Az új év eleje az elhatározások időszaka. Megfogadjuk, hogy jobban odafigyelünk magunkra, a környezetünkre, egészségesebben élünk, többet mozgunk. A testi és lelki egészség megerősítése mellett azonban nem mindig gondolunk arra, hogy a pénztárcánkat is jobb formába hozhatnánk, pedig az évkezdés remek időszak erre. Íme az Erste hat tippje a stabil kezdéshez, hogy szintet lépjünk a pénzügyeinkkel.
1. Hónap elején tegyünk félre!
Mindig van miért megtakarítani. Ma már a befektetés sem csak a gazdagok kiváltsága: elég pár ezer forint ahhoz, hogy elkezdjük a pénzt dolgoztatni. Érdemes már a hónap elején félretenni, és erre a pénzre kiadásként tekinteni, így könnyebben beivódik a mindennapokba, és hamar a havi rutin részévé válik. Azoknak, akik félre tudnak tenni, szükségük van egy olyan lehetőségre, amellyel a pénzt megfelelően tudják kamatoztatni. Ilyen befektetési lehetőség és megtakarítási program Erste Future, amely már újszülött kortól elérhető. Szakértők által összeállított tematikus csomagokon keresztül egyszerűen fektethetsz különféle piacok papírjaiba. Csak annyit kell eldönteni, hogy milyen időtávra, mekkora kockázattal szeretnél befektetni. Érdemes kicsiben is elkezdeni!
2. Nyessük le a felesleges költéseket!
Ha kicsit jobban megnézzük a havi kiadásainkat, valószínűleg találunk olyat, ami csak felesleges pénzkidobás. Tipikusan ilyenek a beragadt előfizetések: a megunt és elfelejtett online játékok, appok újra és újra beterhelik a bankszámlánkat. Érdemes időnként ellenőrizni például androidos telefon esetében a Play áruházban, vagy iOS-es készüléknél az App Store-ban, hogy milyen élő előfizetéseink vannak. Hasonló a helyzet a ma divatos streaming szolgáltatásokkal. Sokan csak azért fizetnek elő ezekre, hogy egy kedvenc sorozatukat megnézzék, majd, amikor annak vége, elfelejtik lemondani a szolgáltatást, ami így csak feleslegesen viszi a pénzt.
3. Válasszunk testhezállóbb bankot és bankszámlát!
A mindennapi pénzügyek intézése, a pénz használata (bankszámla, átutalás, bankkártya, pénzfelvétel) is pénzbe kerülnek. Éves szinten már szemmel látható összeget lehet spórolni egy, a pénzügyi szokásainkhoz jobban igazodó, kedvezőbb díjszabású számlacsomaggal. Ám mielőtt a bankváltás mellett döntünk, érdemes megvizsgálni azt is, mi a fontos számunkra a bankolásnál. Tegyük fel magunknak a következő kérdéseket: szükségünk van személyes tanácsadásra, legyen-e közelben bankfiók, vagy csak digitálisan bankolunk; hol találunk bankautomatát, ha kell; baj esetén van magyar nyelvű ügyfélszolgálat, amit bármikor felhívhatunk? Mivel egyre égetőbb probléma az adatbiztonság, nagyon fontos szempont az is, hogy teljesít a bankunk, ha a kibervédelemről van szó. Míg az MNB adatai szerint 2023 harmadik negyedévében a bankok az átutalásos visszaélések 65 százalékát megfogták, az Ersténél a próbálkozások 90 százalékát sikerült kiszűrni ebben az időszakban, az ügyfeleknek okozott kár értéke pedig már csökkent is a második negyedévhez képest, míg a bankszektor egészében nőtt.
4. Keressük a kedvezményeket!
A legtöbb boltban ma már szinte egész évben találunk pontgyűjtő akciókat, kedvezményeket, kuponos spórolási lehetőségeket. Jelentős összegeket takaríthatunk meg, ha ezekre odafigyelünk és azt, amire valóban szükségünk is van, akciósan vesszük meg. Igaz, ez sok utánajárást igényelhet. Az Erste Moneyback funkciójával az akciók mindig kéznél vannak. Az ingyenes, minden kártyatípusra vonatkozó, személyre szabott pénzvisszatérítési kedvezményprogramban mindenki a saját költései alapján, a számára leginkább releváns kereskedőktől kap ajánlatot. Ezeket aktiválva automatikusan jár a pénzvisszatérítés (ami a vásárlás értékének 10 százalékát is elérheti), vagy egy kupon, ami a kasszánál fizetendő összeget csökkenti.
5. Használjuk a használtat, adjuk el, ami nem kell!
Nem kell mindig mindenből a legújabbat – és egyben a legdrágábbat – megvenni. Ha a mobilunkat ritkábban cseréljük, spórolunk, de ha legújabb típusnál eggyel régebbi verziót választunk, az is sokkal jobb és okosabb lesz a réginél. Sok olyan árucikk van, ruhák, elektronikai eszközök, sportszerek, amit használtan jóval olcsóbban is beszerezhetünk, miközben a minőség alig különbözik egy újtól és a környezetre sem ró felesleges terhet. A kinőtt ruhák, felesleges kiegészítők, lassuló kütyük cseréje, átalakítása vagy eladása is pénzt hoz a házhoz. Ez pedig nem csak otthon, de a cégnél is lehet gyakorlat! Az Erste sem dobja ki a leselejtezett, de jó állapotú informatikai eszközöket és irodabútorokat, ezeket partnereinek, társadalmi szervezeteknek, alapítványoknak adja át ingyen. Ahogy a belső- és ügyfélrendezvényeken használt növénydekorációkat is vagy haza lehet vinni, vagy egy vásáron értékesítik, és az ebből származó bevételt jótékonysági célra fordítják.
6. Másokon segíteni nem csak pénzzel, tettel is lehet!
A saját pénzügyi egészségünk megteremtése után gondoljunk azokra is, akiknek ez nem megy saját erőből. Segíteni nem csak sok pénzzel lehet: ahogy a megtakarítást is érdemes akár kicsiben is elkezdeni, úgy a kisebb adományok is nagy segítséget jelenthetnek a rászorulóknak. Az Erste digitális platformja, George új funkciója még egyszerűbbé teszi az adományozást, csupán két kattintással már utalhatunk is a bank által jó szívvel ajánlott társadalmilag hasznos szervezeteknek. A segítségnek azonban számos formája és módja van az anyagi támogatáson, adományozáson túl. Támogathatjuk a rászorulókat általunk már nem használt, de jó minőségű tárgyak felajánlásával is, vagy akár a két kezünkkel és az időnkkel.
Forrás: Erste Bank Hungary Zrt.