Év elején 440 magyarországi munkáltató válasza alapján készítette el elemzését a Profession.hu a cégek 2025-re vonatkozó kilátásairól, terveiről. A munkáltatók többsége vagy a pénzügyi-gazdasági helyzetük javulásával vagy stagnálásával számol, minden második cég pedig létszámbővítést tervez.
Sajtóközlemények: gazdasági helyzet
A magyarországi munkavállalók 53%-a kapott saját bevallása szerint fizetésemelést 2024-ben. Ez alacsonyabb arány a 2023-asnál (61%), de meghaladja a 2022-est (44%). Míg tavaly a válaszadók 74%, addig idén már 81%-a számít valamilyen formában fizetési csomagjának bővülésére, a cégek viszont idén óvatosabbak – derül ki a Profession.hu friss, reprezentatív felméréséből.
A javuló gazdasági helyzet, az idén is elérhető állami támogatások, az állampapírhozam-kifizetések mind az otthonteremtési lakásvásárlásra, mind a befektetési célú vételekre pozitív hatást gyakorolhatnak 2025-ben. A lakásukat bérbe adók az MBH Elemzési Centrum számításai szerint 6% körüli hozamra számíthatnak ebben az évben – de vajon jó befektetés marad-e az ingatlan, ha a lakásépítési boom beindulásával a bérlakás piacon is intenzívebbé válik az árverseny?
A korábbi évekhez hasonlóan a cégek többsége 2024-ben is megvalósította az ígért bérfejlesztést, sőt, végül többen emeltek a fizetéseken, mint ahányan eredetileg tervezték. Az idei évre vonatkozó prognózisokban azonban már szerényebb tervek láthatóak: tízből csak hat munkáltató kalkulál emeléssel, átlagosan 8,4%-ossal – derült ki a Profession.hu friss munkáltatói felméréséből.
Az OTP Bank legfrissebb Öngondoskodási kutatása rámutat, hogy a magyar lakosság anyagi helyzete és a takarékosság iránti hozzáállás tekintetében három csoportra oszlik. A válaszadók jelentős része nem foglalkozik öngondoskodással, míg mások aktívan keresik a biztos jövőt.
A VOSZ Barométer legfrissebb eredményei aggasztó trendeket mutatnak a vállalkozói szférában. Az üzleti hangulat tovább romlott, a beruházások növekedése elmarad, míg a vállalkozások a magas adóterhet és a csökkenő vásárlóerőt jelölik meg legnagyobb kockázatnak.
A céges autók választása a valódi szükségletek helyett sokszor a státuszról szól. Miért fontos a fenntarthatóság a flottakezelésben, és hogyan befolyásolja a vállalati kultúra a döntéseket? Cikkünkben feltárjuk a cégautópiac jelenlegi helyzetét és a kihívásokat.