A Parlament tegnap elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sajtóközlemények: bírság
A GymBeam táplálékkiegészítőket forgalmazó cég 100 milliós bírságot kapott a Gazdasági Versenyhivataltól, mivel jogsértő kommunikációs gyakorlatot folytatott, beleértve a tiltott gyógyhatású állításokat és valótlan árkedvezményeket.
A Gazdasági Versenyhivatal 2,1 millió forint bírságot szabott ki a City Taxi Fuvarszervező Szövetkezetre, mert a cég megtévesztette a fogyasztókat kereskedelmi kommunikációjával.
A Gazdasági Versenyhivatal bírságot szabott ki a Prémium Pázsit Kft.-re, mivel a cég nem tudta igazolni piacelsőségi állításait. A GVH hangsúlyozza, hogy a vállalkozásoknak csak olyan állításokat szabad közzétenniük, amelyeket ténylegesen alá tudnak támasztani.
A Magyar Nemzeti Bank 30 millió forint bírságot szabott ki az SPB Befektetési Zrt.-re, mert a társaság nem tájékoztatta megfelelően ügyfeleit pénzügyi termékeinek kockázatairól. A hiányosságok kiemelik a befektetési tanácsadás átláthatóságának fontosságát.
Az MNB 97 millió forint felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az Alfa VIG Biztosítóra jelentős fogyasztóvédelmi hiányosságok miatt a kiterjesztett garancia termékek, valamint a hipermarketekben értékesített csoportos biztosítások kapcsán, továbbá a lakás- és gépjárműbiztosítási kárrendezés és egyéb területeken feltárt hiányosságok miatt.
Megtévesztette a fogyasztókat és ezért 4,8 millió forintos bírságot kapott a kőburkolatokat forgalmazó Slate Design Kft. – így döntött a Gazdasági Versenyhivatal. A vállalkozás elismerte a jogsértést és lemondott a jogorvoslati jogáról, ezért a GVH Versenytanácsa jelentősen csökkentette a kiszabott bírságot.
Még magasabb arányú bírságot szabhat ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2024. augusztus 1-jétől a jogsértő vállalkozásokra. A kiszabható maximális bírságösszeg 2023. szeptember 1-jén emelkedett az addig hatályos 10%-ról 13%-ra, kevesebb mint egy évvel később pedig már 15%-ra.
Az MNB összesen 32,5 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és leányvállalatára a korábbi felügyeleti határozatokban foglalt intézkedési kötelezettségek elmulasztása miatt. A feltárt szabályszegéseknek nem volt jelentős hatásuk a biztonságos működésre, ugyanakkor az MNB ismételten előírta a jogsértések mielőbbi kiküszöbölését.
Több mint 10 millió forinttal kevesebb, 36 millió 450 ezer forintos bírságot kell fizetnie az Innovelle Pharma Kft.-nek – így döntött a GVH Versenytanácsa. A vállalkozást még 2020 októberében a megtévesztő hirdetései miatt marasztalta el a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), közel 47 millió forintos bírságot kiszabva a cégre.
Nem teljesítette maradéktalanul a korábbi jogsértések megszüntetését előíró kötelezettségeit a Booking – ezt állapította meg a most lezárult utóvizsgálatában a GVH. A nemzeti versenyhatóság a feltárt jogsértések miatt 382,5 millió forintra bírságolta a vállalkozást.
Az MNB 5 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki az OTP Bank Nyrt.-re annak rendkívüli tájékoztatási kötelezettségének megsértése miatt. A kibocsátó a hivatalos közzétételi rendszer mellőzésével számolt be – az osztalék mértékét is befolyásoló – bankvásárlási tervének részleteiről.
Az MNB 15 millió forint piacfelügyeleti bírsággal sújtotta a Forrás nyRt.-t a piaci visszaélésekről szóló uniós rendelet megsértése miatt. A tőzsdei kibocsátó saját értékpapírjai visszavásárlása során hamis, félrevezető jelzéseket adhatott a befektetőknek.
Az MNB ma publikált határozatában százkétmillió forintra bírságolta az OTP Bank Nyrt.-t. A Hitelintézetnek az MNB kötelezése alapján 2024. november közepéig orvosolnia kell az általa elkövetett pénzforgalmi jogszabálysértések döntő részét.
Az MNB 10 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki az Union VIG Biztosítóra az ügyfelekkel való elektronikus kapcsolattartást érintő jogsértések miatt.
Az MNB 10 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki egy magánszemélyre, aki egy tőzsdei részvény kereskedési volumenének lényeges megemelésével adott hamis, félrevezető jelzést a befektetőknek.
A vállalásban foglalt kifizetéssel érintett fogyasztók csak egy részét kompenzálták a vállalkozások, míg a nemzeti versenyhatóság felé tett vállalásaik alapján minden érintett fogyasztót kötelességük lett volna kompenzálni.
Az MNB 28 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a hévízi Ajsa-Kühne Kft.-re és azonnali hatállyal megtiltotta a felügyeleti engedély nélküli pénzváltási tevékenység folytatását.
Az MNB 15 millió forint bírságot szabott ki az Erste Befektetési Zrt.-re az ügyfelek alkalmasságnak értékelése, az ügyfélkommunikáció rögzítése, kiszervezések, javadalmazás, IT sérülékenységvizsgálat és a panaszkezelés terén feltárt hiányosságok miatt.
Az MNB összesen több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságai miatt.
Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepére jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt.