Európai Vállalkozásfejlesztési Díjjal (European Enterprise Promotion Awards, EEPA) ismerték el a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) vállalkozástámogató alkalmazását. A VOSZPortnak digitális átállás kategóriában ítélték oda a díjat.
A nemzeti forduló díjait Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter adta át, aki többek között azt mondta, „a versenyképesség helyreállítását a magyar EU-elnökség is az egyik legfontosabb feladatának tekinti, ezért ösztönözni fogja a bürokrácia leépítését, az elektromos autózás és a mesterséges intelligencia térnyerését”.
Magyarországon a kiírásra idén 5 kategóriában érkeztek pályázatok a legalább 15 hónapja működő projektekkel vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó civil szervezetektől, önkormányzatoktól, állami szervektől és intézményektől. A márciusban közzétett felhívás nemzeti fordulója május 31-én zárult, az európai fordulót a magyar EU-elnökségre tekintettel Budapesten tartják. A díjátadót novemberben rendezik meg.
Az Európai Vállalkozásfejlesztési Díjat az Európai Bizottság alapította 2006-ban abból a célból, hogy széles körben ismertté válhassanak a példaértékű vállalkozásfejlesztési kezdeményezések.
„Sajnos Magyarország a digitális szolgáltatások széleskörű használatában még mindig a sor végén van, ezért is tartottuk fontosnak, hogy a VOSZPort ne csak támogassa a digitális transzformációt, amely egyébként az Európai Unióban is kiemelt téma, hanem minél több, főként mikro- és kisvállalkozást vegyünk rá azok használatára. A VOSZPort alkalmazásával közvetve vállalkozói edukációt is folytatunk” – mondta Barabás Tamás, a VOSZ társelnöke.
A VOSZPort alkalmazás moduláris felépítésű digitális felület, egyfajta vállalkozói vezérlőpult, amelyet a felépítésének köszönhetően a VOSZ az üzembehelyezése óta folyamatosan fejleszt. Az alapfunkcióit tekintve számlázást, banki tranzakciókezelést, céginformációs lekérdezést és ügyfélkapcsolat-kezelést megkönnyítő megoldás legnagyobb előnye a digitális egykapus rendszer, ugyanis egyetlen regisztrációval egy sor további szolgáltatást vehet igénybe a felhasználó. Az év elejétől már a VALI.hu funkciói is elérhetők a VOSZPort-on keresztül és viszont, külön felhasználói azonosítás nélkül.
„Egy kattintással ki lehet próbálni a szoftvereket”
„A célunk továbbra is az, hogy az alapfunkciók mellett további szoftvereket integráljunk az alkalmazásba, amelyek segítik a vállalkozásokat” – hangsúlyozza Barabás Tamás.
A VOSZ társelnöke egyúttal bejelentette, hogy ezen szoftverek sorában már elérhető a felületen keresztül a BOOK4US időpontfoglaló online szoftver, a GoodID és az E-szerződés digitális aláíró felülete is, valamint online munkaidő-nyilvántartó programot is használhatnak a vállalkozók.
Barabás Tamás határozottan állítja: azzal, hogy minél több szoftvert tesznek elérhetővé, a digitális átállás edukációs oldalát is erősítik, hiszen a VOSZPort felületén főként a mikro- és kisvállalkozások egyetlen regisztrációval kipróbálhatják azokat a digitális megoldásokat, amelyekkel akár korábban még nem is találkoztak, ugyanakkor a vállalkozói hatékonyságot – például pénzügyi, CRM-szinten – számottevő mértékben támogathatják.
„Egy kattintással ki lehet próbálni a szoftvereket” – érvel a regisztráció mellett a VOSZ társelnöke. „Ráadásul a regisztráció során megadott vállalkozó adatok alapján, mint például a tevékenységi kör, a munkavállalói létszám, a VOSZPort felhasználói profilt képez, és ezek alapján ajánl további hasznos szoftvereket a vállalkozás számára”.
Jön a megkerülhetetlen mesterséges intelligencia
Barabás Tamás azt is bejelentette, hogy várhatóan már idén, de legkésőbb jövőre mesterséges intelligencia (AI) alapú megoldások is elérhetőek lesznek a VOSZPort felületén keresztül.
Ezzel a technológiával automatizált eljárással tudnak majd a vállalkozások akár weboldalt készíteni, valamint elérhető lesz egy digitalizált AI-alapú arculati tervezési csomag. Ezekkel egy új vállalkozás is könnyebben és gyorsabban tud elindulni a piacon, hatékonyabb és sikeresebb lehet a kezdő, jellemzően nehezebb időszaka.
A VOSZ társelnöke még azt is elmondta, hogy ezek mellett készülnek egy főkönyvi automatizált elemzési szolgáltatás-csomaggal is, ezzel akár a könyvelők külön megkérdezése nélkül gyorsan kaphatnak választ különböző aktuális pénzügyi kérdésekre, amelyek a vállalkozást érinthetik. Ráadásul a tervek szerint a vállalkozás vezetője kérdéseket is fel tud majd tenni a rendszernek, amely a mesterséges intelligencia használatával azonnal válaszol majd.
A VOSZPort rendszer a jövőben is könnyen és szinte korlátlanul bővíthető, ennek alapja lesz nem csupán a megjelenő új szoftveres megoldások széles köre, hanem együttműködéseik (mint például az eMAG-gal kötött megállapodásuk) által biztosított lehetőségeik.
Forrás: Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége