Az Európai Űrügynökség Euclid űrteleszkópja megdöbbentő felfedezést tett. A most felfedezett Einstein-gyűrűk tanulmányozásával a kutatók következtetni tudnak a lencséző galaxis tömegére, beleértve a más módszerekkel nehezen tanulmányozható sötét anyagot is, és ezáltal a Világegyetem fejlődéséről szerezhetnek fontos új ismereteket.
Sajtóközlemények: innováció
A január végi eseményen az egyetemi ökoszisztéma előnyei mellett szó esett kompetenciamérésekről, projektalapú modulokról és a hallgatók szocializációját ösztönző kezdeményezésekről is.
A 10 európai egyetemet tömörítő EELISA szövetség már az 5. pályázatát írja ki közösségek támogatására. A BME alapító tagságával 2020-ban létrejött EELISA az egyetemek közösségi és tudományos összefogására ösztönzi a hallgatókat, oktatókat és kutatókat, és erre ezúttal összesen 140 ezer eurónyi támogatást szán.
A kifejezetten az erdészeti igényekre kialakított forgókapás talajművelő gép teljes egészében hazai fejlesztés, amely hatékonyabb gyomirtást, takarónövény-szabályozást és nedvességmegőrzést tesz lehetővé az erdős területeken és a nemzeti parkokban, természetvédelmi területeken, ezáltal segítve a fenntartható művelést, a zöld átállást és a klímavédelmi célok megvalósulását.
Számos kutatás bizonyítja, hogy a fiatalok egyre több időt töltenek a videó- és számítógépes-, illetve az okoseszközökre letölthető játékokkal. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ezért egyre nagyobb figyelmet fordít a sokak által nagyon kedvelt mobil- és videójátékok vizsgálatára, illetve az ezekkel kapcsolatos ismeretterjesztésre.
Egy mérföldkőnek számító pillanatban a globális konglomerátum, az Al Habtoor Group hivatalosan is elindította ultra-luxus márkáját, az Al Habtoor Palace Budapestet, amely az első emirátusi luxushotel-márkát hozza el Európába. Az ünnepélyes megnyitót a szálloda Erzsébet téren található, exkluzív helyszínén tartották, Budapest szívében.
Az ELTE vezetésével megvalósított ipari-akadémiai kompetencia központ célja, hogy az egyetemi tudásbázison alapulva a digitális iparban, a pénzügyi szektorban, illetve az egészségügyben alkalmazható, a vállalati és egyetemi versenyképességet egyaránt növelő informatikai megoldásokat fejlesszen.
Idén negyedik alkalommal hirdette meg a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány a .wave akcelerációs programot, amely az MBH Bank támogatásával valósult meg. A program győztese a Fishee csapata lett, amely innovatív napelemes kapásjelző készüléket fejlesztett.
A közúti biztonságot, a közlekedési hálózatok hatékonyságát, valamint a balesetek és a forgalmi torlódások elkerülését is segítheti az a digitális iker keretrendszer, melynek fejlesztésén a floridai és a szöuli egyetemmel együttműködésben a Debreceni Egyetem Informatikai Karának szakemberei dolgoznak.
Az ELTE Informatikai Kara, hazánk egyik élenjáró informatikai képzést nyújtó felsőoktatási intézménye, 2025. január 17-én ismét kitárja kapuit a felvételi előtt álló, informatika iránt érdeklődő diákok és szülők részére.
A Münchenben található új létesítmény két fő részből áll: a workshopot, tesztfelszerelést és mérőberendezést, valamint a nagyfeszültségű akkumulátorok és inverterek prototípusát is magába foglaló, multifunkcionális részleg mellett az AEC egy technikailag és szerkezetileg is egyedülálló szélcsatornával is rendelkezik.
Az egyedi kertészeti megoldás a növények gyors és egészséges növekedését szolgáló fejlett rendszerrel, valamint bármilyen enteriőrbe jól illeszkedő, állólámpa-szerű formatervvel érkezik.
A Széchenyi István Egyetem és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat stratégiai együttműködési megállapodást kötött, amely célja a nemzetközi oktatási, kutatási és innovációs tevékenységek elősegítése. Az együttműködés keretében két nemzetközi projekt valósul meg, amelyek a megújuló energiára és a digitalizációra fókuszálnak.
A Széchenyi István Egyetem sikeresen exitált drónfejlesztő startup cégéből, az ABZ Innovation Kft.-ből, amely piaci sikerével igazolta az együttműködés eredményességét. Az egyetem jelentős szerepet játszott a drónok fejlesztésében, és a jövőben is folytatja az innovációs együttműködést.
Kína vezető felsőoktatási intézményével, a Tsinghua Egyetemmel kötött kutatási, innovációs és technológiai együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem. A két intézmény partnersége többek között az orvostudomány, a terápiás eljárások, a gyógyszer- és élelmiszerfejlesztés, valamint a mesterséges intelligencia alapú kutatás-fejlesztés területeire terjed ki.
A közlemény szerint a jogszabály megfelelő kereteket biztosít ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, teljesítményelvű és hatékony hálózattá váljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, és a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét.
A kiadvány, valamint az ehhez kapcsolódó IP Hősök kampány célja, hogy a körforgásos működést szem előtt tartó cégek számára is bemutassa, hogyan szerezhetnek jogi védelmet, növelhetik piaci- és versenyelőnyüket oltalomszerzéssel.
A Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontja és Győri Innovációs Parkja „Kiváló kutatási infrastruktúra” címet, míg Zalaegerszegi Innovációs Parkja az Intelligens Járművek Kutatási Hálózat részeként „Ígéretesen fejlődő kutatási infrastruktúra-hálózat” minősítést kapott.
A Toyota bemutatta az e-kollekciót, amely innovatív megoldásokat kínál az alkalmazkodó életmódhoz, beleértve a hordozható munkaterületet, digitális háziállatot és moduláris bútorokat. Célja a modern élet kihívásainak kezelése.
2025 januárjától a szellemi alkotások hasznosítása érdekében előnyösebb feltételekkel jöhetnek létre új startup, spin-off vállalkozások a szellemi termék apportjának adómentessé tételével.
A Magyar Innovációs Szövetség 33. alkalommal hirdette meg kis-, közép- és nagyvállalatok számára a Magyar Innovációs Nagydíjat, amelyre a cégek a gyakorlatban is megvalósult, 2024. évben mérhető üzleti hasznot hozó innovációs projektekkel nevezhetnek.