 ellenében és 92 tartózkodás mellett fogadták el.
Sajtótájékoztató
A szavazást követően, október 3-án 14:00 órakor sajtótájékoztatót tartanak Roberta Metsola EP-elnök és a társjelentéstevők részvételével a Parlament strasbourgi sajtótájékoztatótermében. Kövesse élőben a webes közvetítésen.
A jelentéstevők szerint
Jan Olbrycht (EPP, Lengyelország) társjelentéstevő elmondta: „Célunk egy ambiciózus, de reális javaslat volt a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára vonatkozóan, és sikerült célzottan, de átfogóan megfogalmaznunk. Célunk, hogy egy új, 50 milliárd eurós eszközzel stabilizáljuk Ukrajna helyzetét, miközben megerősítjük az EU gazdaságát. Megerősítjük a költségvetést a migrációra szánt kiegészítésekkel, és biztosítjuk a válságokra való reagálás rugalmasságát. A STEP segítségével fellendítjük az EU gazdaságát. Stabilizáljuk a költségvetést azáltal, hogy támogatjuk, hogy az EU gazdaságélénkítési alapjának kamatfizetései az EU költségvetési felső határai fölé kerüljenek. A felülvizsgálat minden elemére szükségünk van, mégpedig időben – 2024 januárja előtt –, hogy kiegyensúlyozott költségvetéssel léphessünk be a választási évbe.”
Margarida Marques (S&D, Portugália) társjelentéstevő elmondta: „A Parlament ma ismertette a következő négy évre szükséges pénzügyi forrásokat. Arra kérjük a Tanácsot, hogy csatlakozzon hozzánk a tárgyalásokon. Szeretnénk, ha 2023. december 31-ig megfelelő eszközökkel rendelkeznénk Ukrajna támogatására, valamint a háború társadalmi és gazdasági hatásainak további enyhítésére, köztük a növekvő infláció és a megélhetési válság kezelésére. Biztosítani szeretnénk a szükséges forrásokat az EU stratégiai autonómiájának megerősítéséhez, a migrációs paktum végrehajtásához és a mai összetett globális geopolitikai helyzetben való eligazodáshoz, miközben biztosítani kívánjuk, hogy a költségvetés megfelelő rugalmassággal rendelkezzen a felmerülő igények kielégítéséhez, a humanitárius válságokra való reagáláshoz, valamint a természeti katasztrófák növekvő hatásaival szembesülő tagállamok és polgárok megsegítéséhez.”
Következő lépések
A plenáris szavazás után a Parlament tárgyalói készen állnak arra, hogy megkezdják a tárgyalásokat a tagállamok kormányiból álló Tanáccsal, amelynek még véglegesítenie kell a csomaggal kapcsolatos álláspontját.
Háttér
A többéves pénzügyi keret hétéves időtartamra meghatározza a különböző szakpolitikai területeken (a kiadások általános kategóriáiban, az úgynevezett „fejezetekben”) az uniós kötelezettségvállalások éves korlátait (kiadási „felső határokat”) és az éves kifizetések teljes összegét. A 2021-2027 közötti időszakra vonatkozó jelenlegi keretet 2020-ban fogadták el, és 2024. január 1-ig előírja a többéves pénzügyi keret működésének felülvizsgálatát, adott esetben felülvizsgálati javaslatokkal. Az Európai Bizottság 2023. június 20-án tett javaslatot a félidős felülvizsgálatra.
REF: 20230929IPR06130
Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája