A Toyota Mobility Foundation (TMF) és Vichy városa, együttműködve három innovatív startup vállalkozással – Andyamo, Evelity és Genny Factory – elindított egy úttörő projektet, amely a mozgáskorlátozottak mobilitásának javítására fókuszál. A partnerség célja, hogy Vichy városában megvalósítsák az első, teljes mértékben adaptált GPS-rendszert, amely a mozgáskorlátozottak igényeire szabott navigációt biztosít. Ez a kezdeményezés nemcsak a 2024-es párizsi olimpiai és paralimpiai játékok alatt, hanem azon túl is maradandó, inkluzív mobilitási örökséget teremt. A Le CREPS Training Campus ad otthont a projektnek, ahol a partnerek feltérképezik a létesítmény bel- és kültéri navigációs lehetőségeit, valamint Vichy városának főbb útvonalait. A projekt végeredményeként egy mindenki számára hozzáférhető és befogadó navigációs rendszer jön létre, amely példaértékű megoldásként szolgálhat világszerte.
Az EU lakosságának közel 30 százaléka szenved mozgáskorlátozottként. A hozzáférés és az innováció hiánya azt jelenti, hogy nem tudnak szabadon mozogni anélkül, hogy számos akadállyal szembesülnének, ami gyakran az elszigeteltség érzéséhez, az önállóság elvesztéséhez, sőt egészségügyi kockázatokhoz vezet. Az együttműködés és az innováció előmozdításával a TMF és partnerei e sürgető problémák megoldásán és egy mindenki számára hozzáférhetőbb és befogadóbb világ megteremtésén fognak dolgozni.
A projekt a 2024-es párizsi olimpiai és paralimpiai játékokon túlmutató, inkluzív mobilitás örökséget hagy majd maga után. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság világméretű mobilitási partnereként a Toyota több mint 2600 elektrifikált személygépjárművet fog szállítani, hogy támogassa a rendezvények közlekedését a befogadó és fenntartható mobilitás biztosítása iránti elkötelezettségében.
„Célunk túlmutat a párizsi paralimpiai játékokon. Célunk, hogy olyan inkluzív mobilitási megoldások maradandó örökségét hagyjuk hátra, amelyek lehetővé teszik a mozgáskorlátozottak számára, hogy szabadon és magabiztosan mozoghassanak. A helyi partnerekkel és közösségekkel szorosan együttműködve olyan fenntartható megoldásokat igyekszünk kidolgozni, amelyek messze túlmutatnak a kezdeti szerepvállalásunkon.” – Monica Perez Lobo, a Toyota Mobility Foundation Europe elnöke
Az új partnerségben a hozzáférhetőség iránti erős elkötelezettségéről ismert Vichy városa és három, a Toyota Open Labs – egy nyílt innovációs platform, amelynek célja, hogy támogassa a startup vállalkozásokat a növekedésre és a fenntartható jövőhöz való hozzájárulásra irányuló törekvéseikben – keretében kiválasztott startup vállalkozás vesz részt. Ezek a startupok – az Andyamo, az Evelity és a Genny Factory – egyesítik és hasznosítják szakértelmüket, hogy holisztikus megközelítéseket fejlesszenek ki a városi környezetben a mozgáskorlátozottak navigációjának és hozzáférhetőségének javítására.
A projekt székhelye a Le CREPS Training Campus lesz, egy 9,2 hektáros létesítmény, amely Vichy dedikált sportgyakorló területének szívében fekszik, és amely egyben az olimpiai és paralimpiai csapatok edzőpályája is lesz a 2024-es párizsi játékok során. A partnerek feltérképezik a létesítményt a mozgáskorlátozottak beltéri és kültéri navigációjához, valamint a Vichy városába vezető legfontosabb útvonalakat. Ennek során a Genny Factory összekapcsolt személyi mobilitási technológiáját is felhasználják majd a térképezési képességek fokozására a különböző terepeken. Az eredmény az első teljesen a mozgáskorlátozottak és a csökkent mozgásképességűek számára adaptált GPS kifejlesztése lesz. Ez egy olyan megoldás, amely aztán a legjobb gyakorlat példájaként megismételhető.
„Vichy mélyen elkötelezett az akadálymentesítés és a mobilitás javítása iránt minden lakos számára. Büszkék vagyunk arra, hogy együttműködhetünk a Toyota Mobility Foundationnel és a kiválasztott startupokkal, hogy olyan innovatív megoldások úttörőjeként lépjünk fel, amelyek elősegítik a befogadást és javítják a mozgáskorlátozottak életminőségét.” – Frédéric Aguillera, Vichy polgármestere és a Vichy Communauté elnöke
A kezdeményezés az első olyan teljes körű mozgást segítő megoldás létrehozását jelenti a mozgáskorlátozottak számára, amely az otthonukon kívül felmerülő közös kihívásokra és bizonytalanságokra ad választ. A projekt célja, hogy a hozzáférhető kültéri és beltéri navigáció kombinálásával, valamint a csatlakoztatott mobilitási eszközökből gyűjtött információk finomításával átfogó térképezési támogatást nyújtson a mozgáskorlátozott és nem mozgáskorlátozott személyek számára az utazásaik során.
Andyamo: „Küldetésünk, hogy javítsuk a mobilitást mindenki, különösen a csökkent mozgásképességű emberek számára. Az értékteremtés célja, hogy a közlekedési szolgáltatókat és a MaaS-szolgáltatókat segítsük abban, hogy a legjobban elérhető és pontos útvonalak kiszámításával elősegítsük a gyalogos és tömegközlekedési mobilitást mindenki számára.” – Sebastien Guillon, vezérigazgató és társalapító, Andyamo
Evelity: „Az Evelity minden egyes felhasználói profilhoz külön hozzáigazított felületeket, útvonalakat és jelzéseket kínál, akár fogyatékkal élők, akár nem. Célunk, hogy jobb tájékozódást és navigációt biztosítsunk a mozgáskorlátozott vagy fogyatékkal élő emberek számára a mindennapi élet komplex helyszínein, egy mobilitást segítő alkalmazás segítségével.” – Sylvain Denoncin, Président / CEO, Groupe Okeenea
Genny Factory : „Ahhoz, hogy szabadon és önállóan mozoghassunk egy nyilvános gyalogos vagy beltéri területen, legalább egyszer járnunk kell ott. A Genny Zero technológiája folyamatosan feltérképezi a helyzetét és a terepet, megosztja az információkat a navigálandó vagy elkerülendő területekről. A Genny ZERO egy stílusosan megtervezett személyszállító minden felhasználó számára, redundáns önegyensúlyozó technológiával” – Paolo Badano, a Genny Factory vezérigazgatója és alapítója.
A Toyota Mobility Foundation
A 2014-ben alapított Toyota Mobility Foundation (TMF) célja, hogy innovatív mobilitási megoldásokon keresztül egy befogadóbb és fenntarthatóbb jövőt teremtsen. Az alapítvány aláhúzza a Toyota folyamatos elkötelezettségét a folyamatos fejlődés és az emberek felé mutatott tisztelet iránt. A Toyota szakértelmét és technológiáit használja fel az erős mobilitási rendszerek támogatására, miközben felszámolja a mobilitásban tapasztalható egyenlőtlenségeket. A TMF egyetemekkel, kormányokkal, non-profit szervezetekkel, kutatóintézetekkel és más szervezetekkel együttműködve dolgozik, és az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz (SDG) igazodó programokat hoz létre a mobilitási problémák megoldása érdekében világszerte.