Egyedülálló szuperbaktérium-térképet készítettek magyar kutatók egy nemzetközi projekt keretében, ami az egyik legveszélyesebb kórházi baktérium globális jelenlétét és terjedését mutatja be részletesen. A kutatás eredményei új fejezetet nyithatnak az antibiotikum-rezisztens kórházi fertőzések elleni küzdelemben.
Sajtóközlemények: hun-ren szbk
A C-vitamin újszerű szerepét tárta fel Tóth Szilvia Zita és munkatársai a Plant Physiology folyóiratban megjelent legfrissebb tanulmányukban. Kimutatták, hogy a C-vitamin nemcsak a növények oxidatív stresszel szembeni védelmében játszik kulcsfontosságú szerepet, hanem az anyagcsere számos folyamatát is szabályozza.
Az elhízás az egész testre kiterjedő gyulladást okoz. Ez az elhúzódó, alacsony fokú gyulladásos állapot állhat a cukorbetegség és több ráktípus kialakulásának hátterében, ám az ok-okozati összefüggések még nem teljesen ismertek. A HUN-REN SZBK kutatói ezeknek a folyamatoknak a pontosabb megértése érdekében egereken végeztek kísérleteket.
Emlő- és tüdődaganatok korai azonosítását lehetővé tevő eljáráson dolgozik a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont egy kutatócéggel közösen. Konzorciumuk csaknem 1 milliárd forintból fejleszthet új tumordiagnosztikai eljárásokat.
A közelmúltban az Európai Akadémia a testülete tagjai közé választotta a HUN-REN SZBK kutatóját, Horváth Pétert a mesterséges intelligencián alapuló egysejt-képfeldolgozás területén elért, nemzetközi szinten is kimagasló tudományos teljesítményéért. A kinevezése okán beszélgettünk Horváth Péterrel.
A kizárólag korhadékbontónak vélt kígyógombák – a kutatók szeme előtt – eddig rejtve maradt életmódját tárta fel a Virágh Máté, Nagy László és a Gomba Genomika és Evolúció Kutatócsoport több tagja közreműködésével végzett kutatás, amely nemrég jelent meg a rangos Cell Genomics folyóiratban.
A baktériumokat éppúgy támadják különféle vírusok, mint az embert, ám szerencsére ezek az úgynevezett bakteriofág vírusok ránk teljesen ártalmatlanok, és csak a baktériumokban szaporodnak. Különleges tulajdonságuk azonban, hogy képesek elpusztítani azokat a szuperbaktériumokat, amelyek ellen az elmúlt évtizedekben kifejlesztett antibiotikumok már hatástalanok.
Egy nemzetközi kutatócsoport olyan gyógyszerszűrési munkát mutatott be, amelynek keretében mintegy 8 millió képből álló mintán tanították a mesterséges intelligenciát a különféle gyógyszeres kezelések hatására megváltozó sejtfenotípusok felismerésére.
Kutatásuk fontos szerepet kaphat az élelmiszeripar, például borászat számára hasznos új élesztőtörzsek kiválasztásában és vizsgálatában.
A kutatás fő célja az volt, hogy megértsük, ezekben a hidegtűrő baktériumokban milyen különleges háttérmechanizmusok teszik lehetővé a túlélést.
A szoftver a korábbi megoldásoknál lényegesen pontosabban azonosítja be és távolítja el a genomi adatokban megbúvó szennyeződéseket, miközben a horizontálisan géntranszfer révén szerzett géneket érintetlenül hagyja.
Áttörő eredményeik felhasználásával növelni lehet mind a biomassza-, mind a hatóanyag-termelést.
Érdekes módon a fotoszintetizáló mikroalgák elektromos áram termelésre is képesek az úgynevezett bio-fotovoltaikus (BPV) eszközök alkotójaként, amelyek ígéretes potenciális megújuló energiaforrások.
A kutatás segíthet a mikroalgák biotechnológiai alkalmazásainak javításában a jövőben.