A magas kamatok nyomán elfordultak a kockázatosabb eszközöktől a lakossági befektetők, az első félév egyértelműen a kötvényalapokról szólt a magyarországi piacon – állapították meg az Eurizon Asset Management Hungary Zrt. szakértői. Közben az Eurizon márkanév népszerűsítése is folytatódik.
A tavalyi év után 2023 első felében is töretlen volt a befektetési alapok iránti érdeklődés, de a június repülőrajttal indult, vélhetően annak köszönhetően, hogy a május utolsó napjával meghirdetett szociális hozzájárulási adó júliusi bevezetése cselekvésre ösztönözte az alapok megvásárlását fontolgató befektetőket. A hazai nyilvános befektetési alapokban kezelt vagyon közel 2000 milliárd forintos első féléves növekedéséből majdnem 800 milliárd júniusban keletkezett. A vagyonnövekedésnek mintegy háromnegyede befektetésialap-vásárlásból származott, a befektetők főként kötvényalapokat vásároltak – állapítja meg BAMOSZ adatokra alapozott elemzésében az Eurizon Asset Management Hungary Zrt. A magas kamatok a kockázatosabb részvény, illetve árupiaci eszközöktől és a vegyes alapoktól is elszívják a keresletet, és a viszonylag kedvező hozamlehetőséget kínáló, de jóval alacsonyabb kockázatú eszközök felé fordítják a kisbefektetők figyelmét.
CIB-ről Eurizon: új alapnevek, régi elköteleződés
Az Eurizon Asset Management Hungary Zrt. 2021 áprilisi átnevezése után (CIB Befektetési Alapkezelőről) a társaság újabb lépést tesz az Eurizon márka magyarországi népszerűsítésében azzal, hogy 2023 júniusától alapjainak nevét több ütemben CIB-ről Eurizonra változtatta. Anyavállalatunk, az Eurizon SGR alapkezelő vezető szereppel bír Olaszországban, 2023. március végi adatok alapján 388 milliárd eurónyi vagyont kezelt, és fokozatosan erősíti pozícióját az európai alapok piacán (a kezelt vagyon alapján a 11. helyen áll 2023. márciusi Broadridge-adatok szerint). Növekvő nemzetközi jelenléttel az Eurizon világszerte 24 országban van jelen, és – a Penghua Fund Management kínai vegyesvállalatával együtt – a kezelt vagyona meghaladja az 540 milliárd eurót, ami (370 forintos euróárfolyammal számolva) megközelíti a 200 ezer milliárd forintot. Ez a teljes magyarországi befektetésialap-piac mintegy 19-szerese.
Az Eurizon SGR több mint 25 éve elkötelezett a fenntartható és felelős befektetések iránt, elsőként hozott létre etikus befektetési megoldásokat Olaszországban 1996-ban. Befektetési döntéshozatali folyamatába integrálta a fenntarthatósági kockázatok kezelését: 2023. március végén 254 befektetési alapja felelt meg az SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation, azaz fenntartható pénzügyi közzétételi szabályozás) 8. vagy 9. cikkének, ami 139 milliárd eurónyi kezelt vagyont jelent, ez az Eurizon által kezelt összes alap mintegy 67%-a. Mindemellett az Eurizon az első olasz vagyonkezelő társaság, amely kötelezettséget vállalt a Net Zero Asset Managers Initiative (NZAMI) keretében, hogy 2050-re nullára csökkentse az általa kezelt eszközök üvegházhatásúgáz-kibocsátását. A fenntarthatósági kockázatok vizsgálatán túl a tulajdonosi jogok aktív gyakorlásával is elősegíti a portfóliókban szereplő vállalatok fenntarthatóbbá válását: ennek keretében 2022-ben az Eurizon a kiválasztott, tőzsdén jegyzett társaságok 254 részvényesi közgyűlésén vett részt, és 3324 határozatra szavazott.
Az Eurizon Asset Management Hungary Zrt. is nagyon elkötelezett az ESG-szemlélet elmélyítése iránt mind a befektetési döntések, mind a termékfejlesztés során: 2023. március végére hat befektetési alapját megfeleltette az SFDR 8. cikkének, ami több mint 17 milliárd forint kezelt vagyonnak felelt meg idén március végén.
„Befektetési alapjaink márkanévváltása újabb mérföldkövet jelent – mondta Komm Tibor, az Eurizon Asset Management Hungary elnök-vezérigazgatója. Az Eurizon nemzetközi tekintélyére építünk, miközben megőrizzük erős elkötelezettségünket a magyar régió iránt. Ügyfeleink javára tovább erősítjük az ESG-szemlélet iránti érzékenységet – tette hozzá –, és egyre inkább támaszkodunk az Eurizon teljes szakértői rendszerére.”
Mi történt a tőkepiacon 2023 első félévében?
2023 első negyedéve viharos időszak volt a piacok számára, márciusban jelentős volatilitással a Silicon Valley Bank összeomlása miatt. Az SVB csődje az egész bankrendszerben és a tőkepiacokon is fertőzési félelmet generált. A márciusi piaci turbulencia ellenére – a 2022-es negatív teljesítmények után – az első negyedévben összességében a részvények, a kötvények, a fejlődő piaci és kriptoeszközök árfolyama egyaránt emelkedett. Az egyetlen kivételt az árfolyamemelkedés alól a nyersanyag-eszközosztály jelentette. A negyedév végére ezek a rendkívüli ármozgások csillapodtak, miközben a banki csődhelyzetek okozta hitelszűkítés miatt várható további gazdasági lassulás hatására megerősödött az a várakozás, hogy a FED befejezheti az intenzív szigorítási ciklusát. Az első negyedév után – amely összességében tehát pozitív volt – a második negyedév vegyesebb eredményt hozott a pénzügyi piacok számára. Néhány eszköz nagyon jól teljesített, mint például a technológiai részvények (a mesterséges intelligencia volt a hajtóerő), ami más kockázatos eszközökre is pozitív hatással volt. A volatilitás is tovább csökkent, mivel a bankrendszer miatti pénzügyi fertőzéssel már nem számoltak a piaci szereplők. A kötvények azonban negatív teljesítményt hoztak a magasan maradó infláció és újból szigorodó jegybanki politikák következményeként, a nyersanyagpiacok pedig az első negyedévhez hasonlóan tovább estek.
Az év második felében is a gazdasági aktivitás, az infláció alakulása és a nagy jegybankok, főleg a FED monetáris politikája lesznek a piacmozgatók, illetve az egymásra is, és így a piaci mozgásokra is ható tényezők. A FED és az Európai Központi Bank egyelőre a további szigorítás szükségességét hangsúlyozza a viszonylag magasan maradt és lassan csökkenő infláció miatt. A jegybanki kommunikáció másik eleme, hogy minden döntésüket az aktuális makroadatok alapján fogják meghozni.
Megvizsgálva így a gazdaságból érkező aktuális adatokat, az úgynevezett hangulati indexek már egyértelműen a recessziót árazzák, ami általában megkérdőjelezi a további szigorítás szükségességét. A valós gazdasági adatok viszont sokkal kedvezőbbek, főleg az USA esetében jól ellenálló gazdaságot mutatnak. A FED viszont ez utóbbit nézi, ezért várakozásunk szerint további monetáris szigorítások várhatók.
A piac várhatóan a FED-hez hasonló „adatfüggő”, várakozó üzemmódban lesz, azzal a különbséggel, hogy az egyelőre erősen eltérő képet mutató hangulati indikátorok és valós makroadatok miatt a piaci hangulat ezeknek megfelelően gyorsan és ellentétesen változhat, ami jelentős volatilitást is okozhat a piacokon. A hosszabb távú stratégiai befektetési döntések helyett emiatt az Eurizon Asset Management Hungary Zrt. a vagyonkezelési döntései során jelenleg a rövidtávú, adat- és témafüggő taktikai döntésekre helyezi a hangsúlyt.
Az Eurizon Asset Management Hungary Zrt. 25 éve működik a magyar piacon. A társaság 100%-ban az Eurizon Asset Management Slovakia správ. spol., a.s. tulajdonában van, amely az Eurizon Capital SGR SpA tulajdonában van. 2023. március végén 554 milliárd forintot tett ki az Eurizon Asset Management Hungary Zrt. által 41 befektetési alapban és részalapban kezelt vagyon, amelyek között rövid és hosszú lejáratú kötvényalapok, vegyes alapok, részvényalapok és tőkevédett megoldások állnak rendelkezésre.
Az Eurizon az Intesa Sanpaolo Csoport – melynek a CIB Bank Zrt. szintén része – vagyonkezelési divíziója, növekvő nemzetközi jelenléttel. Leányvállalatai révén jelen van Európában: az Eurizon Capital S.A. luxemburgi székhelyű vagyonkezelő társaság, amelynek tevékenysége középpontjában a külföldi piacokon való jelenlét bővítése áll, és közvetlenül jelen van Franciaországban, Németországban, Spanyolországban és Svájcban, valamint 24 országban forgalmaz alapokat; az Epsilon SGR a kvantitatív befektetési megoldásokra szakosodott specialista; a kelet-európai HUB: az Eurizon Asset Management Slovakia, az Eurizon Asset Management Hungary és az Eurizon Asset Management Croatia; az Eurizon Capital Real Asset (51%), amely az alternatív eszközosztályokra összpontosít; és az Eurizon SLJ Capital LTD (65%), egy makrogazdasági kutatásra és a devizastratégiákra összpontosító és kínai kötvénypiaci szakértelemmel rendelkező nagy-britanniai székhelyű vagyonkezelő társaság. Az Eurizon jelen van Ázsiában is az Eurizon Capital Asia Limiteden és annak a kínai Penghua Fund Management-ben fennálló 49%-os részesedésén keresztül.
Forrás: CIB Bank