Sajtóközlemények: egészségügy

Hazánkban egyedülálló agyi képalkotó műszer szolgálja a jövőbemutató idegtudományi kutatásokat a győri Széchenyi István Egyetemen. A NIRSport2 az első olyan Magyarországon elérhető agyi képalkotó eszköz, amely valós időben, térbeli korlátok nélkül képes megjeleníteni az agykérgi aktivitást.

Azokat a betegségeket, amelyek globális átlagban 2000 ember közül legfeljebb egyet érintenek, ritka betegségeknek nevezzük. Az alacsony előfordulásuk miatt kevesebb tapasztalattal rendelkezik ezekről az orvostudomány, így a felismerésük is nehezebb, mint a gyakoribb betegségeké – sokan soha nem jutnak el a pontos diagnózisig.

Nutria, harlekin katica, vörös mocsárrák, tigrisszúnyog vagy spanyol meztelencsiga – egyre többször találkozhatunk a mindennapjainkban olyan fajokkal, melyek nem őshonosak hazánkban, és a megjelenésük többnyire nem jó hír a helyi ökoszisztémáknak, de sokszor fejfájást okozhatnak a mezőgazdaságban, vagy akár az egészségügyben is.

Egy adómentes vállalati egészségbiztosítási rendszer bevezetése alapvetően átalakítaná az egészségügyi rendszer finanszírozását, és minden érintett számára előnyökkel járhat – vázolja a Primus Egyesület. Úgy látják, hogy „egy robusztus szolgáltatói platform” kialakítása az ellátás hatékonyságát, minőségét és hozzáférhetőségét is javítaná.

A Debreceni Egyetem kutatása során arra jutottak, hogy a szájhigiénét jelentős mértékben befolyásolja a nem, az életkor, az iskolai végzettség, az anyagi helyzet, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás. A tanulmányban azt is kiemelték, hogy a rendszeres fogorvosi látogatások csökkentették a rossz szájhigiénét és a fogszuvasodás kockázatát.

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag.

Mesterséges intelligencia által készített hamis videó terjed a Semmelweis Egyetem nevében, amely félrevezető információkat közöl a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek használatáról. Az egyetem figyelmezteti a pácienseket, hogy csak orvosi tanácsra módosítsák gyógyszereik szedését.

A betegszervezetek, mint például a SZÍVSN, hatékony közösségi támogatást nyújtanak a betegeknek, segítve őket az egészségügyi ellátásban és az életmódváltásban. A közös programok és tapasztalatcsere révén a betegek és egészségügyi szakemberek együttműködése javítja a gyógyulási esélyeket.