A küldetés sikeresen teljesítette az előzetes tervezési felülvizsgálatot. Ez döntő előrelépés, mivel bizonyítja, hogy a küldetés műszercsomagja megfelel az összes szükséges előírásnak.
Sajtóközlemények: elkh
Az ionoszféra Közép-Európában tapasztalt kozmikus eredetű változásairól az FI kutatóinak három tanulmánya jelent meg a közelmúltban a Frontiers in Astronomy and Space Sciences nemzetközi folyóirat egyik speciális kötetében.
A vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben idén ismét tömegesen virágzik a lótusz, így a nyár utolsó szombatján tematikus napot tartanak, amelyre mindenkit szeretettel várnak.
A mesterséges intelligenciát alkalmazó algoritmusok összehasonlító mutatóit rendszerszinten félreértelmezik, ez pedig táptalajt adhat ahhoz, hogy mindenki a saját módszereit tüntesse fel legjobbként.
A CSFK kutatójának részvételével folytatott nemzetközi csillagászati együttműködés eredményeit bemutató publikáció az Astrophysical Journal Letters folyóiratban jelent meg.
A végéhez közeledik az ELKH által támogatott, 2022 áprilisában elindított régészeti kutatás terepi része a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor ma álló barokk rendházának déli udvarán.
Segítségével egyes sejtek is vizsgálhatók, ráadásul egyszerre több ezer, ez komoly segítség az olyan kutatásoknak, amelyek például pontosabb diagnózisok, új terápiák kifejlesztését célozzák.
A fajok kihalásának mértéke az óceáni szigeteken sokkal erőteljesebb, mint a kontinenseken. A párizsi Természettudományi Múzeum ezért egy nagyszabású expedíciósorozatot indított a csendes-óceáni Új-Kaledónia szárazföldi csigafaunájának megismerésére.
Magyar kutatók számítógépes modellezéssel két új, eddig ismeretlen aszteroidacsaládot találtak, amelyek a Jupiterrel a Nap körül keringenek.
A megújított Irányító Testület fő feladata a magyar kutatóhálózat mérhető eredményességének növelése, valamint a nemzetközi tudományos erőtérben való pozícionálása.
A kutatás eredménye szerint egy evolúciósan ősinek tekintett agytörzsi idegsejtcsoport is szükséges negatív emlékeink raktározásához és előhívásához.
Az ötéves projekt során a kutatók összesen közel 40 millió galaxist, kvazárt és csillagot vizsgálnak. Az első 2 millió objektum ellenőrzésében magyar szakember is részt vett.
Ezeket az anyagokat és eljárásokat hatékonyabb fényforrások (LED) és elektronikus eszközök gyártása, valamint a hidrogén vízből való előállításának katalízise során hasznosíthatják.
A kutatók vizsgálták azt is, hogy más fajok érkezése képes-e gyorsítani az ökoszisztémák helyreállását. A tanulmány a Global Change Biologyban jelent meg.
A kutatásról szóló tanulmány a világ vezető szakfolyóiratában, a Nature Climate Change-ben jelent meg.