A tranzakciók számát tekintve a globális M&A piac tovább növekedett 2022-ben, újabb rekord szintet elérve. A kiemelkedően magas tranzakciószám ellenére azonban a tranzakciók összértéke 2022-ben közel 30%-kal alulmúlta a 2021-es rekordévet. A közép-kelet-európai régióban 2022-ben is jelentősen kifejtették hatásukat a globális gazdasági folyamatok (energiaválság, inflációs nyomás, jegybanki kamatemelés), de ezeken túlmenően gazdasági környezetünkre különösen negatív hatást jelentett az orosz-ukrán háború. A globális, illetve a KKE régió trendjeivel összhangban 2022-ben Magyarországon is tovább növekedett az M&A tranzakciós aktivitás. A 2021-es mintegy 50%-os növekedéshez képest ugyan alacsonyabb mértékben, de így is 25%-kal növekedett a tranzakciók száma a 2022-es évben – áll a Deloitte hazai piacra fókuszáló idei M&A piaci tanulmányában.
Ingatag gazdasági környezetben növekedett a fejlődő gazdaságok tőkevonzása
Szemben a 2020-2021 közötti változásokkal, amikor is kiemelten sok országhatáron belüli tranzakció történt, 2021-ről 2022-re a nyugati gazdaságok helyett a tőke a fejlődő gazdaságokban keresett befektetési lehetőségeket. Ezt a tendenciát tükrözi, hogy azon tranzakciók részaránya (tranzakciószám alapon), melyekben amerikai egyesült államokbeli célvállalatot vásároltak fel a 2021-es kb. 40%-ról 30%-ra esett vissza 2022-ben.
A rekord magas globális tranzakciószám ellenére a tranzakciók összértéke 2022-ben mintegy 30%-kal alulmúlta a 2021-es rekordévet. M&A csapatunknak is aktív éve volt 2022-ben, és az idei pipeline is erős. Közelről látjuk, hogy a magas kamatszintek milyen sebeket ejtenek a gazdasági szereplőkön, melyek mérséklésére belátható időn belül kamatcsökkentést vár a piac, amely újabb lendületet adhat a tranzakciós piacoknak. – mondta Bíró Balázs, a Deloitte Magyarország vezérigazgatója és a Pénzügyi Tanácsadás vezető partnere.
Az energiaválság, infláció, kamatemelések jelentős hatást fejtettek ki
A 2020-2021 közötti időszakot gazdasági bizonytalanság, az ellátási láncok töredezettsége, valamint a fiskális és monetáris stimulus jellemezte. Ezek helyét 2022-ben átvette a háború, az energiaválság, a magas inflációs környezet és a jegybanki kamatemelési ciklus. Továbbá 2023 elején ezekhez társult egy bankpiaci válság (Silicon Valley Bank, Signature Bank, Credit Suisse, First Republic Bank) is. Ezek hatására a tranzakciós piacon számottevő változás állt be 2022 első feléről az év második felére, ami a tranzakciók összértékében mutatkozik meg látványosan. Míg 2022 első felében összesen 2,4 milliárd USD értékben kötöttek tranzakciókat, addig az év második felében ez az összeg 1,7 milliárd USD-re, mintegy 30%-kal esett vissza.
Szétszakadó mezőny, kirobbanó mértékű lengyel felvásárlási aktivitás
A KKE-i tranzakciós számok országbontását vizsgálva vegyes kép látható. A legnagyobb régiós piacokon (lengyel, cseh, román, magyar) folyamatos és jelentős mértékű növekedés figyelhető meg a tranzakciók számában. Lengyelország 2021-ről 2022-re 53%-os növekedést ért el, így a pandémia előtti szintek két-háromszorosára ugrott a tranzakciók száma. Továbbá a lengyel piacon több, mint másfélszer annyi addicionális tranzakció született 2021-hez képest, mint a régió többi országában együttvéve.
Ezzel ellentétben például Bulgáriában, Albániában, Bosznia-Hercegovinában, Észak-Macedóniában és a Baltikumban a tranzakciósszám stagnált vagy csökkent 2022-ben.
Aktív volt a magyar vállalatfelvásárlási piac is
A globális, illetve a KKE régió trendjeivel összhangban 2022-ben Magyarországon is tovább növekedett az M&A tranzakciós aktivitás. A tavalyi 53%-os növekedéshez képest ugyan alacsonyabb mértékben, de így is 25%-kal nőtt a tranzakciók száma a 2022-es évben.
2022-ben Magyarországon a hazai befektetők részaránya 52% körül alakult. A KKE-i régiót is megelőzve a nem KKE-i EU-28 (az Egyesült Királyságot is beleértve) országok mutatkoztak a legaktívabb befektetői körnek.
Töretlen az IT szektor iránti érdeklődés
Az utóbbi évtized sikerszektora a közép-kelet-európai régióban az IT szektor volt. Míg 2013-ban megközelítőleg minden 20. tranzakcióban szereplő célvállalat volt IT érdekeltségű, addig 2022-re már közel minden 4. tranzakcióról volt ugyanez elmondható. 2019-2022 között az IT mellett az energia, az ingatlan, a szolgáltatások és az egészségügy is 30% feletti éves átlagos növekedést ért el a tranzakciószámot tekintve.
Magyarországon a 2022-es iparági sorrend jelentősen átrajzolódott a 2021 eshez képest. A régiós sorrendhez hasonlóan hazánkban is az élre tört az IT szektor, megelőzve a pénzügyi és az energia szektort. A pénzügyi szektor még 2021-ben a középmezőnyben foglalt helyet, 2022-re már a második helyre ugrott fel. A KKE-i M&A piacon (a tranzakciószám alapú rangsort tekintve) a pénzügyi szektor mérsékelten kap szerepet, azonban Magyarországon ez számít az egyik húzóágazatnak (további információért ajánljuk a Deloitte által évente kiadott angol nyelvű közép-kelet-európai banki, illetve biztosítási M&A piaci tanulmányokat). Az IT és a pénzügyi szektor mellett szintén nagy növekedést lehetett megfigyelni 2022-ben az ipari, illetve a fogyasztói szektorban.
Az IT szektor iránti befektetői vonzalom nemcsak a tranzakciós piacon, de a tőzsdei értékeltségeken keresztül is látható. Az IT szektor tőzsdei értékeltségének növekedése az elmúlt évtizedben jelentősen meghaladta az összes nagyobb szektor növekedési ütemét. Ez a dinamikus növekedés 2022 ben átmenetileg megtört, melynek legmarkánsabb magyarázata a számottevően megnövekedett kamatkörnyezet, melyre ezen növekedési papírok árfolyama különösen érzékeny. 2023 egyelőre felfelé korrekciót hozott, mivel a friss negyedéves vállalati profitjelentések nem rossz minőségűek, valamint 2023 második félévére kamatemelést vár, áraz a piac. – mondta Csomor Csaba, a Deloitte Magyarország Pénzügyi Tanácsadás igazgatója.
A tanulmányról
A Deloitte Magyarország hatodik alkalommal jelentkezik a hazai piacra fókuszáló M&A piaci kitekintőjével. A tanulmány a vállalattulajdonosok, cégvezetők, valamint potenciális befektetők számára nyújt összefoglalót a vállalatértékesítési és felvásárlási piac helyzetéről és aktualitásairól
pénzügyi, jogi és egyéb területek tekintetében.
A teljes tanulmány, valamint a benne szereplő ábrák, grafikonok és a hazai kiemelt tranzakciók listája ezen az oldalon érhető el.
Forrás: Deloitte Magyarország