Sajtóközlemények: debreceni egyetem

Az Agrárminisztérium és a Debreceni Egyetem stratégiai megállapodást írt alá, az agrárkar pedig 37 partnervállalattal újította meg együttműködését, egyebek mellett a kihelyezett tanszékek működtetéséről. A minisztérium és az egyetem stratégiai partnerségének célja a magyar agrárium versenyképességének erősítése és a hazai élelmiszeripar eredményességének fejlesztése.

A biztonságos munkavégzés került fókuszba a Debreceni Egyetem Műszaki Karán rendezett Zuhanásbiztonsági Szakmai Napon pénteken. Az elmélet mellé gyakorlat is társult, egyebek mellett bemutatták a legújabb biztonságtechnikai eszközöket, megoldásokat. A karon elérhető EHS szakirányú továbbképzést eddig már csaknem háromszázan zárták oklevéllel.

Az angol rangsorkészítő Quacquarelli Symonds a most nyilvánosságra hozott ranglistán négy új tudományterületen is rangsorolta a Debreceni Egyetemet, a gyógyszerészet és farmakológia mellett a kémiai, a matematikai, valamint a számítástechnikai és informatikai ranglistára került fel az intézmény.

A Debreceni Egyetem Műszaki Karának professzora, Lakatos Ákos új szigetelőanyagokat vizsgál, amelyek vékonyabb kivitelben is hatékonyak. Kutatásai az innovatív technológiák alkalmazására összpontosítanak, mint például aerogélek és a grafitos polisztirol, amelyek jobb hőtechnikai tulajdonságokkal rendelkeznek, de még nem terjedtek el széles körben.

Európa legfejlettebb országai úgy produkáltak számottevő gazdasági növekedést 2010 és 2019 között, hogy jelentősen csökkentették a hagyományos energiahordozók felhasználását és növelték a megújulók arányát – állapította meg egy, a Debreceni Egyetem Műszaki Karán készített tanulmány, amit a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismert el.

A Debreceni Egyetem mentorprogramja lehetőséget biztosít élsportolók számára, hogy párhuzamosan végezzenek tanulmányokat és sportoljanak, így segítve a kettős karrier kialakítását. A program személyre szabott támogatást nyújt a hallgatóknak, hogy sikeresen teljesíthessék a sport és a tanulás kihívásait.

A világon egyedülálló, a malária gyógyításában valószínűleg jól használható új gyógyszerjelölt vegyületeket állítottak elő a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán. A kutatók kiemelkedő munkáját a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.

A porcsérülések és a porckopás hatékonyabb kezelési módszereinek kifejlesztését alapozhatja meg, valamint segítheti a betegek életminőségének javítását a Debreceni Egyetem szakembereinek kutatása. A vizsgálat eredményei úttörő jelentőségűek a porcképződés genetikai szabályozásának megértésében.

Kína vezető felsőoktatási intézményével, a Tsinghua Egyetemmel kötött kutatási, innovációs és technológiai együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem. A két intézmény partnersége többek között az orvostudomány, a terápiás eljárások, a gyógyszer- és élelmiszerfejlesztés, valamint a mesterséges intelligencia alapú kutatás-fejlesztés területeire terjed ki.

Javította eredményeit a QS fenntarthatósági rangsorán a Debreceni Egyetem. A neves angol rangsorkészítő Quacquarelli Symonds által vizsgált intézmények között a DE a 372. helyről a 313. pozícióra lépett előre, amely eredménnyel a legjobb hazai egyetemnek bizonyult.

A Debreceni Egyetem újabb kutatóegységei kerültek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal legjobb infrastruktúrával rendelkező hazai kutatóhelyei közé. Így már a DE 11 kutatóintézménye szerepel a legkiválóbbakat felsorakoztató Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák között.

A compliance jelentősége napjainkban elengedhetetlenné vált a vállalatok és szervezetek működésében. A Debreceni Egyetemen rendezett II. Compliance Konferencia szakemberek bevonásával tárgyalta, hogyan lehet hatékonyan megfelelni a jogszabályi elvárásoknak.

A COVID-19 gyógyításában is alkalmazható egy, az onkológiai kezelésekben már használt gyógyszer – ezt igazolták egy nemrég lezárult kutatásban. A vizsgálatokban a Debreceni Egyetem több intézete is részt vett, együttműködve számos magyar és külföldi egyetemmel, kutatóközponttal.

Jelentős eredményeket ért el a Debreceni Egyetem kutatócsoportja, amely a bölcsességfog eredetű őssejtek fogászati célú hasznosítását kutatja. A kutatások szerint őssejtek felhasználásával egyszer majd nemcsak szuvas fogakat lehet betömni, hanem akár csontot vagy maradandó fogakat is újra lehet növeszteni.