A közúti biztonságot, a közlekedési hálózatok hatékonyságát, valamint a balesetek és a forgalmi torlódások elkerülését is segítheti az a digitális iker keretrendszer, melynek fejlesztésén a floridai és a szöuli egyetemmel együttműködésben a Debreceni Egyetem Informatikai Karának szakemberei dolgoznak.
Sajtóközlemények: innováció
Az ELTE Informatikai Kara, hazánk egyik élenjáró informatikai képzést nyújtó felsőoktatási intézménye, 2025. január 17-én ismét kitárja kapuit a felvételi előtt álló, informatika iránt érdeklődő diákok és szülők részére.
A Münchenben található új létesítmény két fő részből áll: a workshopot, tesztfelszerelést és mérőberendezést, valamint a nagyfeszültségű akkumulátorok és inverterek prototípusát is magába foglaló, multifunkcionális részleg mellett az AEC egy technikailag és szerkezetileg is egyedülálló szélcsatornával is rendelkezik.
Az egyedi kertészeti megoldás a növények gyors és egészséges növekedését szolgáló fejlett rendszerrel, valamint bármilyen enteriőrbe jól illeszkedő, állólámpa-szerű formatervvel érkezik.
A Széchenyi István Egyetem és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat stratégiai együttműködési megállapodást kötött, amely célja a nemzetközi oktatási, kutatási és innovációs tevékenységek elősegítése. Az együttműködés keretében két nemzetközi projekt valósul meg, amelyek a megújuló energiára és a digitalizációra fókuszálnak.
A Széchenyi István Egyetem sikeresen exitált drónfejlesztő startup cégéből, az ABZ Innovation Kft.-ből, amely piaci sikerével igazolta az együttműködés eredményességét. Az egyetem jelentős szerepet játszott a drónok fejlesztésében, és a jövőben is folytatja az innovációs együttműködést.
Kína vezető felsőoktatási intézményével, a Tsinghua Egyetemmel kötött kutatási, innovációs és technológiai együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem. A két intézmény partnersége többek között az orvostudomány, a terápiás eljárások, a gyógyszer- és élelmiszerfejlesztés, valamint a mesterséges intelligencia alapú kutatás-fejlesztés területeire terjed ki.
A közlemény szerint a jogszabály megfelelő kereteket biztosít ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, teljesítményelvű és hatékony hálózattá váljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, és a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét.
A kiadvány, valamint az ehhez kapcsolódó IP Hősök kampány célja, hogy a körforgásos működést szem előtt tartó cégek számára is bemutassa, hogyan szerezhetnek jogi védelmet, növelhetik piaci- és versenyelőnyüket oltalomszerzéssel.
A Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontja és Győri Innovációs Parkja „Kiváló kutatási infrastruktúra” címet, míg Zalaegerszegi Innovációs Parkja az Intelligens Járművek Kutatási Hálózat részeként „Ígéretesen fejlődő kutatási infrastruktúra-hálózat” minősítést kapott.
A Toyota bemutatta az e-kollekciót, amely innovatív megoldásokat kínál az alkalmazkodó életmódhoz, beleértve a hordozható munkaterületet, digitális háziállatot és moduláris bútorokat. Célja a modern élet kihívásainak kezelése.
2025 januárjától a szellemi alkotások hasznosítása érdekében előnyösebb feltételekkel jöhetnek létre új startup, spin-off vállalkozások a szellemi termék apportjának adómentessé tételével.
A Magyar Innovációs Szövetség 33. alkalommal hirdette meg kis-, közép- és nagyvállalatok számára a Magyar Innovációs Nagydíjat, amelyre a cégek a gyakorlatban is megvalósult, 2024. évben mérhető üzleti hasznot hozó innovációs projektekkel nevezhetnek.
Az ELTE november 27-i Innovációs Napján diskurzus folyt a hazai KFI támogató intézmények, vállalati és nonprofit szakmai műhelyek és a kutatómunkát végző felsőoktatási társintézmények képviselőivel, díjazták a legkiemelkedőbb egyetemi fejlesztéseket, és sor került a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával egy közös iparjogvédelmi együttműködés ünnepélyes aláírására is.
A világ egyik legismertebb háztartási kisgép- és szépségápolási márkája, a Rowenta idén kettős évfordulót ünnepel: fennállásának 140. és első porszívójának 50. születésnapját. A márka hamar felismerte azokat az igényeket, amelyek az emberek mindennapjait forradalmasíthatják.
A PPKE-ITK kimagasló eredményeket ért el a nemzetközi CYBATHLON 2024 versenyen. Látástámogató technológiák kategóriájában az EyeRider csapat első helyezést ért el. Az általuk fejlesztett alkalmazás olyan nehezebb terepeken is lehetővé teszi a biztonságosabb közlekedést a látássérültek számára, mint az erdők vagy a járdák.
A Science Europe az MTA és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat társszervezésében magas szintű munkaértekezletet tart november 19-én Budapesten.
A Debreceni Egyetem újabb kutatóegységei kerültek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal legjobb infrastruktúrával rendelkező hazai kutatóhelyei közé. Így már a DE 11 kutatóintézménye szerepel a legkiválóbbakat felsorakoztató Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák között.
Az ELECTROMEGA Kft. a projekt megvalósításához a Széchenyi Terv Plusz keretén belül, az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában 98,23 millió forint támogatásban részesült.
A Drón Fórum 2024 a Széchenyi István Egyetemen a legújabb dróntechnológiai trendeket és kihívásokat tárgyalta, összegyűjtve iparági szakembereket, kutatókat és döntéshozókat. Az esemény célja a közös gondolkodás volt a drónhasználat jövőjéről.
A kifejlesztett rendszer képes 5 kilométer/óra sebességig rásegíteni az emberi erő által kifejtett mozgatóerőre, emellett vontatható és a komissiózóállomásokon töltőkön dokkolható is. Ezen felül több olyan új megoldást tartalmaz, amely az energiahatékonyságot és a munkabiztonságot is jelentős mértékben javítja.