- Elfogadták a Parlament álláspontját a 2024-es uniós költségvetésről a tagállamokkal folytatott tárgyalások előtt
- A képviselők álláspontja összhangban van az EU hosszú távú költségvetésének javasolt félidős felülvizsgálatával
- Az uniós kormányok által megkurtított kulcsfontosságú programok alapvető finanszírozását visszaállították a képviselők
- Jelentős növekedés a kutatás, az Erasmus+, az éghajlat-politika, a közlekedési infrastruktúra, az uniós szomszédságpolitika és a humanitárius segélyek terén
A képviselők növelik a 2024-es uniós büdzsét az Ukrajna elleni orosz háború kezelése, a kkv-k, a fiatalok és a kutatás, valamint az EU stratégiai autonómiájának támogatása érdekében.
Az EP-képviselők szerint az új geopolitikai és gazdasági környezet, „a súlyosbodó éghajlati és biológiai sokféleséggel kapcsolatos válsággal együtt”, „új politikai szükségleteket” támasztanak. Emlékeztetnek az EU jelenlegi pénzügyi kereteinek korlátaira, és a 2024-es költségvetéssel kapcsolatos álláspontjukat összhangba hozzák az EU hosszú távú költségvetésének (MFF, többéves pénzügyi keret) félidős felülvizsgálatáról szóló álláspontjukkal. A Parlament a félidős felülvizsgálattól elvárja, hogy a 2024-2027-es időszakban az uniós költségvetést 75,8 milliárd euróval növelje.
A képviselők ebből a tervezett kiegészítésből támogatnák az EU stratégiai autonómiájának javítását célzó kezdeményezéseket 2024-ben, de a humanitárius segélyek, a migráció és a külső segítségnyújtás kiadásait is. Úgy vélik, hogy „a felülvizsgált többéves pénzügyi keretről szóló rendeletnek kell megteremtenie a 2024-es költségvetés keretét”. A tagállamoknak még meg kell állapodniuk a felülvizsgálattal kapcsolatos saját, közös álláspontjukról.
Az uniós kormányok által megkurtított kulcsfontosságú programok finanszírozásának helyreállítása
A Tanács saját tárgyalási álláspontjában eszközölt csökkentéseket (772 millió euró) a Parlament a Bizottság által javasolt eredeti költségvetési tervezet szintjére állítaná vissza. Emellett megnövelnék az olyan programok és szakpolitikák finanszírozását, amelyeket létfontosságúnak tartanak az ukrajnai háború és a magas energiaárak következményeinek kezeléséhez. Ezek tovább segítik a járvány utáni helyreállítást és megerősíti a zöld fordulatot. A fiatalokat az Erasmus+ támogatásának növelésével támogatja, figyelembe véve a magasabb inflációt és a magasabb megélhetési költségeket, hogy mindenki számára elérhetővé tegye a programot.
A Parlament pozícióját ez az állásfoglalás foglalja össze, amelyet 424 szavazattal, 101 ellenszavazat mellett és 102 tartózkodással fogadtak el.
A szavazás eredményéről Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, valamint Siegfried Mureşan (EPP, Románia) és Nils Ušakovs (S&D, Lettország) társjelentéstevők részvételével október 18-án, szerdán 13:30-kor sajtótájékoztatót tartanak a Parlament strasbourgi sajtótermében.
A jelentéstevők szerint
Siegfried Mureşan (EPP, Románia), az EU 2024-es költségvetésének általános jelentéstevője: „A Parlament ma határozott álláspontot fogadott el a 2024-es uniós költségvetéssel kapcsolatban, amely széles körű támogatást kapott az Európa-párti képviselőcsoportoktól. Egységes frontunk prioritásként kezeli a kutatás, az innováció és az Erasmus+ ösztöndíjak fellendítését, a keleti szomszédságra és az ukrajnai orosz agresszióra adott válaszlépésekre szánt források növelését, valamint a hagyományos területek, például a mezőgazdaság megerősítését, különösen a fiatal mezőgazdasági termelők számára. Álláspontunk alapja az EU hosszú távú költségvetésének felülvizsgálatával kapcsolatos álláspontunk, és készen állunk arra, hogy tárgyalásokat folytassunk az erre a felülvizsgálatra épülő 2024-es költségvetésről.”
Nils Ušakovs (S&D, Lettország), jelentéstevő szerint: „A Parlament hangsúlyozza, hogy valamennyi uniós intézménynek elegendő forrással kell rendelkeznie ahhoz, hogy eleget tegyen jogi és szerződésbeli kötelezettségeinek, és teljesítse megbízatását. Elismerve a 2024-es költségvetéssel kapcsolatban tanúsított visszafogottságot, a képviselők gondoskodnak arról, hogy az intézmények hatékonyan működhessenek.”
Következő lépések
A plenáris ülés szavazása után megkezdődnek a Tanáccsal folytatott háromhetes „egyeztető” tárgyalások, amelyek célja, hogy a két intézmény között időben megállapodás szülessen a jövő évi költségvetésről, amelyet a Parlament megszavaz, és amelyet az elnök még az év vége előtt aláír.
Háttér
Az EU költségvetésének több mint 90 százalékát az uniós országokban és azokon túl költik el. A források a polgárok, a régiók, a városok, a mezőgazdasági termelők, a kutatók, a diákok, a nem kormányzati szervezetek és a vállalkozások rendelkezésére állnak. Az EU költségvetése egyedülálló. A nemzeti költségvetésekkel ellentétben, amelyek nagyrészt a közszolgáltatások nyújtására és a társadalombiztosítási rendszerek finanszírozására szolgálnak, az uniós költségvetés elsősorban beruházási költségvetés.
Mit jelentenek a kötelezettségvállalások és a kifizetések?
A kötelezettségvállalások az adott évben teljesíthető jövőbeli kifizetésekre vonatkozó szerződéses kötelezettségek teljes volumene. A kötelezettségvállalásokat azután kifizetésekkel kell teljesíteni, vagy ugyanabban az évben, vagy – különösen a többéves projektek esetében – a következő években. A kifizetések az adott évben az EU költségvetéséből a folyó és az előző évek kötelezettségvállalásainak fedezésére ténylegesen kifizetett pénzösszegek.
REF: 20231013IPR07129
Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája