Ürge-Vorsatz Diana, Barabási Albert-László, Spiró György, Pléh Csaba, Falus András, Csaba László. Néhány név azok közül, akiket a középiskolai pedagógusok segítségül hívhatnak a tanítás során a tananyag kiegészítéséhez. A CEU Határtalan iskolája közérthetően magyarázza el a legfrissebb tudományos eredményeket a diákoknak.
A Közép-európai Egyetem (CEU) és a CEU Demokrácia Intézet Határtalan Tudás címmel 2019-ben indított előadás sorozata keretében a legnevesebb magyar szakemberek, valamint a társadalmi élet szereplői ismertetik a legizgalmasabb tudományos aktualitásokat és azok közvetlen hatását mindennapi életünkre – mindezt közérthetően.
A sorozat népszerűségét mutatja, hogy az elmúlt három év 35 előadását százezren követték. Elismert magyar tudósok osztották meg a természet, a technika és a társadalom kérdéseit tárgyaló legfrissebb kutatási eredményeket, például a globális felmelegedés, a hálózatok, a kisgyerekkori kognitív fejlődés kutatása terén, de szó volt az ukrajnai háború kulturális és geopolitikai hatásairól, a Covid járvány gazdasági és társadalmi következményeiről, és a magyar oktatási rendszer kihívásairól is. (A korábbi eseményekről készült videófelvételek az alábbi linken tekinthetők meg: https://www.ceu.edu/hatartalantudas)
A programhoz kapcsolódva most elkészült a CEU Határtalan iskola digitális tudástár, amely összekapcsolja a tudományos tudásbázist a középiskolás tananyaggal. Az online platformon a diákok tematikusan, a tananyagot követve szélesíthetik tudásukat egy adott tudományos témában, ami segíthet a mindennapi tanulásban, de az érettségire való felkészülésben is.
„A Határtalan Tudás sorozat mérföldkőhöz érkezett a középiskolák számára készített tudástár létrehozásával, a Határtalan iskolával. Magyarország legkiválóbb tudósainak közérthető előadásait rövid modulokra bontottuk, és a gimnáziumi tananyag megfelelő részeihez kapcsoltuk. Így a tanárok és diákok könnyen, átlátható szerkezetben érhetik el a népszerű tudományos előadások anyagait. A természettudományi, társadalomtudományi, orvostudományi és bölcsészettudományi prezentációk a legfrissebb kutatási eredményeket közvetítik, és segítenek értelmezni az olyan aktuális fejleményeket, mint a Covid járvány, az ukrajnai háború, vagy az energiaválság. A Határtalan iskola révén a pedagógusok a legfrissebb tudományos eredményekkel egészíthetik ki a NAT szerinti tanmenetet” – mondta Enyedi Zsolt, a CEU Politikatudományi tanszékének professzora, a Határtalan Tudás előadássorozat kezdeményezője.
A Határtalan iskola digitális tudástár szolgáltatás ingyenes és folyamatosan bővül.
Az oktatási platform itt érhető el: https://www.ceu.edu/article/2023-01-12/hatartalan-iskola-oktatasi-anyag-borderless-school-education-project
A Határtalan iskola tudományos tudásbázist január 24-én, kedden, 18:00 órakor mutatják be a Határtalan tudás eseménysorozat következő előadásán. A „Lesz-e energiánk?” címet viselő magyar nyelvű előadás során Holoda Attila energiapolitikai szakértő, korábbi energetikáért felelős helyettes államtitkár; Ürge-Vorsatz Diana, a CEU oktatója, a Nobel-békedíjas Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) mérsékléssel foglalkozó munkacsoportjának alelnöke; valamint Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technikai Intézet oktatója, a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős korábbi államtitkára beszélgetnek arról, hogyan építhető le az Oroszországtól való magyar energiafüggőség; hogyan hatnak egymásra a nemzetközi és hazai árképzési beavatkozások; mekkora energiamegtakarítás érhető el a lakásállomány korszerűsítésével, és ehhez milyen hitelek, állami támogatások szükségesek.
Az előadásra várunk minden érdeklődőt személyesen a CEU auditóriumába (1051 Budapest, Nádor utca 15./ Regisztráció: https://forms.office.com/e/rUQ0kxVYma), vagy online: https://youtu.be/hRX0xqbKg1I
Háttérinformáció:
Az Egyesült Államokban, Ausztriában és Magyarországon akkreditált Közép-európai Egyetem (CEU) angol nyelvű alap-, mester- és doktori programokat kínál a társadalomtudományok, a bölcsészettudományok, a jog, a környezettudományok, a menedzsment és a közpolitika területén. Az egyetem globális perspektívával ötvözi a régió történelmi, kulturális és társadalmi sokszínűségének összehasonlító tanulmányozását a jó kormányzás, a fenntartható fejlődés és a társadalmi átalakulás területein.
Bár a CEU nem folytathat tovább diplomát adó oktatási tevékenységet Magyarországon, megmaradt intézményi struktúráinak köszönhetően – Vera és Donald Blinken Nyílt Társadalom Archívum (OSA), CEU Demokrácia Intézet, CEU Felsőfokú Tanulmányok Intézete, CEU Bioetikai és Jogi Központ – helyet ad magyar és nemzetközi társintézményekkel közös kutatási tevékenységnek, civil és kulturális programoknak. Továbbra is Budapesten működteti negyedszázados nyári egyetemi programját (SUN), folytatja a roma diákok egyetemi előkészítő oktatását, Socrates programja keretében megnyitja kapuit olyan magyar állampolgárok előtt, akiknek nem volt módjuk egyetemi tanulmányokat folytatni. Folytatódnak a Bibó István Szabadegyetem és a Határtalan Tudás sorozat magyar nyelvű előadásai is. A CEU lakhatást biztosít az egykori Színház és Filmművészeti Egyetem kollégiumából kiebrudalt diákoknak és tantermeket a hontalanná vált FreeSZFE oktatási tevékenysége számára.
A CEU vezetése megnyitotta az egyetem budapesti könyvtárát, hozzáférést biztosítva a magyar egyetemek és főiskolák hallgatói, oktatói, a tanárok, a Magyar Tudományos Akadémia egykori intézeteinek tudományos munkatársai, valamint a sajtó képviselői előtt. A több, mint 400.000 címes könyvtár, ahol 61.000 online folyóirat és a legfontosabb társadalom- és humántudományi adatbázisok várják a látogatókat, hétköznaponként reggel kilenc és délután hat óra között, szombaton pedig tizenkettő órától hat óráig látogatható. A négyszáz olvasót befogadó ötemeletes könyvtár (Közép-Európa legnagyobb angol nyelvű humán- és társadalomtudományi könyvtára), nyilvános számítógép termináljaival a CEU főépületében (V. kerület, Nádor utca 15.) várja a látogatókat. A könyvtár használatához szükséges űrlap itt található: https://library.ceu.edu/using-the-library/external-members/
Forrás: Central European University