A Győr-Moson-Sopron vármegyei Levél településen egy tejelő szarvasmarha-állományban igazolta a ragadós száj- és körömfájás betegség jelenlétét a Nébih laboratóriuma. A vírusürítés csökkentése érdekében a 3000 állatot számláló gazdaság vakcinázását a vármegyei kormányhivatal szakemberei haladéktalanul megkezdték, és napokon belül elindul a telep felszámolása is.
Sajtóközlemények: állategészségügy
A rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázása 2025. március 29-én kezdődik Magyarország déli és keleti vármegyéiben. Az immunizálással egyidőben ebzárlat és legeltetési tilalom lesz érvényben az érintett térségekben. A Nébih felhívja a lakosság figyelmét, hogy a veszettség gyanújának jelentése jogszabályban előírt kötelezettség, a betegséget megelőző intézkedések betartása pedig közös társadalmi célt szolgál.
A védő- és megfigyelési körzeteket bemutató országos térkép, illetve az érintett vármegyét ábrázoló térkép, valamint a korlátozással érintett települések listája megtekinthető a Nébih ragadós száj- és körömfájás tematikus oldalán. A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében az országos főállatorvos rendkívül szigorú hatósági intézkedéseket rendelt el.
A Zala vármegyei kiskérődzők pestise kitörések kapcsán elrendelt intézkedések hatékonynak bizonyultak: a hatóságok a széleskörű vizsgálatok során hetek óta nem állapítottak meg újabb gyanús esetet. A kedvező eredményeknek köszönhetően sor került néhány korábban elrendelt intézkedés feloldására.
A kiskérődzők pestise miatt szigorú intézkedéseket vezettek be Magyarországon, beleértve a látogatási tilalmakat és a forgalmi korlátozásokat, hogy megakadályozzák a betegség terjedését és megőrizzék az állategészségügyi státuszt.
A Nébih laboratóriuma Zala vármegyében kimutatta a kiskérődzők pestisének vírusát, amely juhok és kecskék megbetegedését okozza. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van, és Romániából nem érkezhetnek további kiskérődző szállítmányok Magyarországra.
A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak.
A Komárom-Esztergom vármegyei Tárkány településen található, mintegy 60.000 állatot tartó tenyész tyúk telepen a megemelkedett elhullás miatt merült fel a madárinfluenza gyanúja. Ezt a Nébih laboratóriuma igazolta, a vírus H5N1 altípusát mutatta ki az elhullott állatokból.
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Baranya vármegyében a Nébih laboratóriuma. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van. Ezenfelül a jelenlegi járványhelyzet miatt Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben szigorú intézkedéseket rendelt el a hatóság.
A madárinfluenza terjedése miatt Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyében bővíteni kell a védő- és megfigyelési körzeteket. A Nébih sürgeti az állattartókat a szabályok betartására a járvány terjedésének megakadályozása érdekében.
Csongrád-Csanád vármegyében is madárinfluenza jelenlétét azonosította a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. A járványban érintett 9500 darabos májhasznú kacsaállományt felszámolták a szakemberek.
A madárinfluenza terjedése újabb megyét érintett Magyarországon. Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma azonosította a vírust, ami sürgős intézkedéseket igényel a helyi állomány védelme érdekében.
A Nébih ezúton tájékoztatja az ügyfeleit, hogy 2024. május 1-től az utánvétes fizetési módhoz kapcsolódó költségekben változás várható.
Jelentősen csökkent hazánkban az antibiotikumok eladása az állategészségügyben – derült ki az Európai Gyógyszerügynökség által nemrég közzétett jelentésből.