- Az abortuszhoz való jog alapvető jog
- A tagállamoknak teljes mértékben dekriminalizálniuk kell az abortuszt
- Meg kell szüntetni a terhességmegszakítást ellenző csoportok uniós finanszírozását
- A szexuális és párkapcsolati oktatásnak mindenki számára elérhetőnek kell lennie
Az EP-képviselők sürgetik a Tanácsot, hogy az EU Alapjogi Chartáját egészítse ki a szexuális és reproduktív egészségügyi ellátással, és a biztonságos és legális abortuszhoz való joggal.
A csütörtökön 336 szavazattal, 163 ellenében és 39 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban a képviselők azt szeretnék, hogy az abortuszhoz való jog az EU Alapjogi Chartájába szeretnék rögzíteni – ezt a követelést már többször is megfogalmazták. A képviselők elítélik a nők jogainak visszaszorulását, valamint a szexuális és reproduktív egészség és jogok és a nemek közötti egyenlőség meglévő védelmének korlátozására vagy megszüntetésére irányuló regresszív kísérleteket világszerte, így az EU tagállamaiban zajló kísérleteket is.
Azt szeretnék, ha a Charta 3. cikkét úgy módosítanák, hogy „mindenkinek joga van a testi autonómiához, valamint ahhoz, hogy szabadon, tájékozottan, teljeskörűen és egyetemesen hozzáférjen a szexuális és reproduktív egészséghez és jogokhoz, valamint az összes kapcsolódó egészségügyi szolgáltatáshoz megkülönböztetés nélkül, beleértve a biztonságos és legális abortuszhoz való hozzáférést is”.
A szöveg sürgeti a tagállamokat, hogy a Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2022-es iránymutatásainak megfelelően teljes mértékben dekriminalizálják az abortuszt, illetve, hogy szüntessék meg és küzdjenek az abortusz előtt álló akadályokat, és felszólítja Lengyelországot és Máltát, hogy helyezzék hatályon kívül az abortuszt tiltó és korlátozó törvényeiket és egyéb intézkedéseiket. A képviselők elítélik, hogy egyes tagállamokban az orvosok, sőt egyes esetekben egész egészségügyi intézmények „lelkiismereti” záradékra hivatkozva megtagadják az abortuszt, gyakran olyan helyzetekben is, amikor bármilyen késedelem veszélyezteti a beteg életét vagy egészségét.
A szöveg megemlékezik arról, hogy a gyógyszeres abortusz Szlovákiában és Magyarországon nem legális, és hogy 2022 szeptemberében Magyarország rendeletet fogadott el, amelynek értelmében az abortuszt kérelmező nőknek kötelező meghallgatniuk a „magzati szívhangot”.
Oktatás és magas színvonalú ellátás
A Parlament szerint az abortusz módszereinek és eljárásainak az orvosok és az orvostanhallgatók tananyagának kötelező részét kellene képezniük. A tagállamoknak biztosítaniuk kell a hozzáférést a szexuális és reproduktív egészségre és egészségre vonatkozó szolgáltatások teljes köréhez, beleértve az átfogó és az életkornak megfelelő szexuális és párkapcsolati oktatást. Hozzáférhető, biztonságos és ingyenes fogamzásgátló módszereket és készítményeket, valamint családtervezési tanácsadást kell biztosítani, különös figyelmet fordítva a kiszolgáltatott csoportok elérésére. A szegénységben élő nőket aránytalanul nagy mértékben érintik az abortusz jogi, pénzügyi, társadalmi és gyakorlati akadályai és korlátozásai – mondják a képviselők, akik felszólítják a tagállamokat, hogy szüntessék meg ezeket az akadályokat.
Állítsák le az abortuszellenes csoportok uniós finanszírozását
A képviselő aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy „a világban, többek között Európában is jelentősen megugrott a genderellenes és az abortuszt ellenző csoportok finanszírozása”, és felhívja a Bizottságot, hogy minden rendelkezésre álló eszközt használjon fel annak biztosítására, hogy a nemek közötti egyenlőség és a nők jogai, köztük a reproduktív jogok ellen küzdő szervezetek ne részesüljenek uniós finanszírozásban. A tagállamoknak és a helyi önkormányzatoknak növelniük kell az egészségügyi és családtervezési szolgáltatásokra irányuló programokra és támogatásokra fordított kiadásaikat.
Háttér
Franciaország 2024. március 4-én elsőként rögzítette alkotmányában az abortuszhoz való jogot. Az egészségügyi ellátás, köztük a szexuális és reproduktív egészségügy is, nemzeti hatáskörbe tartozik. Az EU Alapjogi Chartájának az abortuszra való kiterjesztése érdekében történő módosításához valamennyi tagállam egyhangú hozzájárulására lenne szükség.
REF: 20240408IPR20314
Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája