- Az uniós „chip-törvény” megerősíti Európa stratégiai autonómiáját és biztonságát
- Válságreagálási mechanizmus a hiány kezelésére
- 3,3 milliárd euró a chipekhez kapcsolódó kutatásra és innovációra
A chipellátás biztosítását, a termelés és az innováció fellendítését, és a hiányok elleni sürgősségi intézkedések bevezetését célzó tervet fogadott el az EP.
A Parlament és a Tanács által már elfogadott új jogszabály célja, hogy kedvező környezetet teremtsen az európai chipberuházások számára az engedélyezési eljárások felgyorsítása és a chipek kritikus jelentőségének elismerése révén, egy úgynevezett „kiemelt nemzeti jelentőségű jogszabály” révén. A kis- és középvállalkozások is nagyobb támogatásban részesülnek majd az innováció fellendítése érdekében, különösen a chiptervezés területén.
A jogszabály a beruházások vonzása és a termelési kapacitás kiépítése révén támogatja az EU ellátásbiztonságát növelő projekteket. A Tanács képviselőivel folytatott tárgyalások során a képviselők 3,3 milliárd eurót biztosítottak a chipekhez kapcsolódó kutatásra és innovációra. A kompetenciaközpontok hálózatát hozzák létre az EU-ban tapasztalható készséghiány kezelésére, valamint a kutatás, a tervezés és a gyártás számára új tehetségek bevonására.
Válságkezelési mechanizmus az ellátási problémák kezelésére
Létrejön egy válságkezelési mechanizmus, amelyen keresztül a Bizottság értékelni fogja az EU félvezető-ellátását fenyegető kockázatokat. A tagállamok korai előrejelző mutatói alapján az egész EU-ra kiterjedő hiány esetére riasztást adnak ki.
Ez a mechanizmus lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy sürgősségi intézkedéseket hajtson végre, (például a hiány által különösen érintett termékek ellátásának rangsorolását) vagy közös beszerzéseket végezzen a tagállamok számára. A képviselők továbbfejlesztették a rendszert egy olyan feltérképező eszköz bevezetésével, amely segít azonosítani az esetlegesen beszűkült ellátási keresztmetszeteket. Ezek az intézkedések a félvezető-ágazat válsága esetén a végső megoldást jelenthetik.
A Parlament támogatta továbbá a stratégiai partnerekkel való nemzetközi együttműködés megerősítésére és a szellemi tulajdonjogokra vonatkozó rendelkezéseket, hogy versenyelőnyöket és védelmet biztosítson az uniós ágazat számára.
Idézet
Az előadó Dan Nica (S&D, RO) elmondta:
„Az európai chipekről szóló törvénnyel az a célunk, hogy megerősítsük az EU pozícióját a globális félvezetőpiacon, és kezeljük a világjárvány által az ellátási láncokban feltárt sebezhetőségeket. Nagyobb befolyást és vezető szerepet akarunk, ezért 3,3 milliárd eurót biztosítottunk a kutatásra és innovációra. Célunk a technológiai kapacitás növelése, és intézkedéseket hajtunk végre az esetleges hiányok leküzdésére. Európa felkészült a félvezetőipar jövőbeni kihívásaira, a stratégiai autonómiát, a biztonságot és a kedvező üzleti környezetet helyezve előtérbe.”
Következő lépések
A jogszabályt 587 szavazattal 10 ellenében, 38 tartózkodás mellett fogadták el. Most már csak a Miniszterek Tanácsának kell jóváhagynia ahhoz, hogy törvényerőre emelkedjen.
Háttér
Egy parlamenti tanulmány kiemeli, hogy Európa részesedése a félvezetők globális termelési kapacitásából 10% alatt van. A jogalkotási javaslat célja, hogy ez az arány 20%-ra emelkedjen. A Parlament egy másik, 2022-ben készült elemzése kiemelte, hogy a világjárvány a globális ellátási láncok régóta fennálló gyenge pontjait tárta fel, és a félvezetők példátlanul nagy hiánya erre az egyik legjobb példa. Ez megmutatja, hogy mi várhat ránk az elkövetkező években. Ezek a hiányok többek között az ipar növekvő költségeihez és a magasabb fogyasztóiárakhoz vezettek, és lassították a fellendülés ütemét Európában.
Konferencia Európa jövőjéről
Az európai chip-törvénnyel az európai parlamenti képviselők az Európa jövőjéről szóló konferencia következtetéseiből származó polgári javaslatokra reagálnak. Ez a törvény a 11. javaslat (5) bekezdésére irányul, az európai technológia elterjedésének előmozdításával, mint a külföldi megfelelőkkel szembeni szilárd alternatíva. A 12(12) javaslatban foglaltaknak megfelelően az ellátásbiztonság és az európai gyártás fokozásának szükségességére is reagál. A jogi aktus a 17. javaslat (3) és (7) bekezdésében megfogalmazott gondolatokat tükrözi, és az uniós ellátási láncok megerősítését szorgalmazza stratégiai beruházások és a tagállamok közötti fokozott együttműködés révén az ellátási láncok kockázatainak kezelése érdekében. A több mint 43 milliárd EUR értékű köz- és magánberuházás mozgósításával a jogi aktus intézkedéseket határoz meg az ellátási lánc jövőbeni zavarainak proaktív kezelésére és gyors reagálására.
További információ:
Elfogadott szöveg (2023.07.11.)
https://www.europarl.europa.eu/plenary/en/texts-adopted.html
A vita felvételről (2023.10.07.)
https://multimedia.europarl.europa.eu/en/home
Az Ipari, Kutatási és Energia Bizottság (ITRE) honlapja
https://www.europarl.europa.eu/committees/en/itre/home/highlights
Az eljárás lépései
https://oeil.secure.europarl.europa.eu/oeil/popups/ficheprocedure.do?reference=2022%2F0032(COD)&l=en