Az MNB vállalati konjunktúraindexe az előző havi -4-ről +1 pontra nőtt, ami az elmúlt 5 hónap legmagasabb értéke. A jelenlegi helyzet megítélése számottevően javult és a jövővel kapcsolatos optimizmus is minimálisan erősödött júniushoz képest. Előbbi indexe a 2022. decembere óta tapasztalt legmagasabb szintre, -11 pontra nőtt az előző havi -19-ről, utóbbié pedig a júniusi +11-ről +12 pontra emelkedett. Az 1 évvel korábbi szinthez viszonyított átlagos kapacitás-kihasználtság és bevételi szint is nőtt júniushoz képest: előbbi 89-ről 93 (ami a 2023. április óta tapasztalt legmagasabb érték), utóbbi pedig 94-ről 97 százalékra. A beruházási és a létszámbővítési tervek mutatói is kismértékben emelkedtek: előbbi a júniusi +31-ről +33 pontra (ami az elmúlt 4 hónap legkedvezőbb értéke), utóbbi pedig 0-ról +1 pontra. Az üzleti hangulat a nagyobb méretkategóriákban javult, a mikrocégeknél azonban számottevően romlott júniushoz képest. Az iparban és építőiparban a konjunktúra megítélése továbbra is elmarad a szolgáltatás és kereskedelemben tapasztalttól.
Korábbi felméréseink eredményei az alábbi linkre kattintva érhetők el:
https://www.mnb.hu/penzugyi-stabilitas/publikaciok-tanulmanyok/vallalati-konjunktura-felmeres
A jegybank alapfeladatainak ellátásához kiemelten fontosnak tartja a hazai vállalati szektor aktuális gazdasági helyzetének és jövőbeli várakozásainak nyomon követését. Ennek érdekében az MNB 2020 decemberétől havi gyakorisággal végez vállalati konjunktúrafelmérést a kereskedelmi bankok és a vállalati szektor érdekvédelmi szervezetei közvetítésével, amelynek segítségével az aggregált statisztikai adatoknál részletesebb és közvetlenebb visszajelzés kapható a gazdasági szereplők helyzetéről és kilátásairól. Az MNB vállalati konjunktúra indexe a jelenlegi helyzet és a várakozások megítélésének együttes figyelembevételével kerül kiszámításra, amely egy mutatóba sűrítve vizsgálja a hazai vállalati konjunktúra alakulását.
Ezúton is szeretnénk megköszönni a felmérésben közreműködőknek, hogy együttműködésükkel hozzájárulnak a gazdasági folyamatok gyorsabb és mélyebb megismeréséhez!
Forrás: Magyar Nemzeti Bank