A Ruzsán induló program célja a helyi lakosság életminőségének javítása, egészségügyi és társadalmi jóllétének elősegítése, amelynek első lépéseként az ország egyetlen államilag támogatott szűrőkamionja egészségügyi vizsgálatokat nyújt a településen élőknek.
Sajtóközlemények: szegedi tudományegyetem
A szakemberek 41 önkéntest vontak be a ZalaZone Járműipari Tesztpályán zajló vizsgálatokba. A mintegy háromperces, két kilométeres utat minden önkéntes kétszer tette meg, egyszer egy hivatásos sofőr vezetett, másik alkalommal pedig önvezető üzemmódban haladt a jármű.
A mesterséges intelligencia egyre több feladatban segít minket a mindennapokban, de mi történik egy chatbot „fejében”, amikor választ ad egy kérdésre vagy értelmez egy utasítást? Többek között erre keresi a választ az SZTE áprilisban induló kutatása, együttműködésben az amerikai Rutgers Egyetemmel és a német Ludwig-Maximilians-Universitättel.
Magyar kutatók olyan, aranyat tartalmazó érzékelők előállításán dolgoznak, amelyek fényváltozással jelzik, ha a vérben vagy agyvízben mérgek vagy súlyos betegségekre utaló anyagok vannak jelen.
A Szegedi Tudományegyetem tesztelheti az orvostechnikai fejlesztések egyik legújabb vívmányát, a RobOtol elnevezésű fülsebészeti robotot. Az elnevezés második fele az otológiára, a fülgyógyászatra utal. Ez a robot dedikáltan bizonyos, nagy precizitást igénylő fülműtétek kulcslépéseit segítő eszköz.
A Szegedi Tudományegyetem Nukleáris Medicina Intézete hazánkban elsőként alkalmazza a radioizotópos prosztataspecifikus daganatterápiát, amely a prosztatarákos betegek túlélését hosszabbítja meg, és új lehetőségeket kínál a kezelés terén.
Laborlátogatások, előadások, kreatív foglalkozások, bemutatók, kalandtúrák, workshopok sora várja egészen kora délutántól, késő éjszakáig az érdeklődőket a hónap utolsó péntekén.
A magyar űrtevékenység múltja, jelene és jövője, valamint a vidékfejlesztés aktuális kérdései is szóba kerülnek majd az SZTE Szabadegyetemen, ahol többek között Farkas Bertalan is előad.
A metilénkék egy színezékként és gyógyszerként használt só. Nem kizárt, hogy az alkohol okozta gyulladásos megbetegedésekre is gyógymód lehet.
A kutatók magashegyi körülmények között, négy héten át gyűjtenek mintákat, eddig megoldatlan geomorfológiai kérdések megválaszolásához.
Leo Moser matematikus a hatvanas évek elején tette fel a kérdést: „A sík legfeljebb mekkora hányada színezhető ki úgy, hogy két kiszínezett pont nem lehet pontosan egységnyi távolságra egymástól?”
Különösen izgalmas pontja az egyezségnek a Karikó Katalin munkásságával kapcsolatos webes tartalmak összegyűjtése.
A Szegedi Tudományegyetem Magyarország Kormánya döntése alapján egy éve vette át a Kaáli Intézet szegedi telephelyét.
Az első napok tapasztalatai alapján a Szegedi Tudományegyetem fejlesztései és kísérletei a BME MRC-100 műholdján és a Földön is működnek.
Július elsejétől a deszki Csongrád-Csanád Megyei Mellkasi Betegségek Szakkórháza és a szentesi Csongrád-Csanád Megyei Dr. Bugyi István Kórház a Szegedi Tudományegyetemhez került.
A legjobb magyar egyetemként végzett a Szegedi Tudományegyetem a Quacquarelli Symonds (QS) frissen megjelent világranglistáján.
A műszer június 22-én elkezdte küldeni a jeleket, amelyeknek a földi vételére és feldolgozására alkalmas antennát épített Kiss Ádám, az SZTE PhD hallgatója.
Belső-Mongóliában és az Altáj régióban kezdhet meg hamarosan ásatásokat Dr. Neparáczki Endre, a szegedi egyetem kutatója egy új magyar-kínai együttműködésnek köszönhetően.
A kutatások eredményeinek köszönhetően a sok kellemetlenséget okozó vörösiszap akár talajjavító anyagként is beforgathatóvá válhat.
A két intézmény szorosan működik együtt az egyetemi hallgatók munkaerőpiaci értékének növeléséért, és azért, hogy a megyében született hallgatók közül minél többen maradjanak a régióban.
Június 10-én, szombaton az SZTE Alma Mater ismét izgalmas családi programokkal, egyéni és csoportos sportolási lehetőségekkel, kari versenyekkel és az elmaradhatatlan főzőversennyel, a Gasztro Materrel várja a kicsiket és nagyokat.