- A MOHU egyszerűbbé, gyorsabbá és átláthatóbbá teszi a hulladékudvarok használatát
- Már most is mintegy 280 hulladékudvar működik az új, MOHU által bevezetett szabályok szerint, de pár éven belül csaknem újabb 30%-kal bővül ez a szám
- A MOHU-nak köszönhetően bármely magyarországi hulladékudvar elérhető lesz a lakosok számára, míg korábban csak azt lehetett használni, amely a bejelentett lakcímhez tartozott
- Októbertől minden hulladékudvaron le lehet adni a textilhulladékot és a használt sütőolajat a korábbi 122 (textil) illetve közel 200 (használt sütőolaj) hulladékudvar helyett.
A MOHU-nak köszönhetően már jelenleg is mintegy 280 hulladékudvar működik országszerte átláthatóan, egyszerűbben. A MOHU célja, hogy minden, 10 000 lakosnál nagyobb településen működjön hulladékudvar. Hamarosan országosan 362 helyen lehet leadni ingyenesen és megnövelt nyitvatartási időben a lakossági hulladékot, és ehhez csatlakoznak még az 5-10 000 lakosú településeket rendszeresen látogató mobilhulladékudvarok. A MOHU július 1. óta felelős a hazai lakossági szilárd hulladékkezelésért, és fejlesztéseinek köszönhetően immár nemcsak a bejelentett lakcímhez tartozó hulladékudvart használhatja a lakosság, hanem országosan bármelyiket. További újdonság, hogy októbertől minden hulladékudvaron le lehet adni a textilhulladékot és a használt sütőolajat, míg korábban 122 és közel 200 hulladékudvaron volt erre lehetőség.
A MOHU nyáron megkezdte a hazai lakossági szilárd hulladék kezelését végző rendszer fejlesztését. A MOL-csoport vállalatának célja, hogy egy átlátható, a környezetünket óvó, és az EU-s szabályoknak megfelelő rendszer kezelje a hazai hulladékot. Az EU szabályok világosan kimondják, hogy 2035-re minden tagállamnak el kell érnie a minimum 65%-os újrafeldolgozást a hulladékok területén. Jelenleg ez a szám mindössze 30% körül mozog hazánkban.
E cél elérésében tud sokat segíteni a lakossági szelektív hulladékgyűjtő udvarok fejlesztése, amelyek fő feladata a lakossági szelektív hulladékgyűjtés támogatása. Jellemzően azon hulladékok kerülnek ide, amelyektől sem a rendszeres hulladékgyűjtéssel, sem az évenkénti lomtalanításkor nem tud megválni a lakosság. A szelektív hulladékgyűjtés támogatása érdekében a MOHU néhány éven belül jelentősen megnöveli a hulladékudvarok számát: a jelenlegi közel 280-ról 362-re. Ennek érdekében a MOHU az összes, július 1. előtt működő hulladékudvar működtetésére leszerződött, illetve kijelölte, hogy a jövőben minden 10 ezer főnél több lakosú településen lesz hulladékudvar. Vagyis Magyarország bármely nagyobb településén belül pár kilométeres távolságban elérhető lesz egy hulladékudvar. Ezek a korábbi, erősen limitált eléréssel szemben, megnövelt nyitvatartással várják a hulladékot leadni kívánó személyeket. Míg több helyen eddig mindössze pár óra volt egy héten a jellemző nyitvatartás, a MOHU megegyezett partnereivel, hogy a jövőben a tízezer fő feletti településeken minimum heti 48 órában tartsanak nyitva.
A 10 000-nél kevesebb lakosú települések sem maradnak hulladékudvar nélkül. A MOHU a legalább ötezer és a legfeljebb tízezer fős településeken tervezi bevezetni az úgynevezett mobil hulladékudvari szolgáltatást. Ez azt jelenti, hogy egy komplex gépjárműkonvoj települ ki előre meghatározott módon és időtartamban az illetékes önkormányzattal egyeztetett helyszínre, ahol bármely magyarországi lakos le tudja adni a normál hulladékudvarokhoz hasonlóan a szelektíven elkülönített hulladékát. Tervei között szerepel, a felmerülő igények függvényében, az 5 000-10 000 fős településeken túlmenően további kisebb lélekszámú települések elérése is, előre egyeztetett módon, illetve olyan szolgáltatási elemek bevezetése is, amely még jobb elérést fog biztosítani (mint például a háztól történő szállítás lehetősége).
A MOHU által bevezetett rendszer újabb, jelentős egyszerűsítése, hogy immár minden magyar állampolgár számára elérhető bármelyik hulladékudvar az ország bármely részében, szemben a korábbi gyakorlattal, amikor kizárólag a bejelentett lakcímhez tartozót használhatták. A MOHU-nak köszönhetően immár bármely magyarországi lakcímkártyával, tartózkodási engedéllyel, hatósági bizonyítvánnyal, regisztrációs igazolással, vagy bejelentő lappal rendelkező lakos használhatja bármelyik hulladékudvart. Július 1. előtt a használathoz igazolni kellett a közszolgáltatási díj befizetését is. A MOHU ettől is eltekint, hogy leegyszerűsítse és felgyorsítsa a rendszert.
Vagyis minden településen a MOHU-val szerződött hulladékudvarok kötelesek átvenni a hulladékot egy meghatározott mennyiségen belül, ahogy szerződésben vállalták azt is, hogy napi szinten elszámolnak a készleten lévő hulladék tömegéről és típusáról. Az elszámolásra a hulladék nyomonkövetése miatt van szükség, hiszen így lehet biztosítani, hogy adott szemét a megfelelő kiválasztási rendszerbe kerüljön, és felhasználása nyomonkövethető, átlátható legyen. Ez alapvető az EU által kijelölt célok teljesítéséhez, és egy környezetet óvó, országos hulladékrendszer kiépítéséhez.
Fontos új elem még a hulladékudvaroknál, hogy a MOHU-nak köszönhetően októbertől az ország összes hulladékudvarában le lehet adni a textilhulladékot és a használt sütőolajat is. A textilhulladékok esetében jelentős bővülésről van szó, hiszen korábban csak megadott udvarokban lehetett leadni azt. A koncessziós rendszer keretein belül a MOL töltőállomáshálózatában továbbra is több mint 350 helyszínen leadható a használt sütőolaj.
A hulladékudvarok listája ITT olvasható
Forrás: MOL Magyarország