Dr. Gyuricza Csaba rektor és Dr. Bencsik Dávid nemzetközi igazgató november 2-8. között Kínába látogatott az „Egy övezet, egy út” kezdeményezés 10. évfordulója alkalmából megrendezett eseménysorozatra. A látogatás alkalmat teremtett olyan átfogó tudományos és oktatási együttműködésekről szóló tárgyalásokra, amelyek a jövőben még szorosabbra fonhatják a két ország kutatási és fejlesztési együttműködéseit.
Az Egyetem rektora részt vett a Nemzetközi Agrár-élelmiszeripari Innovációs Konferencián, ahol Tang Renjian agrárminiszter, Huai Jinping oktatási miniszter és Qu Dongzu, a FAO főigazgatója is felszólalt. A rektorok számára szervezett kongresszuson Gyuricza Csaba is előadást tartott, amelynek keretében ismertette a MATE oktatási-kutatási portfólióját, a kutatóképzésben rejlő lehetőségeket, valamint az Egyetem törekvéseit a regionális innovációs ökoszisztéma további fejlesztésének érdekében.
A konferencia keretében a MATE rektora együttműködési megállapodást írt alá a Kínai Agrártudományi Egyetem (CAU) rektorával, Sun Qixinnel. A partnerség célja közös oktatási és kutatási tevékenységek végzése, valamint közös nemzetközi tudományos eredmények felmutatása. Sun Qixin rektor elmondta, hogy a kínai tudomány legfőbb célja a megfelelő megoldások megtalálása a globális kihívásokra, ezért még több együttműködést, kutatást és a felsőoktatási csereprogramok fokozását látja szükségesnek. A két egyetem vezetője egyeztetett arról is, hogy 2024-ben a MATE közreműködésével kerülhet megrendezésre a Kína-Közép-Európa Agrár- és Élelmiszer-ipari konferencia. A MATE vezetője részt vett az „Egy övezet, egy út” Tudományos és Technológiai Konferencián, ahol Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke üdvözletében hangsúlyozta, hogy Kína tovább viszi a Selyemút szellemiségét. Ebben egyik kiemelt célja, hogy az innovációs és tudományos csereprogramokat tovább támogassa, valamint bővítse a nemzetközi kapcsolatok körét.
A rendezvényen Jakab István, az Országgyűlés alelnöke képviselte Magyarországot, aki beszédében méltatta a magyar-kínai kapcsolatokat és hangsúlyozta, hogy ez a kapcsolat talán sosem volt annyira erős, mint ma. Az alelnök elmondta, hogy Kína 2022-ben Magyarország elsőszámú kereskedelmi partnere volt Európán kívül, de a beruházások terén is virágzik a kétoldalú együttműködés: Magyarország vált a kínai befektetők egyik kiemelt célpontjává a régióban. Kitért arra is, hogy a Magyar-Kínai Élelmiszerbiztonsági Kutatóközpont példaértékű, amelyet 2017-ben a Southwest University (SWU) és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Élelmiszer-tudományi Kutatóintézete közösen alapított. A MATE és az SWU a magas szintű kormányzati támogatással rendelkező, közös kutatóközpont létesítésével, további kutatási lehetőségeket kíván biztosítani a két ország tudósai számára a jövőben.
Gyuricza Csaba emellett megbeszéléseket folytatott a Southwest University (SWE) rektorával, Zhang Weiguoval, valamint Kína technológiai és tudományos miniszterével, Yin Hejunnal, továbbá egyeztetésre került sor a Xinjiang Agráregyetemmel, amelynek a MATE lehet az első közép-európai partnere.
Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem