- A Wolt európai futár partnereinek jelentős többsége (88%-a) egyetért azzal, hogy a platform alapú munkavégzésről szóló új EU-irányelvnek továbbra is biztosítani kell a futárok szabadságát arra, hogy megválasszák, melyik cégnél és mikor dolgoznak, illetve milyen feladatokat vállalnak el. Ha a jelenlegi rugalmas munkavégzés sérülne, több mint háromnegyedük fontolóra venné azt, hogy abbahagyja a platform alapú munkát – derül ki a Wolt által a futár partnerek körében végzett európai felmérésből.
- Ötből négy válaszadó úgy látja, hogy az új törvénynek lehetővé kell tennie a platform vállalatok számára, hogy több védelmet és további előnyöket – például biztosítást – nyújtsanak a partnereiknek, míg 75%-uk egyetértett azzal, hogy a törvénynek erősítenie kell a vállalkozóként platform alapú munkát végzők védelmét például a kollektív tárgyaláshoz való jog biztosításával.
- A nemzetközi eredményekkel összhangban, a magyarországi futár partnerek számára is elsősorban rugalmasság és a szabad munkavégzés vonzó a platform alapú munkavégzésben. A magyar futár válaszadók közel háromnegyede ért egyet azzal a kijelentéssel, hogy a vállalkozói tevékenységi formával járó szabadság fontosabb, mint a munkaviszony által megteremtett biztonság. Emellett a magyar futár partnerek többsége, 92%-a úgy véli, a készülő irányelvnek lehetővé kell tennie, hogy a platform vállalatok további védelmet biztosítsanak partnereik számára.
- A kutatás szerint jelentős szakadék húzódik a döntéshozók és a platform dolgozók között: az európai válaszadók mindössze 23%-a hallott az EU-irányelvről és kevesebb mint felük érzi úgy, hogy véleményüket meghallják a döntéshozók.
- A Wolt megbízásából a Taloustutkimus, az egyik vezető skandináv piackutató cég Európa 15 országában végzett felmérést, hogy segítsen megérteni, hogyan vélekednek az Európa-szerte futárként dolgozók a platform alapú munkavégzést szabályozó EU-s irányelvjavaslatról. A felmérésben a Wolt közel 7000 futár partnere vett részt.
A Wolt, az egyik vezető gyorskereskedelmi platform idén február és március között végzett európai felmérést az egyik vezető skandináv piackutató céggel együtt. A kutatás célja az volt, hogy a Wolt nemzetközi képet kapjon arról, mit gondolnak munkájukról és az Európai Unió által jelenleg is tárgyalt platformmunka-irányelvről a futár partnerek. A Taloustutkimus által végzett felmérésre 15 EU-tagállam futár partnereitől 6811 válasz érkezett.
Úgy látjuk, hogy az uniós irányelv egy régóta várt, kiemelkedő lehetőség arra, hogy Európa-szerte egységes és egyértelmű keretek jöjjenek létre a platform alapú munkavégzés számára, ezáltal pedig minden résztvevő számára javuljanak a platform alapú munka körülményei. A sikerhez azonban a törvénynek tükröznie kell azt, amit maguk a platform dolgozók akarnak– mondja Samuel Laurinkari, a Wolt közkapcsolatokért és közpolitikáért felelős alelnöke.
„A felmérés eredményei egyértelműen azt mutatják, hogy a futár partnerek szeretnék eldönteni, hogy mikor és hogyan dolgozzanak. A rugalmasság nélkül sokan fontolóra vennék, hogy abbahagyják a munkát. Az eredmények azt is sugallják, hogy az erősebb védelemhez való hozzáférés biztosítására nem az a megoldás, hogy a futárokat akaratuk ellenére a munkaviszony merev keretei közé kényszerítjük” – folytatja Laurinkari. A futárok egyszerre szeretnének szabadságot és védelmet is: 78%-uk fontolóra venné a platform alapú munka abbahagyását, ha a jelenlegi rugalmasság megszűnne.
Az európai kutatás eredményei nem támasztják alá azt a nézetet, miszerint a futárok alkalmazotti jogviszonyban szeretnék végezni a munkáját. A válaszokból az derül ki, hogy az önfoglalkoztatóként végzett tevékenységgel járó tényezők (például a munkaidő szabad meghatározása, a kiszállítási feladatok elutasításának lehetősége és a jármű megválasztása) rendkívül fontosak a platform dolgozók számára, és a válaszadók többsége inkább ezeket a tényezőket részesíti előnyben az munkaviszonnyal járó biztonság helyett. Az európai futárok 65%-a egyetért azzal a kijelentéssel, hogy az önfoglalkoztatással és a vállalkozói tevékenységi formával járó szabadság fontosabb, mint a munkaviszony által nyújtott biztonság. A magyar futár válaszadók még magasabb százaléka, 73%-a ért ezzel egyet.
A nemzetközi eredményekkel összhangban, a magyarországi futár partnerek számára is elsősorban rugalmasság és a szabad munkavégzés a vonzó a platform alapú munkavégzésben. A magyar válaszadók 97%-a egyetért azzal, hogy fontos, hogy meghatározhassák, mikor dolgoznak, míg 91%-uk tartja fontosnak, hogy el tudjanak utasítani egy adott kiszállítást. Az eredményekből az is látszik, hogy a válaszadók többségének a futár munkavégzés kiegészítő tevékenység, 58%-uknak más bevételi forrása is van, míg 37%-uk számára ez az egyetlen bevételi forrás.
Magyarországon öt évvel ezelőtt néhány tucat futár partnerrel indultunk el, ma pedig már több mint 6000 futár partnerrel dolgozunk együtt. A kutatás megerősíti azt, amit mi is tapasztalunk: a futár partnereink leginkább a rugalmasság miatt szeretnek a Wolt platformon keresztül kiszállítani. Fontos számunkra, hogy a készülő szabályozás ezt figyelembe vegye, emellett pedig lehetővé tegye azt is, hogy további védelmet, például biztosítást, nyújtsunk a partnereink számára– mondja Tajta Ákos, a Wolt regionális ügyvezető igazgatója.
A kutatás szerint az európai válaszadók mindössze 23%-a hallott a platform alapú munkavégzésről szóló uniós irányelvről, és csak 40%-a érzi úgy, hogy a döntéshozók meghallgatják a véleményét. A futárok többsége szerint a készülő irányelvnek továbbra is lehetővé kell a szabad munkavégzést, miközben több védelmet kell adnia a vállalkozóként tevékenykedő platform dolgozók számára.
Forrás: Wolt