Bár a rábapordányi eset óta nem igazoltunk új fertőzést, a vírus rendkívüli ragályossága és hosszú lappangási ideje miatt továbbra is elengedhetetlen, hogy minden állattartó maradéktalanul betartsa az érvényes járványvédelmi előírásokat és óvintézkedéseket.
Sajtóközlemények: állattartás
Bár egyelőre nem történt új kitörés, a veszély nem múlt el, ezért a hatóságok folyamatosan védekeznek és szigorú korlátozásokat tartanak fenn. A vírus elleni védekezésben az állattartók felelőssége továbbra is óriási. Az eddig fertőzött öt telepet a hatóságok teljesen felszámolták, de a védekezés folyamatos.
A Békés vármegyei Szarvas településen található, 40 000 darabos hízópulyka telepen a megemelkedett elhullás miatt merült fel a madárinfluenza gyanúja. A Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusát mutatta ki az elhullott állatokból. Az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van.
A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket. Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben.
A Hajdú-Bihar vármegyei Komádi településen található, 700 darabos tömőlúd telepen a megemelkedett elhullás miatt merült fel a madárinfluenza gyanúja. A Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusát mutatta ki az elhullott állatokból.
A ragadós száj-és körömfájás harmadik és negyedik kitörésével érintett telepeken, Darnózselin és Dunakilitin a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása befejeződött. A hatósági munka azonban, többek között a telepek fertőtlenítése, még folyamatban van. Újabb megbetegedést továbbra sem igazolt a Nébih laboratóriuma, de nem lankadhat a figyelem, hiszen a vírus átlagos lappangási ideje szarvasmarháknál 14 nap.
A Nébih a már eddig is folyamatosan közzétett napi információk mellett tájékoztató kiadvánnyal segíti az állattartókat, hogy megelőzzék a vírus terjedését és időben felismerjék a betegség tüneteit. Az RSZKF egy rendkívül fertőző betegség, amely a párosujjú patás állatokat – elsősorban a szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, valamint több vadon élő fajt – érinti.
A Pest vármegyei Törtel településen található, nagyjából 1650 egyedet számláló tömőlúd telepen a megemelkedett elhullás és a jellegzetes idegrendszeri tünetek adtak okot a betegség gyanújára. Ezt a Nébih laboratóriuma igazolta a vírus H5N1 altípusának, elhullott állatokból történő kimutatásával.
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Csongrád-Csanád vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. Az érintett állomány felszámolása megkezdődött és a járványügyi nyomozás is folyamatban van. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy hazánkban továbbra is jelen van a madárinfluenza vírusa, így nem lazulhat a járványügyi fegyelem.
Tenyész- és tömőkacsa telepen is madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta Bács-Kiskun és Békés vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. Az érintett állományok felszámolása és a járványügyi nyomozás jelenleg folyamatban van.
Gazdiként mindig arra törekszünk, hogy macskánk boldog és elégedett legyen, de honnan tudhatjuk, hogy valóban jól érzi magát? A Mars összegyűjtötte azt a 7 legfontosabb jelet, amelyek alapján könnyen felismerhetjük, ha kis kedvencünk kiegyensúlyozott és elégedett.
Tekintettel arra, hogy a dél-alföldi területen december eleje óta nem fordult elő újabb madárinfluenza kitörés és az előírt intézkedések is megtörténtek, a Nébih feloldotta a madárinfluenza miatt felállított megfigyelési körzetek nagy részét.
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Hajdú-Bihar vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. Az érintett tömőlúd állomány felszámolása befejeződött, a járványügyi nyomozás folyamatban van.
A madárinfluenza újabb esetei bukkantak fel hazai baromfiállományban, ami aggasztó jele a járvány terjedésének. A Nébih laboratóriuma megerősítette a vírus jelenlétét Békés megyében, ahol már megkezdődött a fertőzött állomány felszámolása.