Először mérik fel átfogóan a magyar szellemi élet filozófiai-elméleti súlyát az elmúlt évszázadoktól a jelenkorig. A Budapesti Corvinus Egyetem vezető szerkesztésével készülő kötet várhatóan 2026-ban fog megjelenni.
A tervezett, Magyar Filozófiai Enciklopédia című kötethez hasonlót még nem állítottak össze magyar nyelven: profilja, tevékenysége, enciklopédikus jellege egyben egyszerre szellemi alkotó-, tudományos, és oktatási műhelyközpont is lesz. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázati forrásából a Budapesti Corvinus Egyetem 120 millió forintot fordíthat a kezdeményezésre, amelynek előkészítése már 2019-től zajlik.
„Az enciklopédia három fő koncepcionális célt követ: Egyrészt össze kívánja fogni a hazai filozófustársadalmat, annak szakértelmét az egyes szócikkek megírásában fókuszálni. Másrészt emléket kíván állítani a magyar nyelvű, magyar indíttatású filozófusok népes csoportjának, melynek tagjai a történelmi Magyarország területéről származnak, és sokan közülük más nyelven, más országban írták meg főbb műveiket (…). Végül, főképpen az angol verzióval, a kortárs nemzetközi tudományos élet számára is világossá kívánja tenni azt a tematikus, szakértői sokféleséget, azt a sajátos eredetiséget, amelyet a magyar környezetben született bölcseleti gondolkodás létrehozott. A kötet világossá fogja tenni, hogy van magyar filozófia, van tematikusan eredeti magyar gondolkodás, és mindez széles értelemben releváns a mai szellemi világban” – hangsúlyozza Mezei Balázs Mihály, az enciklopédia vezető szerkesztője, a Corvinus kutatóprofesszora.
A projekt végére, 2026. február 1-re kézirati szerkesztett szöveget hoznak létre, ez a terv szerint ábécében elrendezett egységdokumentum lesz cca. 700 szócikkel, amit még nyomdai szerkesztésnek alá kell vetni. Emellett számos konferencia megrendezését teljesítik, stúdióbeszélgetéseket hoznak létre, visszatérően ismertetőket, válogatást publikálnak az elkészült anyagból. A kötetkiadáson túl az enciklopédia intellektuális hubként, a kortárs magyar szellemi élet önálló fókuszaként is működik, éves szimpóziummal, beszélgetőműsorokkal és külön könyvsorozattal. Az enciklopédia (MAFE) honlapja időszerű tájékoztatást nyújt munkáról, programokról, ill. rendszeresen frissített példacikkeket közöl az elkészült anyagból.
Az enciklopédia kutatási hátterét a szerkesztők akadémiai intézményei biztosítják: a Budapesti Corvinus Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem, a HUN-REN Kutatóhálózat, valamint a Scruton Kft. A kezdeményezésben több mint 100 szerző működik közre. A kötetből digitális és angol nyelvű változatot is terveznek majd.
Forrás: Budapesti Corvinus Egyetem