Az Óbudai Egyetem részvételével és az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat vezetésével létrejött konzorcium európai uniós támogatást nyert az Interreg Közép-Európa Program környezetvédelmi célú fejlesztéseket ösztönző pályázati felhívásán. A CoFarm4Cities elnevezésű projekt során az önkormányzat és az ÓE hét másik partnerével, köztük több európai város önkormányzatával, olyan helyi, fenntartható területhasználati modelleket dolgoz ki és tesztel, amelyek alkalmasak a városok további terjeszkedésének megakadályozására, természet-közeli, élhető városrészek kialakítására.
A projekt átfogó célja, hogy ellensúlyozza a piaci nyomást, és megoldást találjon a közép-európai városok terjeszkedésének megállítására azáltal, hogy segíti a városkörnyéki mezőgazdasági, vegyes hasznosítású vagy elhagyott területek fenntartható hasznosítását. A fő cél ezért a városi farmok fenntartható működésére vonatkozó átfogó, transznacionálisan is használható modellkínálat kidolgozása.
A 2023-2026 között futó hároméves projekt olyan városi mezőgazdasági működtetési (például menedzsment, finanszírozás, önfenntartóság) modellek fejlesztését és tesztelését ösztönzi, amelyek elősegítik az egészséges és hozzáférhető élelmiszerek előállítását, a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerhulladék újrahasznosítását vagy újrafelhasználását, ösztönzik a polgárok bevonását és a közösségépítést, növelik a környezettudatosságot, és megakadályozzák a mezőgazdasági területek rovására történő városi terjeszkedést. A projekt vizsgálja a létrejövő vagy fejlesztendő városi gazdaságok lehetséges üzemeltetési, irányítási és gazdasági fenntarthatósági szempontjait és e szempontok közül néhányat kísérleti beavatkozások során tesztelnek is a városi partnerek. Óbudán ezt a modellt Csúcshegyen tervezik megvalósítani.
Az Óbudai Egyetem szakmai partnerként támogatja a városi mezőgazdasági modellek kidolgozását, valamint megosztja szakmai tudását. Részt vesz elemzések, hatástanulmányok, megvalósíthatósági tanulmányok, módszertanok, képzési anyagok kidolgozásában, szerepet vállal nem csak a tudományos, de a gyakorlati projektelemek megvalósításában is. A CoFarm4Cities projekt gyakorlati lehetőséget biztosít a hallgatóknak, hogy megismerjék a fenntartható földhasználatot, a fenntartható életmódot és ezáltal környezettudatosabbá váljanak. A kísérleti program során létrejövő városi gazdaság lesz az első önkormányzati tulajdonban lévő városi farm, nem csak a kerületben, hanem egész Budapesten.
Az Interreg program az Európai Unió kulcsfontosságú eszköze, amely az EU kohéziós politikájának részeként létfontosságú szerepet játszik a regionális fejlődés, a kohézió előmozdításában és a gazdasági egyenlőtlenségek csökkentésében. A 2021-2027 közötti időszakban az Interreg az olyan aktuális kihívások kezelésére összpontosít, mint az éghajlatváltozás, a digitális átalakulás és a társadalmi befogadás. Közel 10 milliárd eurós költségvetéssel mintegy 100 program működik határokon átnyúlóan, az EU-n belül és kívül egyaránt, hozzájárulva az EU fő kohéziós politikai prioritásainak megvalósításához. Az Interreg Central Europe program 148 millió ember javát szolgáló transznacionális együttműködéseket finanszíroz 9 EU-tagállam (Ausztria, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Németország, Olaszország, Szlovákia és Szlovénia) régióiban és városaiban.
További információ: https://klima.obuda.hu/varosi-farm/
Forrás: Óbudai Egyetem