Azok az afgán nők és lányok, akik bátran küzdenek a nemi megkülönböztetés ellen és a nők oktatásáért, átalakító hatást gyakorolnak közösségeikre és a társadalomra. A 2023-as CEU Nyílt Társadalom Díj kitüntetettje, akik az afgán nőket és lányokat képviselik, hat olyan nő, akik ebben a küzdelemben kiemelkedő szerepet töltenek be – Summia Tora, Pashtana Durrani, Munisa Mubariz, Tamana Zaryab Paryani, Aydin Sahba Yaqouby és Zeba Mirzayee. A díjat június 23-án, pénteken veszik majd át a Közép-európai Egyetem (CEU) 32. diplomaosztó ünnepségén, Bécsben.
„Egy olyan világban, amelyet a patriarchátus és a nők elleni erőszak sújt, sok afgán nő és lány fékezhetetlen szelleme törte át a hallgatás és a félelem korlátait, hogy hangot adjon a nők aggodalmainak és törekvéseinek világszerte” – mondta Shalini Randeria, a CEU elnök-rektora. „Az afgán női aktivisták új generációjának képviselőiként a Nyílt Társadalom Díj kitüntetettjeinek fáradhatatlan munkája és elkötelezettsége a nők és lányok jogainak és jólétének előmozdításában sokakat inspirált. A nemek közötti igazságtalanságok elleni küzdelem iránti rendíthetetlen elkötelezettségük sürgős támogatásunkat igényli. Fényes példáját állítják annak, hogy mit lehet elérni a nők oktatásának ügyét előmozdító szenvedéllyel és elszántsággal.”
A díjazottak látásmódjukkal, bátorságukkal és vezetői képességeikkel a nők és lányok jogainak védelméért folytatott folyamatos küzdelmet képviselik Afganisztánban. Pashtana Durrani afgán feminista, aktivista és pedagógus, egy alulról szerveződő szervezet, a LEARN Afghanistan alapítója, amely létrehozta az ország első digitális iskolahálózatát, és amely 7000 olyan kandahári lány és fiú számára kínál oktatást, akik nem tudtak biztonságosan iskolába járni. Munisa Mubariz nőjogi és civil társadalmi aktivista. A tálibok afganisztáni hatalomátvétele előtt az ország pénzügyminisztériumában dolgozott felügyeleti és értékelési igazgatóként. A tálib elnyomással szemben Munisa más aktivistákkal együtt erőteljes női mozgalmat hozott létre, amely számos tüntetést tartott Kabulban és a tartományokban. Médiainterjúkkal, a közösségi médiában és beltéri tüntetéseken keresztül kampányolt országszerte, hogy hallassák hangjukat. Tamana Zaryab Paryani politikai aktivista és újságíró, akit az afganisztáni nők harcának szimbólumaként, valamint a tálibok uralma elleni bátor tüntetéseiről széles körben ismernek. A négy nővérével együtt közel egy hónapig bebörtönzött Tamana jelenleg Németországban él, ahol továbbra is kiáll az emberi jogokért, különösen a nők jogaiért, és a tálibok által elkövetett atrocitásokra világít rá. Summia Tora a Dosti Network alapítója, egy olyan szervezeté, amely az üldözött afgánok helyzetének javítását tűzte ki célul azáltal, hogy a letelepedéshez szükséges forrásokat biztosítja számukra világszerte, valamint támogatást nyújt az Afganisztánban maradottaknak. Olyan szervezetekkel való partnerségeken keresztül, mint a Világbank, a Malala Alap, az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) és a Schmidt Futures, az oktatásért küzd globális szinten, különös tekintettel a veszélyhelyzetben lévő menekültekre, nőkre és lányokra. Aydin Sahba Yaqouby a tálib hatalomátvétel óta az afgán lányok oktatáshoz való jogáért küzd. Szorosan együttműködik a Malala Alapítvánnyal és a UNESCO-val, és több magas szintű fórumon is felszólalt, hogy a nemzetközi közösséget és a politikai döntéshozókat arra ösztönözze, hogy ezt a kérdést helyezzék előtérbe. Aydin online tanfolyamokat is szervez afganisztáni lányoknak. Zeba Mirzayee képzett angol nyelvtanár és a kabuli Learning Center igazgatója, amely számos tantárgyat kínál olyan diákok számára, akiknek nincs anyagi lehetőségük fizetni az oktatásért, beleértve az ingyenes írástanítást nők, lányok és fiúk számára.
A CEU Nyílt Társadalom Díj az egyetem legmagasabb kitüntetése, amelyet évente adományoz egy egyénnek vagy csoportnak a nyílt társadalom eszméi iránti kivételes elkötelezettségük elismeréseként. Először 1994-ben Sir Karl Popper kapta meg, a későbbi díjazottak között volt a 2015-ös irodalmi Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics; az Orvosok Határok Nélkül humanitárius szervezet; Kofi Annan, az ENSZ hetedik főtitkára; Vaclav Havel, a Cseh Köztársaság elnöke és K.K. Shailaja Teacher, az indiai Kerala korábbi egészségügyi minisztere. A tavalyi díjazott az Ukrajna 5 AM Koalíció volt.
A CEU elkötelezett a demokrácia, a béke és az igazságosság értékei mellett, és szolidáris az afganisztáni nőkkel és lányokkal. Az egyetem jelenlegi hallgatói között 12 afganisztáni diák van (hat nő és hat férfi). A CEU egyszerre elismert központja a gazdasági, történelmi, társadalmi és politikai kihívások tanulmányozásának, valamint támogatója a nyitott és demokratikus társadalmak építésének, amelyek tiszteletben tartják az emberi jogokat és az emberi méltóságot. Az alapítása óta eltelt három évtizedben a CEU-n több, mint 18 000 diák végzett - köztük 56 afganisztáni hallgató (16 nő és 40 férfi) -, akik jelenleg a világ közel 150 országban élnek.
A CEU Nyílt Társadalom Egyetemi Hálózatának (OSUN) Fenyegetett ösztöndíjasok integrációs kezdeményezése (Threatened Scholars Integration Initiative) az évek során 12 ösztöndíjat biztosított afgán hallgatóknak, és két afgán női CEU-diplomást támogat, akik jelenleg az egyetemen dolgoznak kutatási és oktatási asszisztensként. A tálibok 2021-es hatalomátvételét követően az OSUN partnerei és a Nyílt Társadalom Alapítványok közös erőfeszítései révén mintegy 200 diákot evakuáltak Afganisztánból. Jelenleg több mint 450 afgán diák iratkozott be alap- és mesterképzésre az OSUN kampuszain Biskektől Berlinig, Bécsig és New Yorkig.
Háttérinformáció:
A világ egyik legnemzetközibb egyetemeként, egyedülálló alapítói küldetésének köszönhetően a Közép-európai Egyetem (CEU) a gazdasági, történelmi, társadalmi és politikai kihívások tanulmányozásának elismert központja, valamint az emberi jogokat és az emberi méltóságot tiszteletben tartó, nyitott és demokratikus társadalmak építésének támogatója. Az Egyesült Államokban és Ausztriában akkreditált angol nyelvű intézmény alap-, mester- és doktori programokat kínál a társadalomtudományok, a bölcsészettudományok, a jog, a környezettudományok, a menedzsment és a közpolitika területén. 1500 hallgatója több mint 100 országból érkezik, oktatói pedig közel 50 országból.
2019-ben a CEU Magyarországról Ausztriába költözött, mivel a magyar kormány visszavonta az amerikai akkreditált diplomák kiadásának lehetőségét az országban. Ennek eredményeképpen a CEU minden diplomát adó programját Bécsben kínálja. Továbbra is jelen van azonban Budapesten a CEU Demokrácia Intézet, a Vera és Donald Blinken Nyílt Társadalom Archívum (OSA), a CEU Felsőfokú Tanulmányok Intézete (IAS), a CEU Nyári Egyetem, valamint fokozatot nem nyújtó programok, magyar nyelvű nyilvános oktatási programok és nyilvános előadások, és egyéb rendezvények révén. A CEU könyvtára nyitva áll a magyar egyetemek és főiskolák hallgatói, oktatói, a tanárok, a Magyar Tudományos Akadémia egykori intézeteinek tudományos munkatársai, és a sajtó képviselői előtt.
Az afgán nők és lányok hat képviselője, akik átveszik a CEU 2023-as Nyílt Társadalom Díját:
Summia Tora egy olyan szervezet, a Dosti Network alapítója, amely az üldözött afgánok helyzetének javítását és a számukra létfontosságú források és támogatás biztosítását tűzte ki célul. Mint afgán menekült, aki személyesen is megtapasztalta a kitelepítést, Summia jól ismeri a kitelepítettek előtt álló kihívásokat. Ez ösztönzi őt arra, hogy aktívan részt vegyen a menekültek letelepítésében, és kiálljon a kitelepített diákok oktatásáért.
Az afgán kormány 2021-es bukására és Summia saját tapasztalataira reagálva a Dosti Network egy olyan globális kezdeményezést indított, amely az afgánokat világszerte összekapcsolja az áttelepüléshez szükséges alapvető erőforrásokkal, és támogatást nyújt az Afganisztánban maradottaknak. Ez a kezdeményezés a bevándorlást, a lakhatást, az egészségügyi ellátást és az oktatást helyezi előtérbe azzal a céllal, hogy jelentősen javítsa az üldözöttek életét. Felismerve az oktatás átalakító erejét, Summia olyan szervezetekkel működik együtt, mint a Világbank, a Malala Alap, az ENSZ és a Schmidt Futures. Ezeken a partnerségeken keresztül fáradhatatlanul küzd az oktatásért globális szinten, különös tekintettel a vészhelyzetekben lévő menekültekre, nőkre és lányokra.
Summia többek között az első afganisztáni Rhodes-ösztöndíjas, valamint az Oxfordi Egyetemen szerzett mesterdiplomát közpolitikából és nemzetközi emberi jogból. Rendíthetetlen elkötelezettsége és az ügye iránti elkötelezettsége rangos elismeréseket hozott számára. Többek közt az Echoing Green ösztöndíjasa, a Forbes 30 Under 30 díjazottja és a Davis Békedíj kitüntetettje. Inspiráló útja lenyűgözte a közönséget, és olyan neves médiumok is beszámoltak róla, mint a The New York Times, a BBC, a The Economist és az NPR.
Pashtana Durrani afgán feminista, aktivista és pedagógus. Már 21 évesen megalapította a LEARN Afghanistant, az ország első digitális iskolahálózatát. A tálib hatalomátvétel miatt 2021-ben száműzetésbe kényszerült, jelenleg az amerikai Wellesley Centers for Women vendégkutatója, miközben a jelenlegi iskolai tilalom ellenére továbbra is több száz afganisztáni lánynak biztosít oktatást, a konkrét készségek mellett egységes tantervvel is ellátva őket. Pashtana rendszeresen nyilatkozik a televízióban és a rádióban. Cikkek jelentek meg róla többek közt a PBS, a BBC, az Elle, és a Der Spiegel-ben. A Wellesleyben töltött ideje alatt Pashtana folytatja a női oktatással, valamint az anyák és újszülöttek egészségével kapcsolatos kutatásait.
Pashtana-t a Malala Alap Globális Oktatási Bajnoknak nevezte az afgán lányok oktatásának előmozdítása érdekében végzett kiemelkedő munkájáért. A BBC 2021-ben a 100 legbefolyásosabb nő közé jelölte, és 2022-ben a #Times100talks című műsorba is bekerült. Pashtana tagja az UNGEI Feminista Oktatási Koalíciójának; Aspen New Voices Fellow, valamint megkapta a 2021-es Tallberg-SNF-Eliasson Emerging Leader díjat. Korábban az Amnesty International globális ifjúsági képviselőjeként és a Globális Környezetvédelmi Alap irányítóbizottságának elnökségi tagjaként tevékenykedett. Elnyerte az ENSZ 2022-es Fiatal Aktivisták Díját és a 2023-as Global Citizen Prize Citizen Award 2023 díját.
Munisa Mubariz női jogvédő és civil társadalmi aktivista Afganisztánban. A tálib hatalomátvétel előtt Munisa az ország pénzügyminisztériumában dolgozott ellenőrzési és értékelési igazgatóként. Miután a tálibok átvették a hatalmat és a nők elvesztették alapvető oktatási jogaikat, valamint a foglalkoztatáshoz és a szabad mozgáshoz való jogukat, Munisa más aktivistákkal együtt erőteljes női mozgalmat hozott létre. A mozgalom számos tüntetést tartott Kabulban és a tartományokban, és a médiának adott interjúk, a közösségi média és a beltéri tüntetések révén országszerte kampányolt, hogy hallassák hangjukat az elnyomással szemben. Munisa afganisztáni kollégái a számos biztonsági kihívás ellenére folytatják a küzdelmet.
Tamana Zaryab Paryani politikai aktivista és újságíró, aki bátran vállalta az ellentüntetések vezetését miután a tálibok megdöntötték az előző afganisztáni kormányt. Rendíthetetlen elszántsága és az ügy iránti elkötelezettsége az ellenállási mozgalom kiemelkedő alakjává tette, és jelentős fenyegetést jelentett a tálibok hatalmára. Válaszul Tamanát négy testvérével együtt közel egy hónapra bebörtönözték, ahol elképzelhetetlen megpróbáltatásokat kellett elviselniük, és brutális kínzásoknak voltak kitéve fogvatartóik részéről. Az elszenvedett fizikai és érzelmi traumák ellenére a megrázó megpróbáltatások csak megerősítették őket abban, hogy folytassák a harcot a tálibok elnyomó rezsimje ellen.
Tamana jelenleg Németországban él. Miután külföldön keresett menedéket, hangját és platformját arra használja, hogy felhívja a figyelmet afganisztáni honfitársai és a nők helyzetére. Fáradhatatlanul kiáll az emberi jogokért, különös tekintettel a nők jogaira, és fényt derít a tálibok által elkövetett atrocitásokra.
Aydin Sahba Yaqouby a tálibok 2021 augusztusi hatalomátvétele óta különböző platformokon keresztül küzd az afgán lányok oktatáshoz való jogáért. Aydin szorosan együttműködött a Malala Alapítvánnyal és a UNESCO-val az afgán lányok oktatáshoz való jogainak védelmében és előmozdításában. Írt a Malala Alap online kiadványába, az Assemblybe, hogy felhívja a figyelmet az országban zajló válságra. Aydin több magas szintű fórumon is felszólalt olyan szervezetekkel közösen, mint a UNICEF, az Education Cannot Wait és az Advocates for Afghan Education, sürgetve a nemzetközi közösséget és a politikai döntéshozókat, hogy helyezzék előtérbe ezt a kérdést. Érdekérvényesítő munkája mellett Aydin online tanfolyamokat szervez afganisztáni lányoknak.
Zeba Mirzayee a FIVESTONES és a Kabul Equal által közösen finanszírozott kabuli Tanulási Központ igazgatója. A központ számos tantárgyat kínál azoknak a diákoknak, akiknek nincs anyagi lehetőségük fizetni az oktatásért. Többek közt ingyenes műveltségi órákat tart nőknek, lányoknak és fiúknak. Miután a tálibok hatalomra kerültek és számos korlátozást vezettek be a női diákokkal és tanárokkal szemben, Zeba – aki képzett angol nyelvtanár – úgy döntött, hogy saját otthonában kiscsoportos angol és matematika órákat indít afgán lányoknak. Zeba erőfeszítései és tervei a központ bezárását követően megszakadtak. A központ jelenleg újra nyitva van – férfi tanárok által nyújtott oktatást kínál férfi diákoknak.
Forrás: Central European University