Míg a korábbi járványmodellekben a korcsoportok hatását vették leginkább figyelembe, a COVID-19 világjárvány arra mutatott rá, az életkoron túl az emberek társadalmi-gazdasági helyzete is nagyban meghatározza a betegség végső kimenetelét. A HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatói több egyéni tulajdonság együttes hatását vizsgálták egy járvány szimulációja során.
Sajtóközlemények: covid-19
Hogyan változott a légszennyezettség Európában és Ázsiában a koronavírus-járvány kitörése miatt hozott kormányzati szankciók hatására? Mennyire függött a korlátozások szigorúságától a levegő minőségének javulása? Egyebek mellett ezeket vizsgálták a Magyar Tudományos Akadémia által indított „Poszt-COVID-jelenségek kutatása” című program keretében.
A COVID-19 idegrendszeri hatásairól és a hosszan elhúzódó, long-COVID-szindróma néven ismertté vált koronavírusos tünetegyüttesről tart előadást Dénes Ádám neuroimmunológus a Magyar Tudomány Ünnepén.
Az ELTE lágymányosi kampuszán működő Biotechnológia FIEK laboratórium olyan költséghatékony és tömeges tesztelésre alkalmas kapacitást alakított ki, amely egy következő járványhelyzetben az országos szűréseken is alkalmazható lehet.
A magyar kutatók áttörő felfedezése új reményeket kínál a COVID-19 kezelésében. Egy onkológiában alkalmazott gyógyszer, a Rucaparib, most a vírus elleni küzdelem hatékony eszközévé válhat, különösen a súlyos esetekben. A kutatás folytatódik, hogy új terápiás lehetőségeket találjanak.