A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) számításai szerint éttermi fogyasztáskor és apartman bérlésekor is többet kell fizetni az adriai-tengerparton, mint a Balatonon.
Az utóbbi időben megszaporodtak azok a cikkek, megszólalások, amelyek szerint jobban megéri Horvátországba utazni, mint a magyar tengernél nyaralni. A VOSZ számításai szerint azonban éttermi fogyasztáskor átlagosan 30 százalékkal, apartman bérléskor 35 százalékkal magasabb árat kell fizetni az adriai-tengerparton, mint a Balatonon. A 3 és 4 csillagos szállodáknál lehet a Balaton kissé drágább – írja a Pénzcentrumnak küldött elemzésében Gazsi Attila, a VOSZ elnökhelyettese.
Az ár-összehasonlításban a leggyakrabban választott szálláshely- és vendéglátóipari termékek átlagos árait vették figyelembe a horvát tengerparton, illetve a Balaton-parti településeken. Hasonló méretű és turisztikai jelentőségű települések kerültek nagyító alá: Horvátországból Rovinj, Pula, Makarska, Zadar, Sibenik, Rijeka és Fazana, Magyarországról pedig Balatonalmádi, Balatonboglár, Balatonfenyves, Balatonfüred, Balatongyörök, Balatonlelle, Balatonrendes, Balatonszárszó, Gyenesdiás, Keszthely, Révfülöp és Siófok.
Csaknem száz középkategóriás, legalább 4+ Google-értékeléssel rendelkező étterem és büfé árait vizsgálták. Egy kétgyermekes család költségei a következőképp alakulnak (az összehasonlításnál 392 forintos euró-árfolyamot használták). A felszolgált italokért átlagosan 78 százalékkal, a pizzáért 40 százalékkal, az éttermi főételekért 46 százalékkal kell többet fizetni az Adriánál, mint a Balatonnál.
Forrás: Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége