Egységes európai kutatásmenedzsment-képzési keretrendszert dolgoz ki az a februárban indult nemzetközi projekt, amelyben a Budapesti Corvinus Egyetem kiemelt szakmai partnerként nemcsak a tananyag tesztelésében vesz részt, hanem fontos szerepet vállal a képzések európai szintű minőségi garanciáinak kidolgozásában is. Az együttműködésben Magyarországgal együtt összesen tíz ország vesz részt a Horizont Európa program és az NKFI Alap támogatásával.
A kutatásmenedzserekre egyre nagyobb szükség van, hiszen a komplexszé vált kutatásfinanszírozás világában sokféleképp támogatják a kutatókat a pályázati források megszerzésében és az elnyert projektek sikeres megvalósításában: például a finanszírozási lehetőségek feltérképezésével, a pályázat adatkezelési tervének megírásával, a konzorciumi szerződés letárgyalásával, a pénzügyi elszámolások elkészítésével vagy éppen a kutatási eredmények felhasználóit célzó rendezvények szervezésével. Ennek ellenére képzésük Európában még nem egységes, a szakma még nem kapja meg a jelentőségéhez méltó elismerést. A most indult RM Framework nemzetközi projekt ezen változtat: egy átfogó, átjárható, harmonizált, egységes színvonalú európai képzési rendszert dolgoz ki. A tananyagfejlesztésen túl a projekt értékeli is e programok hatékonyságát, biztosítva, hogy azok jelentősen javítsák a készségeket, az intézményi teljesítményt és a kutatási eredményeket. A hosszú távú fenntarthatóság érdekében a projekt kidolgozza a minőségi tanúsítvány üzleti modelljét, valamint szakpolitikai ajánlásokat fogalmaz meg a kutatásmenedzsment szakmaként való elismertetéséhez.
A több mint egymillió eurós összfinanszírozású projektben tíz ország – Belgium, Csehország, Franciaország, Németország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Portugália, Románia és Spanyolország – 16 szervezete vesz részt, a koordinációt az EARMA, az Európai Kutatásmenedzserek és Adminisztrátorok Szövetsége látja el. A Budapesti Corvinus Egyetem kiemelt szakmai szerepet vállal a projektben. Egyfelől mindhárom – alap-, mester- és posztgraduális – képzési szinten a jelenleg is futó kutatásmenedzsment tárgyú képzésein teszteli a projektben kialakítandó keretrendszer gyakorlati alkalmazhatóságát, másrészt közreműködik egy minőségi tanúsítvány kidolgozásában is.
A Corvinus kutatásmenedzsment-képzési tapasztalata azért is kiemelkedő nemzetközileg, mert aktív részese volt az előzményprojektnek számító FoRMAtion Erasmus+ projektnek, és továbbra is oktatja az abban alap- és mesterszakos hallgatóknak kidolgozott kurzusokat. Másrészt a Corvinus Európában egyedülállóan hosszú és alapos képzést nyújt: egyéves szakirányú továbbképzésben képez évek óta kutatásmenedzsereket, míg az európai piacon jellemzően csak rövidebb kurzusokat lehet elvégezni.
A projektnek köszönhetően a kutatásmenedzserek azonos, magas színvonalú képzésben részesülhetnek majd, függetlenül attól, hogy melyik országban dolgoznak. A kezdeményezés egyúttal növeli a szakma elismertségét a kutatásmenedzserek kulcsfontosságú szerepének láthatóvá tételével, és közvetve hatékonyabbá teszi a közreműködésükkel zajló kutatási projekteket is. A 2020-2.1.1-ED-2024-00345 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a 2020-2.1.1-ED pályázati program finanszírozásában valósul meg.
Forrás: Budapesti Corvinus Egyetem